Teok

teok

Teok
27 Ağustos 2014 Çarşamba 11:13

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Milli  Eğitim  Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.
 
Kadir Gökmen ÖĞÜT
CHP İstanbul Milletvekili
 
Temel  Eğitimden  Orta  Öğretime  Geçiş (TEOG)  Sınavı  2013 -2014  Eğitim -Öğretim Yılı Yerleştirme Sonuçları  ile   ilgili  Milli  Eğitim  Bakanlığı-Basın ve Halkla  İlişkiler  Müşavirliği 22.08.2014  Tarihli  Basın Açıklamasındaki Sayısal Verilere Göre:
 
- 1.057.799  Öğrenci  A grubu tercihine yerleştirilmiş.
 
- 78.447  Öğrenci  okul türlerine göre B grubu tercihlerine yerleştirilmiş.
 
- 155.305  Öğrenci  hiçbir okul tercihinde bulunmamış.
 
- 134.788  Öğrenci  ikamet adresine göre evlerine en yakın okula yerleştirilmiş.
 
Bu doğrultuda;
 
2014-2015  eğitim -öğretim yılına girilirken, A B tipi okullara tercihte bulunan 1 milyon 136 bin 246 (% 87,8)  öğrenci  hangi okullara yerleştirilmişlerdir? Oranlarıyla birlikte sayısal dökümleri nelerdir? Okul  çeşitlerinin   il   il  dökümü nedir?

Hiçbir okul tercihinde bulunmayan 155.305 (% 12,2)  öğrenciler  konusunda  eğitim   sisteminin  içinde bulunduğu açmazları yeniden düşünmenize neden oldu mu?  eğitime  yön veren bakanlık olarak  bu  öğrenciler  hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Tercihte bulunmayan ancak bakanlığın yerleştirdiği 134 bin 788 (% 10,4)  öğrenci  hangi okul türlerine dağıtılmıştır? Okul  çeşitlerinin   il   il  dökümü nedir?
 
Eğitim  uzmanlarından: ikamet adreslerine göre evlerine en yakın okula yerleştirilen 134.788  öğrencinin  40 bin'i İmam Hatip Liselerine, 94 bin'i ise Meslek Liselerine yerleştirildiğine dair  bilgiler  alınmaktadır. Bu doğru mudur? Eğer doğruysa İmam Hatip Liselerine yerleştirilen 40 bin  öğrencinin  her ne kadar nakil hakları olsa da; diğer okullarda kontenjan açığı yoksa bu  öğrencilerin  diğer okullara nakil edilmesi mümkün görünmemektedir. Zira yerleştirmelerde diğer okulların kontenjanları dolmuş olmayacak mıdır? Bu durumda bu öğrenciler  İmam Hatip Liselerinde okumaya zorlanmış olmuyorlar mı?

Zorunlu yerleştirme İnsan Haklarına ve Türk Milli  Eğitimin  Genel  İlkelerinin  7. Maddesindeki  İlgi  istidat ve yeteneklerine göre  eğitim  hakkı  ilkesine  aykırı değil midir?

Bu  öğrencilerin  velilerine her hafta nakil dilekçesi vermek gibi bir angarya  yüklenmiş  midir?

Eğitim  düzeyi düşük olan velilerin bu süreci  takip  etmediklerinde/edemediklerinde  çocukları  İmam Hatip Liselerinde okumak zorunda kalmayacaklar mıdır? Bu durum nasıl düzeltilecektir?

Bilindiği üzere TEOG sınavlarında bazı sorular iptal edilmiştir.  Öğrencilerin  puanlarının  hesaplanmasında , herhangi bir soru iptal edilmeyen Mazeret sınavlarına giren  öğrencilerle  aralarında bir adaletsizlik ortaya çıkmıştır. Bu durum düzeltilememiştir. Neden?

TEOG  sınavında  esas sınava ve mazeret  sınavına  giren  öğrencilerin  sayısal  bilgileri  nedir?

TEOG  sınavında  asıl sınava ve mazeret  sınavına  giren  öğrencilerin  aldıkları puanların  başarı  yüzdeleri karşılaştırmaları neden açıklanmamıştır?

1.dönem ve 2. Dönem Mazeret sınavlarına aynı  öğrenciler  mi girmiştir?
 
2014-2015  Eğitim  öğretim yılına girerken herhangi bir okula kayıt yaptırmayan 20 bin 817 (% 1,6)  öğrenciye  ne oldu bu  öğrenciler  herhangi bir okul okumayacak mı? Bakanlık olarak bu  öğrenciler  hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.