Teog 2014 Tercih Tarihleri Ne Zaman Sona Eriyor? ( Teog 2014 Tercih Robotu Ve Kılavuzu ...

1 milyondan fazla orta öğretim mezunu hangi liseye gideceğini merak ederken, TEOG 2014 sınavının tercih sonuçlarına göre tercihlerini gerçekleştiriyorlar. TEOG 2014 tercih motoru ve robotuna online olarak erişebilecekken, TEOG 2014 tercih tarihleri ile TEOG 2014 tercih kılavuzu.

Teog 2014 Tercih Tarihleri Ne Zaman Sona Eriyor? ( Teog 2014 Tercih Robotu Ve Kılavuzu ...
06 Ağustos 2014 Çarşamba 15:58

 1 milyondan fazla orta öğretim mezunu hangi liseye gideceğini merak ederken, TEOG 2014 sınavının tercih sonuçlarına göre tercihlerini gerçekleştiriyorlar. TEOG 2014 tercih motoru ve robotuna online olarak erişebilecekken, TEOG 2014 tercih tarihleri ile TEOG 2014 tercih kılavuzu.

TEOG PUANLARI YENİDEN HESAPLANDI

TEOG sınavına giren 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin yeni puanları ve yüzdelik dilimleri dün akşam saat 19.00'dan itibaren MEB'in internet sitesinden yayınlanmaya başlandı. TEOG yeni puanlar ve yüzdelik dilimleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın sitesinde E-okul bilgi sisteminden öğrenebilirsiniz.

Velilerin açtığı TEOG davalarıyla  4 sorusu iptal edilen ve 1.3 milyon öğrencinin puanını tekrar hesaplamak zorunda kalan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu kez de "ikili kopya" nedeniyle ikinci kez 1.3 milyon öğrencinin puan ve yüzdelik dilimlerini hesapladı.Yeniden hesaplamayla birlikte öğrencilerin puanları, yüzdelik dilimleri ve sıralamaları da değişti. MEB yaptığı son dakika TEOG açıklamasında öğrencilerin yeni puanlarını ve yüzdelik dilimlerini https://e-okul.meb.gov.tr'de yayınladı.

Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nin (TEOG) yerleştirme puanı hesaplaması ikinci kez yargıdan döndü. Bu kez gerekçe "ikili kopya" iddiasıyla sınavları iptal edilen 6 bin 165 öğrenciden bazılarının ailelerinin yargıya başvurması oldu.

TEOG SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ
LİSELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ
TEOG TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Danıştay 8. Dairesi, öğrenci velilerinin açtığı davada "ikili kopya uygulaması" ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. TEOG'un geçtiğimiz 28-29 Kasım ve 28-29 Nisan tarihlerindeki sınavlarında MEB, 6 bin 165 öğrencinin "ikili kopya" çektiğini saptadığını belirterek, bu öğrencilerin katıldıkları derslerin sınavlarını iptal etmiş, öğrenciler bu sınavlardan 0 almış olarak değerlendirmişti.

Ailelerden bazıları hata olduğunu, aynı sınıfta kopya çektiği iddia edilen iki öğrenciden birinin sınıfın en arka, birinin de en ön sırasında oturduğunu belirterek bakanlığa itirada bulunmuştu. Ancak bakanlıktan sonuç alamayan veliler yargı yoluna gitmişti.

MEB, dün akşam yaptığı açıklamada bu öğrencilerden bir kısmının açtığı iptal davalan sonrasında, Danıştay 8. Dairesi'nin "ikili kopya uygulamasının" yasal olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldığını duyurdu.

"Öğrencilerin mağduriyet yaşamasını istemiyoruz" diyen bakanlık, sadece dava açan değil, tüm ikili kopya işlemi yapılan 6 bin 165 öğrencinin iptal edilen testlerini, yerleştirme puanlarıyla birlikte tüm sınava girenlerin de tekrar puan ve yüzdelik dilimlerini yeniden hesapladığını duyurdu.

Sınava giren 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin yeni puanları ve yüzdelik dilimleri dün akşam saat 19.00'dan itibaren MEB'in internet sitesinden yayınlanmaya başlandı.

