Teog Sonuçları 2014

teog sonuçları 2014

Teog Sonuçları 2014
04 Haziran 2016 Cumartesi 23:39

TEOG yerleştirme puanlarının açıklanmasının ardından bu  yıl  liseye  yeni  başlayacak  öğrencileri  TEOG tercihi telaşı sardı. 31 Temmuz’da başlayacak tercih süreci 8 Ağustos’ta sona erecek. Uzmanlar 31 Temmuz’a kadar olan sürede  öğrenci  ve velilerin yavaş yavaş tercih listelerini oluşturması konusunda uyarıda bulunuyorlar. Peki TEOG tercihleri nasıl yapılacak? İşte adım adım TEOG tercihi yapmanın yolları…
Liselere, 2013–2014 eğitim-öğretim yılında ortaokul 8. sınıfı başarıyla tamamlayan, başvuru yapılacak okulun kayıt-kabul şartlarını taşıyan ve YEP'e sahip olan  öğrenciler  başvurabilecek.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu  yıl  ilk kez uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi doğrultusunda lise tercihlerini, bugün almaya başlayadı.


Ortaöğretim  Kurumlarına  Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzuna göre, tercih alınma süreci, 31  Temmuz  Perşembe yani bugün başladı, 8 Ağustos  Cuma  sona erecek.


Anadolu liselerine, anadolu imam hatip liselerine, çok programlı anadolu liselerine, fen liselerine,  mesleki  ve teknik anadolu liselerine, sosyal bilimler liselerine,  mesleki  ve teknik eğitim merkezlerine,  Özel  Öğretim  Kurumları  Genel Müdürlüğüne bağlı ve Yerleştirme Esas Puanına (YEP) göre öğrenci  alan  özel  okullara, 2014–2015 eğitim-öğretim yılı için  öğrencilerin  YEP'ine göre yerleştirme yapılacak.


Liselere, 2013–2014 eğitim-öğretim yılında ortaokul 8. sınıfı başarıyla tamamlayan, başvuru yapılacak okulun kayıt‐kabul şartlarını taşıyan ve YEP'e sahip olan  öğrenciler  başvurabilecek.


Tercihler,  öğrenci  ya da veli tarafından, https://e­okul.meb.gov.tr  internet  adresinden yapılabileceği gibi  öğrencinin  8. sınıfı tamamladığı ortaokuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek.


Tercihler iki grupta alınacak.  Öğrencilerin  A grubu tercihleri, okulların kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.


A grubu tercihleri Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr  internet  adreslerinde yayımlanan, okulların kodlarına göre velisi tarafından en fazla 15 tercih olmak üzere yapılacak.  Öğrencilerin  ortaöğretim  kurumlarına  yerleştirme  işlemlerinde , öncelikle A grubu tercihleri, puan üstünlüğü ve tercih sıralamaları dikkate alınacak.


A grubu tercih listesinde yer alan tercihlerine yerleşemeyen  öğrencileröğrencinin  ikamet adresi, YEP, tercih önceliği, okul kontenjanı ve okulun A grubu yerleştirme taban puanı dikkate alınarak B grubundan tercih edeceği okul türlerine göre sistem tarafından otomatik yerleştirilecek.


B grubu tercihlerde en az 4 okul türünü bulunması gerekiyor


B grubu tercihlerde  öğrencinin  önceliğini belirttiği türe göre, sırasıyla ikamet ettiği cadde, sokak, bulvar, mahalle, köy, bucak, ilçe ve tercih başvurusu sırasında seçeceği alternatif 3 ilçe geneline bakılarak yerleştirme gerçekleştirilecek. B grubu tercih listesinde, 6 okul türünden en az 4'ünün bulunması zorunlu olacak.


Öğrencinin  ikametinde istediği okul türünde puan üstünlüğüne göre, boş kontenjanı olan birden fazla okula yerleşmesi durumunda okullar arasından A grubu yerleştirme sonucunda taban puanı en yüksek olan okula yerleştirme yapılacak. B grubu yerleştirmelerin sonunda adresine yakın okullardan herhangi birisine yerleşen  öğrenciler  yerleştikleri okullara kesin kayıtlı sayılacak.


Herhangi bir tercihte bulunmayan ya da tercih yapmış olmalarına rağmen A ve B grubu tercihlerine göre herhangi bir okula yerleşemeyen  öğrencilerin  yerleştirmeleri,  öğrencinin  ikamet adresi, YEP’i, okul kontenjanı, okulların A grubu yerleştirme taban puanları dikkate alınarak sistem tarafından otomatik yapılacak.


Elektronik  tercih yapamayanlar için okul müdürlükleri tercihleri yapacak


Elektronik  ortamda tercih  işlemlerini  yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih  işlemlerini   öğrenci  velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği "Yerleştirme  İşlemi  Tercih Ön Çalışma Formu"na bağlı kalarak yapacak.


Yurt dışından sınava girerek tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma  imkanı  olmayan  öğrenciler  hariç "Yerleştirme  İşlemi  Tercih Ön Çalışma Formu" ve "Tercih Başvuru Bilgileri Formu”  telefon , posta, faks, e-posta gibi iletişim  araçları  ile Bakanlığa gönderilmeyecek.


Tercihler okul müdürlüğü tarafından  elektronik  ortamda onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme onaylanmadan önce  elektronik  ortamda yapılacak.


Tercih listesinden  öğrenci  velisi, onay  işleminden  ise okul müdürlüğü ile veli sorumlu olacak.


Elektronik  ortamda onaylanan "Tercih Başvuru Bilgileri Formu"nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.


