Teog 2014-2015 Yerleştirme Sonuçları / Lise Sorgulama

TEOG Tercih Sonuçları Açıklanma Zamanı Belli Oldu! 2014 MEB TEOG Tercih Sonuçları iki gün sonra açıklanıyor. Öğrencilerin heyecanla bekledikleri TEOG tercih sonuçlarının 22 ağustos cuma günü açıklanması bekleniyor. TEOG 2014 Tercih Sonuçları

Teog 2014-2015 Yerleştirme Sonuçları / Lise Sorgulama
23 Ağustos 2014 Cumartesi 19:59

 TEOG Tercih Sonuçları Açıklanma Zamanı Belli Oldu! 2014 MEB TEOG Tercih Sonuçları iki gün sonra açıklanıyor. Öğrencilerin heyecanla bekledikleri TEOG tercih sonuçlarının 22 ağustos cuma günü açıklanması bekleniyor. TEOG 2014 Tercih Sonuçları Açıklanıyor (MEB TEOG Yerleştirme Sonuçları), Teog tercih işlemlerini tamamlayan öğrenciler TEOG tercih sonuçları için sabırsızlıkla bekliyorlar. TEOG Yerleştirme sonuçları açıklandı.  TEOG Tercih sonuçları burada. 2014-2015 TEOG Yerleştirme Takvimi. 2014 TEOG Tercih sonuçları. TEOG Yerleştirme sonuçları. Milli Eğitim Bakanlığı Lise tercih sonuçları bugun.com.tr'de. TEOG Puan Hesaplama İşlemleri MEB TEOG Sonuçları, 2014 MEB TEOG Soru Ve Cevapları, TEOG Çıkmış Soru Ve Cevaplar, TEOG Sınav Sonuçları , TEOG Tercih Sonuçları, TEOG MEB Tercih İşlemleri. MEB TEOG 2014 Tercih Sonuçları (e - Okul Veli Bilgilendirme Sistemi)

TEOG yerleştirme sonuçları yarın açıklanacak

Bu yıl ilk kez uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş yerleştirme sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.

1 milyon 300 bin öğrencinin girmiş olduğu TEOG yerleştirme sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.

Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları yarın http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek ve kesin kayıtları da bu tarihte sistem tarafından otomatik yapılacak. Sonuçlara ilişkin bilgiler isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığıyla SMS şeklinde de gönderilecek. Yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra resmi ve özel okulların açık kalan kontenjanlarına ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda, yerleştirmeye yönelik nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.

Seviye belirleme sınavının yerine getirilen (TEOG) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'na 1 milyon 300 bin öğrenci girmişti.

TEOG Sınav Sonuçları ve YEP Yüzdelik Dilimlerine göre lise tercihlerini yapan öğrenciler şimdi merakla TEOG Yerleştirme Sonuçlarını bekliyor. Adaylar; Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi, meslek liseleri gibi okullar ve çok programlı liselerden toplam 15 tercih yaptı. TEOG Tercih Sonuçları 22 Ağustos'ta MEB'in internet sitesinden duyurulacak.

GÖZLER MEB'DE...

Liseye yeni başlayacak öğrenciler için 2014 yılında ilk kez uygulanan TEOG sınav sistemi ilk sonuçların açıklanmasının ardından tercih işlemleri başlamıştı. TEOG tercihleri için 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında 9 günlük süre verilmişti. 8 Ağustos tercih işlemlerinin bitmesinin ardından öğrencilerin gözü kulağı MEB'in yapacağı açıklamada.

MEB tarafından yayınlanan Teog takvimine göre teog tercihlerinin 2 gün sonra açıklanması bekleniyor. Öğrencilerin sabırsızlıkla bekledikleri Teog tercih sonuçları 22 ağustos cuma günü açıklanacak.

Teog tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından lise kayıt dönemi başlayacak. Takvime göre lise kayıtları için öğrencilere 4 günlük süre verilecek. 25 Ağustosta başlayan nakil işlemleri 29 Ağustos cuma günü saat 19:00'da sona erecek.