Ancak lise tercihleri için süre dün başladı ve bazı öğrenciler de tercihlerini yaptı. Bakanlık, bu öğrencilerin de güncellenen yüzdelik dilimleri ve puanlan dikkate alarak, tercihlerini yeniden yapabileceklerini duyurdu. Yeniden hesaplamayla birlikte öğrencilerin puanları, yüzdelik dilimleri ve sıralamaları da değişti. Bazı öğrencilerin puanlannda ve yüzdelik dilimlerinde düşüşler oldu, bazılannda da yükselme görüldü.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

4 TEMMUZ: Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı
7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı
31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)
22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak
29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek
15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi
EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri ise 08-11 Eylül tarihlerinde uyum eğitimine alınacak. Genelgeye göre, bakanlığa bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eğitim ve öğretime hazırlanması 08-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Birinci yarıyıl, 15 Eylül 2014 Pazartesi'den, 23 Ocak 2015 Cuma'ya kadar sürecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak - 6 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönemin ilk dersi 8 Şubat'ta görülecek. 2014-2015 eğitim-öğretim sezonu 12 Haziran'da tamamlanacak. 2015 - 2016 eğitim-öğretim yılı ise 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak.

2014 – 2014 eğitim öğretim yılı için ilköğretim kayıtlarının başlamasına kısa bir süre kaldı. İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar. İlkokula kayıtlar Haziran ayının ilk haftası başlayacak ve 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılabilecek. İlköğretim kurumları yönetmeliğinin kayıt ile ilgili maddeleri şöyle:

Kayıt Zamanı

MADDE 14 – (Değişik:RG-24/12/2008-27090)

İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar.

Okula Kayıt Yaşı

Madde 15 – (Değişik:RG-21/7/2012-28360)

İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

(Değişik ikinci fıkra:RG-14/8/2013-28735) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Çocuğunuzun Hangi Okula Kaydı Çıktığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

E-Okul siteminde açılacak bir uygulama ile veliler öğrencilerinin hangi okula kayıt olacağını TC Kimlik Numaraları ile sorgulayabilecekler...

Okullar Hazır mı? Veliler Ne Yapmalı?

Okulların bir kısmı hazır olmakla beraber bazı okulların (İlkokul-Ortaokul) dönüşümleri tamamlanmadığından henüz hazır değil.

- Bu noktada valiliklerin bir an önce dönüşümleri ve açılacak şube sayılarını belirlemeleri gerekiyor.

- Bu süreçten sonra mahalleler, sokaklar okullarla ilişkilendirilecek.

- Bu ilişkilendirme sonucunda çocuklar gidecekleri okullarla ilişkilendirilmiş olacak.

- Velinin bu aşamalarda yapacağı tek şey adres (MERNİS’te kayıt) durumunu güncel hale getirmek. Sonrasında tamamen sistemle ilgili süreç işleyecek.

- Bakanlık bir takvim belirleyecek ve öğrencilerin hangi okula yerleştiklerine ilişkin açıklamayı yapacak.

- Okullar e-okul’dan yani internetten sorgulanabilecek.

Bu tarih tabii ki 1 Haziran olmayacaktır fakat velilerin tatil dönemini rahat geçirebilmeleri için bir an önce takvimin belirlenmesi ve sürecin tamamlanması doğru olacaktır.

Ortaokul Kayıtları:

Yaşanacak bir başka sorun ise ilkokul’u tamamlayan yani 5.sınıfa geçecek öğrenciler. Onların okulu da yine adrese dayalı olarak merkezi sistemle belirleneceğinden velilerin dikkatli olması gerekir.

Veli bakanlığın belirleyeceği takvime göre çocuğunun yerleştiği Ortaokulu öğrenecek.

İmam Hatip Ortaokullarına kaydolmak isteyenler ise bu okullara başvurabilecekler.

Geçmiş yıllarda yaşanan bir sorunu tekrar ele alalım.

Okul 8 yıllık İlköğretim iken kademeli olarak Ortaokula dönüştürülmektedir. Yani okul 1.sınıfa öğrenci almazken ilkokul sınıflarını azaltmakta ortaokul sınıfları ise artarak devam etmektedir. İşte böyle bir okulda okuyan öğrenci 4 yıl boyunca okuduğu okulda 5.sınıf açılmasına rağmen bu okula kaydolamayabiliyor. Çünkü öğrencinin adresi tutmayabiliyor.

İşte bu durum çokça sorun yaratabiliyor. Öğrenci 4 yıldır devam ettiği okuldan ayrılmak istemezken sistem bu öğrencinin kaydına izin vermiyor ve veli ile okul idaresi karşı karşıya gelebiliyor. Daha açık ifade edecek olursak;

Şu anda 4.sınfıta okuyor ve 5.sınıfa geçecekseniz gelecek yıl ortaokula kaydınız yapılacak. Bu kayıt yapılırken adresinize bakılacak. Mevcut okulunuzda Ortaokul (5.sınıf) varsa ve eğer adresiniz bu okulun adres bölgesinde ise bu okulda kalacaksınız. Hayır başka bir okulun adres bölgesinde iseniz 4 yıl okuduğunuz okulda değil başka okulda kayıtlı olacaksınız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.