Teog'da 4 Soru İptal!

TEOG'da 4 soru iptal!

Teog'da 4 Soru İptal!
07 Temmuz 2014 Pazartesi 21:16

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf öğrencileri için yapılan 1. dönem  merkezi ortak sınavlarda 4 sorunun hatalı olduğu yönündeki yürütmeyi durdurma  kararı aleyhine Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazın reddedildiğini  bildirdi. Bakanlık, bu doğrultuda iptal edilen 4 sorunun değerlendirme  dışı tutulup geçerli soru sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme  yapıldığını, fen ve teknoloji, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine  ait puanların hesaplandığını duyurdu 
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 8. sınıf öğrencileri için  yapılan 1. dönem merkezi ortak sınavlarda 4 sorunun hatalı olduğu yönündeki  yürütmeyi durdurma kararı aleyhine Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazın  reddedildiğini bildirdi. 
 
Bakanlık, bu doğrultuda iptal edilen 4 sorunun değerlendirme dışı  tutulduğunu, geçerli soru sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılıp  fen ve teknoloji, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait  puanların hesaplandığını duyurdu. 
 
MEB tarafından yapılan açıklamada, temel eğitimden ortaöğretime geçiş  uygulaması çerçevesinde, 8. sınıf öğrencilerinin 28-29 Kasım 2013'te katıldıkları  birinci dönem ortak sınavlarından fen ve teknoloji testi A kitapçığının 9. (B  kitapçığında 6.), İngilizce testi A kitapçığının 4. ve 6. (B kitapçığında 5. ve  7.), din kültürü ve ahlak bilgisi testi A kitapçığının 7. (B kitapçığında 1.)  sorularının hatalı olduğu gerekçesiyle Ankara 13. İdare Mahkemesinde yürütmeyi  durdurma istemli olarak iptal davasının açıldığı anımsatıldı. 
 
4 soru çıkarılarak puanlar yeniden hesaplandı
 
Mahkemenin, haziran içinde davalarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı  verdiği, bunun üzerine Bakanlığın karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesine itiraz  başvurusunda bulunduğu aktarılan açıklamada, bugün itibarıyla yürütmeyi durdurma  kararına yönelik Bakanlığın yaptığı itirazın reddedildiği bilgisine ulaşıldığı  bildirildi. 
 
 Açıklamada, şunlar kaydedildi: 
 
"Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazın reddi  üzerine, öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamalarını önlemek ve yargı  kararlarının uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla yargılamanın devamındaki  haklarından feragat ettiğine ilişkin başvurusunu da ilgili mahkemeye  ulaştırmıştır. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararında söz konusu 4 sorunun  değerlendirme dışı tutularak sınav puanı hesaplanmasında sınav kılavuzunun  11'inci maddesinin (i) bendindeki 'Soru iptali olması durumunda değerlendirme,  geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacaktır' hükmü esas alınarak  değerlendirme yapılması gerektiğine hükmetmiştir. 
 
Bakanlığımız, bu hüküm doğrultusunda yeniden değerlendirme yaparak fen  ve teknoloji, ingilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait puanları  hesaplamıştır." 
 
 
Merkezi ortak sınavlarda yerleştirmeye esas puanlar açıklandı
 
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8. sınıflara yönelik 2014  yılı temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması kapsamında oluşan  yerleştirmeye esas puan değerlerini açıkladı. 
 
MEB'in internet sayfası www.meb.gov.tr adresinden açıklanan puanlar,  öğrencilerin TC kimlik numaraları ve doğum tarihleri girilerek öğrenilebilecek. 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.