Tayin İstiyenler 2014/2 Kpss'de Bunları Tercih Yapmasın

2014/2 KPSS tercih kontenjanları ile ilgili bilgiler. Hangi kurumlara tercih yapılamaz? Hangi kurumlarda tayin imkanı yok?

Tayin İstiyenler 2014/2 Kpss'de Bunları Tercih Yapmasın
20 Kasım 2014 Perşembe 19:12

Tayin ne demektir?

Memurların aynı kurum bünyesinde yer değiştirmesidir. Yani kurum aynıdır ancak farklı bir ilçe veya şehirde çalışılmaktadır. Tayin için öncelikle çalıştığınız kurumun başka şehirlerde de teşkilatı bulunmalıdır. Aksi takdirde tayin imkanı olmaz. Böyle bir durumda tayin yapılmadı diye dava açılmasının bir manası da yoktur çünkü tayin yapılacak başka teşkilat yoksa kurumun yeni teşkilat yaratma yükümlülüğü yoktur.

2014/2 kılavuzunda hangi kurumlarda tayin imkanı yok

Atandıktan sonra eş durumu, eğitim, sağlık gibi sebeplerle görev yeri değişikliği (tayin) düşünen adayların tercih kılavuzunda yer alan aşağıdaki kurumları tercih etmemeleri uygun olacaktır:

1- Belediyeler (yerleştiğiniz şehirde-ilçede-beldede kalırsınız)

2- İl özel idareleri (yerleştiğiniz şehirde kalırsınız)

3- Üniversiteler (yerleştiğiniz şehirde kalırsınız)

4- Enstitüler (yerleştiğiniz şehirde kalırsınız)

5- GAP Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (sadece Urfa)

6- Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (az şehirde var)

7- Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü(Sadece Adapazarı)

8- Türkiye Taşkömürü Kurumu Gen Müd. (sadece Zonguldak)

9- Sayıştay Başkanlığı (sadece Ankara)

10- Milli Piyango İdaresi Genel Müd. (sadece Ankara)

11- Avrupa Birliği Bakanlığı (sadece Ankara)

12- Kalkınma Bakanlığı (sadece Ankara)

13- MSB ATN Başkanlığı ( az şehirde var)

14- Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ

15- Atatürk Orman Çiftliği (sadece Ankara)

Bu kurumlardan hiçbir yere gidilemez mi?

Bu haberde değindiğimiz konu şudur: Yukarıdaki kurumlardan birine yerleşirseniz o kurumun başka yerde teşkilatı olmadığı için tayin hakkı olmaz. Ama nakil (yani başka kurumlara geçiş hakkı) mümkündür. Kısacası tayin mümkün değil ancak nakil mümkündür.

Ayrıca aday memurluk statüsü bitmediği sürece başka kurumlara nakil yapılamaz. Ancak tayin için ise göreve başladığınızın ertesi günü bile kurum isterse (mrvzuatı uygunsa) başka bir şehirdeki teşkilatına tayininizi çıkarabilir. Bu durum kurum takdirindedir.

Tayin ve nakil taleplerinin kurumca reddedilmesi durumunda memurlar isterlerse idari yargıya da başvurabilirler. Mahkemenin kişiyi haklı görmesi durumunda lehe karar verdiği görülmektedir. Ancak yine de bunun belli net bir kriteri yoktur.

 Memurlar.Net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.