MEB TEOG Sınavı 9 Ağustosta biiten Tercih İşlemlerinin Ardından Şimdi Sırada Tercih Sonuçlarının Açıklanmasına Geldi, Temel Ortaöğretime Geçiş SInavı (TEOG) Tercih Sonuçları Bugün Yarın Açıklanması Bekleniyor. TEOG 2014 MEB Tercih Sonuçları Açıklanır Açıklanmaz Haberimizde Olacak? TEOG Tercih SOnuçları Açıklandımı? 2014 MEB TEOG Lise Taban ve Tavan Puanları Belli Oldu, TEOG Milli Eğitim Bakanlığının Açıklama Yapmasıyla birlikte Her An Açıklanabilir. TEOG Puan Hesaplama İşlemleri MEB TEOG Sonuçları, 2014 MEB TEOG Soru Ve Cevapları, TEOG Çıkmış Soru Ve Cevaplar, TEOG Sınav Sonuçları , TEOG Tercih Sonuçları, TEOG MEB Tercih İşlemleri..MEB TEOG 2014 Tercih Sonuçları (e - Okul Veli Bilgilendirme Sistemi) TEOG Yerleştirme SOnuçları Tıkla Sorgula,

4 hatalı soru ile günlerce tartışmalara sebep olan TEOG sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. TEOG sonuçlarında 4 hatalı sorunun etkisi nasıl oldu? 31 Temmuzda TEOG için tercihler başlıyor. Tercihler nereden yapılacak? Tercihler nasıl yapılır? TEOG Tercihleri yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Lise kontenjanları ve lise taban puanları, TEG tercihleri ile ilgili tüm bilgiler haberimizde...

2014 MEB TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MEB'DEN BASIN AÇIKLAMASI

?Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması çerçevesinde, 8’inci sınıf öğrencilerinin 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde katıldıkları birinci dönem ortak sınavlarından Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığının 9’uncu (B kitapçığında 6’ncı), İngilizce Testi A kitapçığının 4’üncü ve 6’ncı (B kitapçığında 5’inci ve 7’nci), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’inci (B kitapçığında 1’inci) sorularının hatalı olduğu gerekçesiyle Ankara 13. İdare Mahkemesi´nde yürütmeyi durdurma istemli olarak iptal davası açılmıştır.

Mahkeme, Haziran ayı içerisinde davalarla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı vermiş, Bakanlığımız, karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesi´ne itiraz başvurusunda bulunmuş, bugün itibariyle de yürütmeyi durdurma kararına yönelik bu itirazımızın reddedildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazın reddi üzerine, öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamalarını önlemek ve yargı kararlarının uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla yargılamanın devamındaki haklarından feragat ettiğine ilişkin başvurusunu da ilgili mahkemeye ulaştırmıştır.

Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararında söz konusu 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak sınav puanı hesaplanmasında sınav kılavuzunun 11’inci maddesinin (i) bendindeki "Soru iptali olması durumunda değerlendirme geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacaktır" hükmü esas alınarak değerlendirme yapılması gerektiğine hükmetmiştir.

Bakanlığımız, bu hüküm doğrultusunda yeniden değerlendirme yaparak Fen ve Teknoloji, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ait puanları hesaplamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

2014 MEB TEOG SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Nabi Avcı geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulundu. Teog ile ilgili iddialara cevap veren Avcı öğrenciler için önem teşkil eden açıklamalarda da bulundu. Bakan Nabi Avcı'nın açıklamaları ve teog ile ilgili en güncel bilgiler haberimizin devamında.

TEOG'da 151 BİN 580 ÖĞRENCİ TERCİH YAPMADI

Bu yıl öğrenciler liselere Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) puanlarına göre yerleştirilecek. Bunun için 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında A ve B listesi olmak üzere tercih yapıldı. Ancak 1 milyon 271 bin 273 öğrenci TEOG sınavlarına girmesine rağmen 151 bin 580 öğrencinin tercih yapmadığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin valiliklere gönderdiği yazıya göre bu öğrenciler isterlerse kayıtlarını 12-17 Ağustos tarihleri arasında istedikleri özel okullara yaptırabilecekti. Ancak dün son bulan bu sürede özel okula kayıt yaptırmayanları MEB, otomatik olarak 22 Ağustos’ta evlerine en yakın okullara yerleştirecek. Bu öğrencilerin evlerinin en yakınındaki okul meslek ya da imam hatip lisesi de olabilecek.

MEB, özel okula geçişlerle ilgili yeni düzenleme de yaptı. Yerleştirme sonuçları açıklandığında özel okula gitmek isteyenler yerleştikleri okullardan nakillerini alacaktı. Yeni düzenlemeyle yerleştikleri okullara gitmelerine gerek kalmadan istedikleri özel okula kayıt yaptırabilecekler.

