Teog (2014-2015) Puanı Hesaplama Yöntemi

TEOG 8. sınıf merkezi ortak sınavları 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde yapılacak. Sınava giren öğrenciler TEOG puan hesaplama yöntemlerini merak ederken, MEB TEOG puan hesaplama yollarını açıkladı. TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) maratonu başladı. Peki 2014-2015 TEOG puan hesaplama nasıl yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı TEOG puan hesaplama yollarını açıkladı.

Teog (2014-2015) Puanı Hesaplama Yöntemi
26 Kasım 2014 Çarşamba 09:59

TEOG 8. sınıf merkezi ortak sınavları 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde yapılacak. Sınava giren öğrenciler TEOG puan hesaplama yöntemlerini merak ederken, MEB TEOG puan hesaplama yollarını açıkladı. TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) maratonu başladı. Peki 2014-2015 TEOG puan hesaplama nasıl yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı TEOG puan hesaplama yollarını açıkladı.

TEOG'a girecek adayların ve ailelerin en çok merak ettiği konu TEOG puan hesaplamayla ilgili sorular yanıt buldu.

MEB'DEN TEOG BİLGİLENDİRME VİDEOSU

 

TEOG puan hesaplama şöyle yapılacak:

TEOG sınavlarından alınan puanlar yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.TEOG'DA EN ÇOK YAPILAN HATALAR

- Soru köklerini iyi okuyun
- Sınavlarda bilgi eksiği olmaksızın en fazla soru kaybı soru ya da cevabın tamamının dikkatli bir şekilde okunmamasından kaynaklanıyor. Sorunun yarısını okuyup hemen cevap seçeneklerine yönelmek ya da soru köküne dikkat etmemek yanlış cevaplan da beraberinde getiriyor.
- Sorunun kolay olduğunu düşünüp "Bu kadar kolay soru sormazlar, mutlaka bir çeldirici vardır" düşüncesiyle verdikleri ilk cevabı değiştirip farklı ve dolayısıyla yanlış olabilecek cevaba yönelmek de sık rastlanan hatalardan.
- Matematik sınavı için hep hatırlatılan ve öğrencileri yanlışa götüren bir diğer hata ise işlem yapmayıp sorulan kafadan cevaplamaya çalışmaları.
- Bunlar dışında soruyu doğru cevaplamalarına rağmen optik formun doldurulmasında da hatalar yapılıyor.
Kitapçık türünün yanlış işaretlenmesi ya da kodlama yapılırken kaydırma yapılması bu konuda sık rastlanan hatalardan. Silik kodlama yapmak da aynı şekilde doğru yapılan bir sorunun yanlış görünmesine neden oluyor.
- Öğrencilerin sık sık deneme sınavı yapmaları hatalara ilişkin farkmdalık kazanmaları, sınav stratejisi ve test tekniklerine ilişkin bilgilendirilmeleri bu hatalann oranını azaltabilecek önlemlerden birkaçı.

TEOG saat 09.00'da Türkçe testiyle başladı.


TEOG SON DAKİKA İPUÇLARI 

- Sorunun tamamını okuyup, soru kökünün altını çizin.
- Blok kodlama yapmaktan kaçının.
- Kodlama yaparken soru numaralarının ve cevap şıkkının aynı olduğunu kontrol edin.
- Çözümü basit olsa bile ayrıntıları yazmanızda yarar var.
- Yorulduğunuzu hissettiğinizde, yaklaşık 15 saniye kadar kendinizi dinlendirip, nefes egzersizi yapın.
- Acele etmeden zamanı iyi kullanmaya çalışın.
- Soru köklerindeki altı çizili, olumlu-olumsuz ifadelere dikkat edin.
- Zor sorularla inatlaşmayın. Yanma bir işaret koyarak, daha sonra vakit kaldığında bu soruları çözebilirsiniz.
- Zor sorular moralinizi bozmasın. Diğer sorulara geçtiğinizde, o sorulara aklınızın takılmasına izin vermeyin.
- Uzun paragraf sorularından korkmayın. Bu sorularda önce soru kökünü sonra da paragrafı okuyun.
Böyle yapmanız hem doğru cevaba ulaşmanızı hem de zaman kazanmanızı sağlayacak.
- Unutmayın sınavda yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemeyecek. O nedenle tüm sorulan cevaplayın.

EN BÜYÜK SORUN KAYGI

Kaygıyı iyi yöneten kazanır. Sınavda öğrencilerin hata yapmasının en büyük nedenlerinden biri de kaygı. Uzmanlar belirli bir düzeyde hissedilen kaygının motivasyonu artırdığı için başarıya olumlu etkisi olduğunu kaydediyorlar. Ancak panik boyutuna ulaştığında, öğrencinin hata yapmasına neden oluyor.
Öğrenci sınava ne kadar iyi hazırlanırsa hazırlansın, bildiği her şeyi sınav anında unutabiliyor.

