Teog Tercihlerine Yönelik Önemli Açıklamalar

Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT’ tan TEOG Tercihlerine yönelik önemli açıklamalar..

Teog Tercihlerine Yönelik Önemli Açıklamalar
08 Ağustos 2014 Cuma 10:00


    Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT, Öğrencilerimiz 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacak olan öğrencilerin yerleştirme sonuçları, 22 Ağustos’ta duyurulacak ve kesin kayıt yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara, ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek. Tercihler elektronik ortamda yapılacak olup, öğrencilere üç seçenek sunulacaktır.
Bunlar: 
*Özel okulu tercih ettim
*Güzel Sanatlar Lisesi’ni tercih ettim
*Tercih yapmak istiyorum.

   İlk iki tercihi işaretleyenler tercih yapamayacaktır. Tavsiyem bütün öğrencilerin tercih yapmak istiyorum seçeneğini işaretlemeleridir. 

   Bu yılki liselere yerleştirme tercihleri iki listeden oluşacaktır. A grubunda öğrenci istediği 15 tane okulu tercih edebilecektir. B grubunda ise altı tane okul türü yer alacaktır. B grubunda yer alan liseler şunlar:
Fen, Sosyal Bilimler, Meslek ve Teknik Anadolu, Anadolu İmam Hatip, Çok Programlı Anadolu ve Anadolu Liseleri yer alacaktır. 15 okul tercihine yerleşemeyen öğrenciler B grubunda seçtikleri okul türünden birine Bakanlık yerleştirme yapacaktır. 

    A gurubunda 15 tercih yapılırken öğrencinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda öğrenci-veli ve rehber öğretmen işbirliğinde yapılmalıdır. Tercihlerde puandan çok yüzdelik dilim daha önemlidir. Yüzdelik dilimin 5-6 puan üstünde ve 5-6 puan altında tercihlere yer verilmeli ki daha gerçekçi sonuçlar elde edilebilsin.

Uzman Desteği Önemli

   Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Tercihler yapılırken mutlaka bir uzman desteği almak gerekir. Alanda yaşanan aşrı değişimler öğrencilerin ve Anne – Babaların tercihte hata yapmasına neden olabilmektedir. Tercih yaparken öğrenci ve velilerin mutlaka bir uzmandan bilgi almaları gerekir. Yanlış yapılan tercih hem öğrenciyi hem de veliyi mutsuz edecektir. 

Seçeceğiniz Okul Hakkında Bilgi Toplayın

   Bu yıl bir defaya mahsus olmak üzere 15 tercih hakkı var. Sadece 1 defa tercih yapılacağı için dikkatli olmak gerekli. Dolayısıyla tercihleri dikkatli ve doğru yapabilmek için ellerinden geldiğince, ne kadar bilgi toplayabilirlerse öğrenciler ve veliler açısından o kadar sağlıklı olacaktır. Peki bilgiyi nereden alabilirler? Okulların internet sitelerinden, tercih rehberlerinden, gittikleri bir dershane varsa oradaki ya da dershaneye gitmiyorlarsa kendi okullarındaki öğretmenlerden bilgi alabilirler. Parantez Eğitim Kurumları olarak 4 Ağustos’tan itibaren tüm öğrencilere destek için kurumumuzda kurumsal rehberlik hizmetleri verilecektir.

Meb’in Yayınladığı Tercih Ve Yerleştirme Kılavuzunu Mutlaka İnceleyin

   Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Aileler tercihleri yaparken daha çok kendi istekleri ve kendi düşüncelerine göre tercih yapıyorlar. Bundan daha ziyade çocuklarla ortak bir karar verilip, gelecek 4 yıl süresince orada çocuğun öğrenim göreceğini de varsayarak, ona göre tercihleri güncellemenin sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınladı. Tercihlerle alakalı en güncel, en doğru, en sağlıklı bilgileri orada bulabilirler. Veliler ve öğrencilerin http://oges.meb.gov.tr/ adresinde yer alan bu kılavuzu incelemeleri onlar açısından faydalı olacaktır. Çünkü tercih edilecek okullarla ilgili özel şartlar, okulun yabancı dili, öğrenim süresi, eğer meslek lisesiyse mülakat var mı, değişik sınavlar var mı gibi konuları o kılavuzdan takip edebilecekler. Kılavuzu incelemek gerçek bilgiye ulaşmak açısından önemli. Çünkü biz tercihlerimizi yaptıktan sonra onları düzeltemiyoruz.

Ölü Tercih Yapmış Olmamak İçin Tercih Aralığı Nasıl Belirlenmeli?

    Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Tercih sıralaması yapılırken öğrenci ve velilerde şöyle bir yanlış algı var; istediğim okulu birinci sıraya ya da üst sıralara yazarsam ve ondan sonraki okulları da rastgele bunların altına yazarsam bu iş olur diye. Okulları sıralarken puan üstünlüğüne ya da yüzdelik dilimi daha düşük olan okulu daha üste yazmak lazım. Aksi takdirde 400 puanlık bir okulu 2. sıraya yazıp da 415 puanlık bir okulu 3. sıraya yazarsanız alt taraftakiler ölü tercih olacaktır. Dolayısıyla sıralama yaparken puan üstünlüğüne göre bir sıralama yapmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Yüzdelik Dilim Ne Kadar Düşükse, Puan Kadar Yüksektir

    Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Öğrenciler YEP’ lerini öğrendikleri zaman bununla beraber yüzdelik dilimlerini de öğrendiler. Bir okulun yüzdelik dilimi ne kadar düşükse, o okulun puanı o kadar yüksektir. Mesela Türkiye’nin en yüksek puanlı Anadolu A'li Efe Yağmursesi olan Galatasaray Lisesi yüzde 0.04 ile öğrenci alıyor. Ama belki kendi halinde bir Anadolu Lisesi yüzde 5’lerde yüzde 6’larda öğrenci alıyor. Dolayısıyla yüzdelik dilimi düştükçe okulun puanı artıyor demektir. Biz de sıralama yaparken yüzdelik dilimi daha düşük olanları yukarı yazıp, aşağı biraz daha kendi yüzdelik dilimimiz civarında ve daha yüksek yüzdelik dilimi olanları yazabiliriz. 

Sağlıklı Tercih İçin Yüzdelik Dilimi Baz Alın

    Tercihleri yaparken puan mı, başarı sıralaması mı, yüzdelik dilim mi dikkate alınmalı?
Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Keşke başarı sıralaması diyebilsek. MEB birkaç yıldır öğrencilerin başarı sıralamalarını veriyor ama geçen yıl herhangi bir okula yerleşen son öğrencinin son başarı sıralamasını vermiyor. Örneğin Malatya Fen Lisesi’ne geçen yıl son giren öğrencinin genel başarı sırası kaç bunu bilmiyoruz. Daha önce bu bilgi veriliyordu ama birkaç yıldır bu bilgi verilmiyor. Genel başarı sıralaması verilmediği için şu an bizim için ana belirleyici etken yüzdelik dilim. Çünkü okulların puanı değişebilir. O yüzden de sağlıklı tercih yapabilmek için öğrencilerin ya da anne babaların yüzdelik dilimi baz almaları gerekiyor. 

Başka Nelere Dikkat Edilmeli
    Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Üniversite başarısı çok önemli. Bizim ülkemizde anne babalar çocuklarını liseye gönderirken üniversiteyi düşünerek gönderiyorlar. Yabancı dili çok önemli, büyükşehirler için yol çok önemli bir sorun, o yüzden evinize daha yakın bir okulu yazmak daha iyi olabilir. Okuldaki ekstra sosyal faaliyetler, kültürel olanaklar, öğretmen portföyü nasıl gibi bilgileri de göz önünde bulundurmak önemli.

Meslek liseleri alternatif olarak düşünebilir

    Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT Fen lisesi, Anadolu lisesi ya da sosyal bilimler lisesi kazanma bareminin biraz daha altında olan öğrenciler için meslek lisesinin çok iyi birer alternatif olduğunu düşünüyorum. Katsayı meselesinin kalkmış olmasından sonra üniversiteye girme adına meslek liselerinin önünde bir engel yok. Ama üniversite düşünmeseniz de lise mezunu olduğunuzda elinizde bir mesleğinizle oradan mezun oluyorsunuz. Dolayısıyla belli bir puan aralığındaki öğrencilerle alakalı acaba düz liseye mi gitsem, meslek lisesine mi gitsem diye düşünce kargaşası yaşayan öğrenciler için meslek liselerini çok ciddi alternatif olarak görüyorum. Yetişmiş ara eleman ihtiyacı Türkiye’de her zaman gündemde biliyorsunuz. Yetişmiş ara elemanın en sağlıklı yetişebileceği yerler de meslek liseleri. Ben bir alana ilgisi olan ve o alanla ilgili kendini istekli ve yetenekli gören öğrencilerin bu alternatifi mutlaka değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizim toplumumuzda katsayı engeliyle ile ilgili meslek liselerine bir ön yargı vardı. Ama artık o katsayı meselesi de artık yok, bu nedenle meslek liseleri mutlaka düşünülmeli.

TEOG ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler ne olacak?

    Parantez Eğitim kurumları Rehberlik Uzmanı Ayşegül BULUT TEOG ile yerleşemeyenler sınavsız öğrenci alan liselere yerleşecek. Ya da bu öğrenciler Anadolu olmayan normal meslek liselerine gidecekler. Onun dışında da MEB her yıl yaptığı gibi bu yıl da öğrenciler için bir güzellik yaptı. Yerleşemeyen öğrenciler için en son yerleştirmeler bittikten sonra hala boş kontenjan varsa Anadolu imam hatip liselerine ve Anadolu meslek liselerine puan üstünlüğüne göre öğrenci alınacak. Öğrenciler bunu da takip edebilirler. Eğer o da olmazsa biraz önce belirtmiş olduğum gibi normal eğitim veren liselere ya da meslek liselerine gidecekler.

Fen Lisesi sayısı 4’e çıktı

   Malatya'da Fen Lisesi sayısı 4’e çıktı. İki tanesi ilçelerde Akçadağ Fatih Fen Lisesi ve Arapgir Kerem Aydınlar Fen Lisesi; merkezde ise mevcut Fen Lisesi ve Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi olmak üzere iki tane Fen lise’si eğitim-öğretim verecektir.
 
personelmeb.netİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.