 Tercih başvurusu bir kez yapılacak. Başvuru  işleminden  sonra değişiklik yapılamayacak.


Sonuçlar 22 Ağustos'ta açıklanacak


YEP ile  öğrenci  alan okulların yerleştirme sonuçları 22 Ağustos'ta http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek ve kesin kayıtları da bu  tarihte  sistem tarafından otomatik yapılacak. Sonuçlara ilişkin bilgiler isteyen velilere  mobil bilgilendirme  servisi   aracılığıyla  SMS şeklinde de gönderilecek.


Yerleştirme  işlemi  yapıldıktan sonra resmi ve  özel  okulların açık kalan kontenjanlarına ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda, yerleştirmeye yönelik nakil yoluyla  öğrenci  kaydedilecek.


Nakil talepleri,  öğrenci  velisi tarafından  öğrencinin  kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacak. 25-28 Ağustos'ta saat 17.00’ye kadar nakil müracaatları alınacak. 29 Ağustos saat 19.00’da da nakil yerleştirme  işlemleri  tamamlanacak.


Yerleştirmeye yönelik nakil  işlemleri  benzer biçimde eylül ayı sonuna kadar  haftalık  periyotlarla devam edecek. Nakil  işlemleri , okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak.


Ekim ayı itibarıyla yapılacak nakillerde eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacak.


TERCİH DÖNEMİ


TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ


TEMMUZ : Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı


TEMMUZ : 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı


31  TEMMUZ -8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)


22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak


29 AĞUSTOS: Nakil  işlemleri  saat 19.00’da bitecek


15 EYLÜL: Okulların açılış  tarihi


EYLÜL SONU:  Ay  sonuna kadar  haftalık  periyotlar halinde nakil  işlemleri  sürecek


Öğrenciler , 31  Temmuz -8 Ağustos  tarihleri  arasında  internet  üzerinden tercih yapacak. A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacak olan  öğrencilerin  yerleştirme sonuçları, 22 Ağustos’ta duyurulacak ve kesin kayıt yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara, ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla  öğrenci  kaydedilecek.


İŞTE ADIM ADIM TEOG LİSE TERCİH  İŞLEMLERİ  NASIL YAPILIR?


1. TEOG tercihi yapabilmek için öncelikle TEOG yerleştirme puanınızı bilmeniz gerekiyor.


2. Tercih yapmaya başlamadan önce 2014 TEOG tercih kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuyun.


3.  Öğrencilerin  TEOG yerleştirme puanlarının açıklandığı  ekranda  puanlarının yanı sıra yüzdelik dilimlerini de  öğrenecekler . Yüzdelik dilimler önemli, çünkü MEB bu  yıl  okulların puanlarını açıklamadı, yalnızca  öğrencilerin  yüzdelik dilimlerini açıkladı ve tercihler de yüzdelik dilime göre yapılacak.


3. TEOG tercihleri yapılırken  öğrenci  ve veliler okulların yüzdelik dilimlerini ve kontenjanlarını E-Okul adresindeki 2014 YILI ORTAÖĞRETİM  KURUMLARINA  GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH LİSTELERİ  ekranından   öğrenebilecek .


4. Tercih listesinde yüzdelik dilim ve kontenjanlarını  öğrenmek  istediğiniz okullara ulaşabilmek için önce okulun türünü, sonra il ve ilçesini seçmeniz gerekiyor. Bu aramayı yaparken sonuçları görebilmek için sayfayı aşağıya doğru kaydırmanız gerekiyor. Çünkü sonuçlar sayfanın aşağı kısmında geliyor ve siz ‘LİSTELE’ dediğiniz halde sonuçların gelmediğini düşünebilirsiniz. Ayrıca bu tercih listelerinde yüzdelik dilime göre de arama yapabilirsiniz.


5. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacak. A grubu için  öğrencilerden  tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacak.  Öğrencilerin  A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak. Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde, en az 4 (dört) okul türü zorunlu olarak seçilecektir.


6. Okul seçerken okulun yüzdelik dilimlerinin  uygun  olmasının yanı sıra  öğrencinin  istediği okul ve istediği bir alan türü olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca bunun yanında okulun ikamet edilen yere yakınlığını da göz önünde bulundurun.


7.  Tercihleri kendinizi https://eokul.meb.gov.tr  internet  adresinden yapılabileceğiniz gibi  öğrencinin  mezun olduğu okulda ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek.


8. Tercih  işlemleri  31 Temmuz’da başlayıp, 08 Ağustos 2014 saat 17:00’de sona erecek.


9. Tercihleri yaptıktan sonra mutlaka okul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor.  Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme söz konusu olursa onaylanmadan önce  elektronik  ortamda yapılması gerekiyor. Çünkü onaylama  işlemi  yapıldığı andan itibaren  öğrencinin  tercih  işlemi  tamamlanmış oluyor ve herhangi bir değişiklik yapma söz konusu olmuyor.


10.  Elektronik  ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.


11.  Öğrencilerin  yerleştirme sonuçları 22 Ağustos’ta https://e-okul.meb.gov.tr adresinden açıklanacak.


12. TEOG yerleştirme  işlemi  sonucunda  öğrencilerin  yerleştirildikleri okullara kayıt yaptırmalarına gerek yok, kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.


13. Yerleştirme  işlemi  yapıldıktan ek yerleştirme yapılmayacak. Yerleştirme sonrasında resmî ve  özel  okulların açık kalan kontenjanlarına nakil yoluyla  öğrenci  alınacak. Nakil başvuruları 25-28 Ağustos  tarihleri  arasında alınacak. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.