TEOG'DA KAYGIYI KONTROL ETME YOLLARI

Zihnindeki olumsuzlukları olumluya çevirin, elinizden geleni yaptığınıza inanın ve nefes egzersizleri yapın.


TEOG'DA DİNÇ OLMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

- Beslenme, uyku düzeni ve sportif aktivitelere bugün dikkat edin. Son gün beslenme ve uyku düzeninizi değiştirmeyin.
- Yararlı diye sevmediğiniz, sindirim sisteminizde sıkıntı oluşturabilecek gıdaları tüketmeyin. Dışarıda yemek yemeyin.
- Protein, karbonhidrat, yağ dengeli gıdaları tercih etmenizde yarar var.
- Şekerli gıdalar bilinenin aksine enerji vermez. Kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz ve kan şekerinin düşmesine sebep olur. Bu durum dikkat dağınıklığı ve uyku halini beraberinde getirir. Kan şekerini hızla yükseltmeyen meyve, tahıllar gibi besinleri tüketmeye çalışın.
- Günlük alışkanlıklarınızın dışına çıkmayın. Kahvaltınızda her zaman ne yiyorsanız, aynı şeyleri yiyin. Eğer hiç yumurta yemiyorsanız, sağlıklı besleneyim diye, o gün kahvaltıda yumurta yemeyin. Bu sınavda sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.
- Bugünü dinlenmeye ayırın. Eğer kendinizi daha iyi hissedecekseniz, bugün de test çözebilirsiniz. Ancak yeni konular çalışmamanızda yarar var.
- Sakatlanmaya neden olabilecek ya da sizi çok yoracak ağır sporlardan uzak durun.

TEOG SINAV ANI UYARILARI

- İlk 20 dakika sınavdan çıkış yok
- Sınav günü öğrenciler yanlarında sözlük, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz gibi iletişim araçlarını bulundurmayacak.
- Her dersin sınavı başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde gelenlere sınava alınacak, bunlara ek süre verilmeyecek. Öğrenciler ilk 20 dakikada sınavdan çıkamayacaklar.
- Sınav görevlileri öğrencilerin kitapçık türlerini cevap kağıdına doğru kodladıklannı kontrol edecek ve eksiksiz olarak sınıf yoklama listesine yazacaklar.

TEOG KİTAPÇIK SAYISI 4'E ÇIKTI

TEOG'da kopya olaylarının önüne geçmek için tedbir önlemleri artırıldı. Bu kapsamda, geçen yıl iki olan kitapçık sayısı, bu yıl A, B, C, D olmak üzere 4'e çıkarıldı.
Ayrıca geçen yıl bilgisayar ortamında yapılan kopya taraması kaldırıldı. Bu yıl kopya tespiti salon görevlilerinin sorumluluğuna verildi. Ayrıca Bakanlık yayınladığı genelgede sınavların sorunsuz gerçekleşmesi için alman güvenlik önlemlerini de açıkladı.

İşte o önlemler:
- Sınavlar aynı anda yapılacak.
- Sınav günleri okullarda ders yapılmayacak. Ancak ortak sınavlarda görevli olmayan, o gün dersi olan öğretmenler de saat 09:00'da okullarında hazır bulunmak zorundalar.
Öğretmenler kendi okullarında
- Öğretmenler sınavda kendi okulları ve branşları haricinde görev alacaklar.

TEOG'U KAÇIRIRSANIZ...

Ortak sınavları kaçırırsanız üzülmeyin. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortak sınavlara katılamayan öğrencilere 13-14 Aralık tarihlerinde mazeret sınavlarıyla ikinci bir şans tanıyor. Ortak sınavların yapıldığı günlerde geçerli bir mazeret sebebiyle sınava katılamayan öğrenciler, mazeretini belirten resmi belge veya velisinin izniyle, belirlenen tarihlerde sınava girebilecekler.
Ortak sınav esnasında rahatsızlanan ve sınava devam edemeyen öğrenciler de sağlık sorunlarını belgelendirdikleri takdirde mazeret sınavına girebilecekler. Mazeret sınavları her gün üç ders yazılısı, tek oturum olmak üzere iki günde iki oturum halinde Bakanlık tarafından belirlenecek okullarda yapılacak. Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler, sınava katılmamış olarak değerlendirilecekler.

