Teog Yerleştirmeleri Nasıl Olacak ? Gerekli Ve Önemli Bilgiler...

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?,TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ,TERCİH LİSTESİ HAZIRLAREKEN PUANLAR MI YÜZDELİK DİLİM Mİ ÖNEMLİDİR?

Teog Yerleştirmeleri Nasıl Olacak ? Gerekli Ve Önemli  Bilgiler...
16 Temmuz 2014 Çarşamba 10:51

 TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

1. Öncelikler TEOG yerleştirme puanınızı öğrenmelisiniz. Öğrencilerin TEOG yerleştirme puanlarının açıklandığı ekranda puanlarının yanı sıra yüzdelik dilimlerini de öğrenecekler. Yüzdelik dilimler önemli, çünkü MEB bu yıl okulların puanlarını açıklamadı, yalnızca öğrencilerin yüzdelik dilimlerini açıkladı ve tercihler de yüzdelik dilime göre yapılacak.


2. Tercih listesinde yüzdelik dilim ve kontenjanlarını öğrenmek istediğiniz okullara ulaşabilmek için önce okulun türünü, sonra il ve ilçesini seçmeniz gerekiyor. Bu aramayı yaparken sonuçları görebilmek için sayfayı aşağıya doğru kaydırmanız gerekiyor. Çünkü sonuçlar sayfanın aşağı kısmında geliyor ve siz ‘LİSTELE’ dediğiniz halde sonuçların gelmediğini düşünebilirsiniz. Ayrıca bu tercih listelerinde yüzdelik dilime göre de arama yapabilirsiniz.

3. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacak. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak. Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde, en az 4 (dört) okul türü zorunlu olarak seçilecektir.

4. Okul seçerken okulun yüzdelik dilimlerinin uygun olmasının yanı sıra öğrencinin istediği okul ve istediği bir alan türü olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca bunun yanında okulun ikamet edilen yere yakınlığını da göz önünde bulundurun.

5. Tercihleri kendinizi https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceğiniz gibi öğrencinin mezun olduğu okulda ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek.

6. Tercih işlemleri 31 Temmuz’da başlayıp, 08 Ağustos 2014 saat 17:00’de sona erecek.

7. Tercihleri yaptıktan sonra mutlaka okul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme söz konusu olursa onaylanmadan önce elektronik ortamda yapılması gerekiyor. Çünkü onaylama işlemi yapıldığı andan itibaren öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış oluyor ve herhangi bir değişiklik yapma söz konusu olmuyor.

8. Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

9. Öğrencilerin yerleştirme sonuçları 22 Ağustos’ta https://e-okul.meb.gov.tradresindenaçıklanacak.

10. TEOG yerleştirme işlemi sonucunda öğrencilerin yerleştirildikleri okullara kayıt yaptırmalarına gerek yok, kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

11. Yerleştirme işlemi yapıldıktan ek yerleştirme yapılmayacak. Yerleştirme sonrasında resmî ve özel okulların açık kalan kontenjanlarına nakil yoluyla öğrenci alınacak. Nakil başvuruları 25-28 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

4 TEMMUZ: Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı

7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak

29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek


TERCİH LİSTESİ HAZIRLAREKEN PUANLAR MI YÜZDELİK DİLİM Mİ ÖNEMLİDİR?

Tercihler yapılırken okulların yüzdelik dilimlerine daha çok önem verilmesi gerekir. Çünkü okulların taban puanları her yıl sorulara ve öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle taban puanlara nispeten sıralamalarınızı belirten yüzdelik dilimlere dikkat etmek daha iyidir.

Öğrenciler tercih listesini hazırlarken yüksek puanlı liseleri en üste sonrasında azalarak puanlar aşağıya doğru bir sıralama yapmalıdırlar. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.