KOLEJLERDE İKİNCİ KAYIT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz hafta önünde uzun kuyrukların oluştuğu yabancı özel liselerde ikinci önkayıt dönemi bugün başlıyor. Yarın son bulacak önkayıtlardan sonra 20-21 Ağustos tarihlerinde kesin kayıtlar yapılacak. 1782 kontenjana sahip okullarda 605 boş kontenjan kalmıştı. Saint Benoit Fransız Lisesi yeni puanını 755 olarak düzellti.

BAKAN NABİ AVCIDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde tercih yapmayan öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirildiği iddialarına ilişkin "Hiç kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi katiyen söz konusu olmaz, olmamıştır bugüne kadar" dedi.

Bakan Avcı, Nezihe Yalvaç Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde branş öğretmenlerinin katılımıyla düzenlenen toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "TEOG'da tercih yapmayan öğrencilerin otomatik olarak imam hatip liselerine yönlendirildiğine" dair iddialar olduğunu hatırlatması üzerine Avcı, tercihlerin nasıl yapılacağını, öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin çok iyi bildiğini söyledi.

Bu tür söylentilerin 1 milyon 300 bin öğrenci ile velilerini tedirgin etmek için özellikle çıkartılan spekülasyonlar olduğunu ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

"Hangi öğrencinin hangi tercihler doğrultusunda hangi okullara gideceğini en iyi velilerimiz bilir. Hiç kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi katiyen söz konusu olmaz, olmamıştır bugüne kadar. Kaldı ki en büyük kontenjan meslek liselerinde, sonra anadolu liselerimizde, sonra anadolu imam hatip liselerinde, sonra sosyal bilimler liselerinde... Dolayısıyla kontenjanlar müracaatlara uygun. Öğrencilerimiz de kendilerine en uygun olan tercihlerini seçimlerini yapacak ve okullarına yerleşecekler. Özellikle velilerimizden rica ediyorum. Bu konularda çok dikkatli olsunlar çünkü onları tedirgin etmek için çok sistematik bir çaba olduğunu müteakip defalar söyledim. Onlara karşı da duyarlı olmalarını özellik rica ediyorum."

Avcı, daha sonra ildeki değişik branşlardan 30 öğretmen ile bir araya geldi.

TEOG Nedir ?

Bildiğiniz gibi artık SBS sınavı yapılmayacak. Bunun yerine Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG, SBS'nin yerini aldı.

Bu yeni sistemin asıl amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. SBS'ye göre en temel farklılık bu yönde olmuştur.

Buna göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) şu şekilde belirlenecek, Merkezi Yazılı Sınavlar (tabii ki kısaltması, MYS) ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile birlikte öğrencinin yerleştirme puanıyla ortaya çıkacak. Detayı aşağıda anlatılacak.

Sınavlara farklı bir formatta devam ediliyor. Şöyle ki, 2013-2014 eğitim yılında, sadece 8. sınıflar 6 temel dersten merkezi bir sınava tabi tutuldu. Bu temel dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil. Öğrenciler kendi okulların sınava giriyor ancak öğretmenler çalıştıkları okuldan farklı okullarda sınava giriyorlar.

TEOG BİLGİLENDİRME PROGRAMI

TEOG Lise Tercih ve Yerleştirme İşlemleri 2014 yılı için TEOG Liselere yerleştirme sürecinde milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan içerik sizlerle. İşte 2014 yılı ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme işlemleri bilgilendirme programı.

- Anadolu liselerine,
- Anadolu imam hatip liselerine,
- Çok programlı Anadolu liselerine,
- Fen liselerine,
- Mesleki ve teknik Anadolu liselerine,
- Sosyal bilimler liselerine,
- Mesleki ve teknik eğitim merkezlerine,
- Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre öğrenci alan özel okullara

1. Yerleştirme işlemlerindeki güncellemeye neden ihtiyaç duyulmuştur?

Yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasında gerçekleştirilen değişim doğrultusunda;

• Yerleştirme işlemlerini Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasını şekillendiren felsefe ve pedagojik ilkeler ile uyumlu hale getirmek,

• Öğrencileri öğrenim görmek istedikleri okul türüne yerleştirmek,

• Beşerî ve ekonomik kaynaklar üzerindeki işlem maliyetini azaltarak yerleştirme sürecini daha etkin kılmak,

• Yerleştirme işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltmak amaçlarıyla güncellenmiştir.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

4 TEMMUZ: Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı

7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak

29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.