2014-2015 TEOG MARATONU BAŞLADI
2013-2014 eğitim öğretim yılında en çok konuşulan konuların başında ilk kez uygulanan TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi) ve akabinde daha da çok konuşulan bu sınav sonuçlarına göre yapılan yerleştirmelerdi. 2014-2015 eğitim öğretim yılı başından bu güne TEOG’tan sonra gündemi en çok meşgul eden konu okulların idareci atamaları idi. Bu konuya TEOG dolayısı ile kısa bir ara verildi. TEOG’dan sonra idareci atamalarına bir noktalı virgül konacak gibi. Neyse biz dönelim TEOG meselemize.

2014-2015 eğitim öğretim yılı TEOG sınavları bu gün (26 Kasım 2014 Çarşamba) saat 9:00’da Türkçe sınavı ile başlayacak. Yaklaşık 1 milyon 287 bin öğrenci bu yıl yapılacak olan ortak sınavlarda ter dökecek. Bu kadar öğrenciye de sınavlarda 215 bin öğretmen (salon görevlisi) gözetmenlik yapacaktır.

Her bir sınav 40 dakika sürecek ve her ders için öğrencilere 20’şer soru sorulacak. A, B, C, D olarak çoktan seçmeli cevap şıklarında yanış cevaplanan sorular doğru cevap sayısını etkilemeyecektir. Her bir sınav arasında yarım saat ara verilecek. Bu günkü sınavlar Türkçe’nin ardından matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ile devam edip, 12:00’da tamamlanacak.

27 Kasım 2014 Perşembe günü ise fen ve teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil dersleri sınavları ile tamamlanacak. Öğrencilere sınav ile ilgili uyarılar öğretmenleri, ebeveynleri tarafından bol bol yapıldı. Şu an artık uygulama zamanı. TEOG sınavına giren tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Öğrencilerimizin velilerine de öğrenciler kadar sakin olmaları tavsiyesinde bulunuyoruz. Bu sınavı ne gereğinden fazla önemsemeleri ne de hiç önemsememe gibi bir psikolojiye bürünmemelerini; sınava gerektiği kadar önem vermelerini öneriyoruz. Geçtiğimiz yıl özellikle de ilk yerleştirmelerde virgülden sonraki küsuratların bile liseler yerleştirmelerde ne kadar önemli olduğunu gördük. Bunu da göz önünde bulundurarak, öğrencilerimizi TEOG sınavına hazırlamalıyız. Hiç önemsemeyip, yerleştirmeler döneminde ne yapacağımızı bilemeyerek, dalgalar üzerinde kalmış bir ceviz kabuğu gibi oradan oraya savrulmak istemiyor isek, tedbirimizi baştan almak durumundayız. Geçtiğimiz yıl TEOG sınavı ilk kez uygulandığından, bu yılki veli ve öğrenciler bir nebze daha şanslı diyebiliriz; çünkü önlerini, sonucun ne olabileceğini tahmin edebilme yetisindeler.

Ortak sınavlara (TEOG) zamanında katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Gözden kaçırılmaması gereken nokta, veli mazeretini sınavdan önce veya sınavdan sonra okul idaresine bildirmek zorundadır. Okul idaresi de sınavdan en geç 5 gün sonraya kadar öğrencinin mazeretini e-okul sistemine işlemek zorundadır.

Ortak sınavlarla (TEOG) ilgili her türlü bilgi Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://oges.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır. Bu sayfadan ulaşamayanlar yine bakanlığın ALO-147 iletişim hattından her türlü sorularına cevap alabileceğini belirtmek isteriz.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler daha önceden e-okul sistemine işlendiği için tek kişilik salonlarda sınava alınırlar. Bu öğrencilerimizin her bir dersin sınavı için 15 dakika daha fazla sınavda durma hakkı vardır. Bu salonlardaki görevli öğretmenlerin daha bir özenle sınavı gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Birinci dönem gerçekleştirilen ortak sınavların sonuçları kılavuza göre Ocak 2015 tarihinde açıklanacaktır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ikinci dönem TEOG sınavları da 29-20 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. İkinci dönem ortak sınavların mazeret sınavları da 16-17 Mayıs 2015 tarihinde yapılacaktır. İkinci dönem gerçekleştirilecek ortak sınavların sonuçları da Haziran 2015 tarihinde e-okul sistemine işlenecektir.

Sorulara ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların ve sonuçların http://www.meb.gov.tr (e-okul sistemi) internet adresinden yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içinde ÖDSGM resmi internet sayfasından yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak ÖDSGM’ye yapılabilecektir. Yapılan itirazların incelenmesi için ise öğrenci velisi tarafından T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (Yirmi TL KDV Dahil) yatırılması gerekmektedir. (26.11.2014)
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.