Ters Köşe Uzmanları..

Milli Eğitim Bakanlığı hem çalışanlarının hem velilerin hem de öğrencilerin aklını karıştırmaya devam ediyor.

Ters Köşe Uzmanları..
02 Haziran 2016 Perşembe 10:29

Son on iki yıllık uygulamaları çelişkili, güven vermeyen, istikrarsız icraatlarla doludur. Çalışanlar, veli, öğrenci ilgili herkimse ters köşe ola ola öylesine aşındık ki korkarım ki köşe falan kalmadı adeta topa döndük. İsterseniz 2002 den bugüne kadar hangi ters köşelere yatırıldığımıza şöyle bir göz atalım.


TERS KÖŞE 1- 

Benim güzel ülkemde 2002 yılında ilköğretim öğrencileri LGS ile orta öğretim kurumlarına giriş yapıyorlardı. Fakat 2004 e geldiklerinde OKS diye bir sınavla girmeye başladılar. Çok geçmedi veli ve öğrenciler tam bu sınava alışmışlardı ki bu kez de 2008 yılında SBS adıyla yeni bir sınav sistemi getirildi. Bu sınav 6. Sınıfları da kapsayacak şekilde 5 yıl boyunca tatbik edildi. Başbakan açıklama yaptı sınavı kaldıracağız dedi. Bir sınav yerine iki sınav geldi yine bir ters köşe yaptılar. Bu kez de 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında geçerli olmak üzere iki devreli TEOG diye bir sınav getirdiler.


TERS KÖŞE 2-

27 Kasım 2005 ve 30 Nisan 2006 da uzmanlık sınavı yapıldı. Dediler ki biz öğretmenlere kariyer basamakları getirdik. Bundan böyle Uzman Öğretmenlerimiz ve Başöğretmenlerimiz olacak kaydını kuydunu, şartını şurtunu sundular. Sınavlar yapıldı ve Allah var haklarını yemeyelim sonuçta ilk uzmanları atadılar. Sonra iki yılda bir sınav yapılacak dediler ama bu iki yıl bir türlü gelmedi. Söylediklerini de yazıp çizdiklerini de unutup gittiler. Yıl 2014 tamı tamına aradan 9 yıl geçmiş ve uzmanlığı öğretmene vermeleri gerekirken kendilerinin ters köşe yapma konusunda uzman olduklarını gösterdiler.


TERS KÖŞE 3-

Son olarak 2002 de sınava dayalı okullara idareci atayan Hükümetimiz 2009 yılına kadar vekaletle idare etmeye devam etti. Bir kez de top yekün 76. Madde ataması yaptı fakat yargı bunu yemedi ve iptal etti. Sonuçta mecbur kaldılar 31 Ekim 2009 yılında yönetici atama sınavı yaptılar ve 8 Şubatta bu sınavı kazananlar görevlerine başladılar. İki yılda bir sınav yapılacak ve yöneticiler sınav artı ek 2 ile atanacaklardı. Bu arada boş durulmuyor yönetmeliğin sağı solu delinmeye çalışılıyordu. 01-02 Ekim 2011 de ikinci sınav yapıldı fakat o da ne bir türlü atama yapılmıyordu. 2013 Şubatında yönetmelik yenilendi mülakat şartı getirildi ve değişik illerde değişik tarihlerde ilanlar yapıldı Ağustosa kadar atamalar yapıldı. Fakat o tarihe kadar dokuz kez yönetmelik değiştirilmişti. Tam bu yılın Ekim ayında yeni sınav yapılacak, olmasa en geç mart ayına kadar sınav yapılacak söylendi, sınav kitapları adaylarca kapışıldı, ders çalışılmaya başlandı, haydi bir yasa teklifi bırak sınavlara girmek mevcut sınav kazanıp atananların bile idareciliği 14 Haziran tarihi itibariyle düşecek denildi. İlçe, İl Müdürü ve yardımcıları da Mart ve Nisan aylarında dağıtılmaya başlandı. Ters köşenin hassı idarecilikte kendisini gösterdi.


TERS KÖŞE 4-

Yüksek Lisans görenlere ek ders ücretleri %25 fazla ödenecek dendi, bir süre ödendi sonra vazgeçildi. Yüksek lisans mezunları uzman öğretmen olabilir dendi bir süre uygulandı sonra vazgeçildi. Mahkeme kanalıyla bu hakkı kazananlar Bakanlıkça mahkemeye verilip bu hakları ellerlinden alında.


TERSKÖŞE 5-

İdarecilik atamalarında önceki yıllardaki Vali ve Kaymakamların verdikleri hatta Bakanların verdikleri takdir ve teşekkür belgeleri geçersiz sayıldı. Bir atama döneminde sadece kendilerinin verdikleri başarı belgelerini geçerli saydılar sonra ne oldu da son atama da eskiye geri dönüldü.


TERSKÖŞE 6-

Meslek Liselerinde Beden Dersi saatlerinin arttırılması önerildi bu zatlar topyekün kaldırdılar. Bilişim Teknoloji teşvik için sınıflar yapıldı bir süre sonra bu öğretmenlerin ders saatleri azaltıldı norm fazlasına düştüler formatör öğretmen sıfatı verilmeye başlandı. Teknoloji Tasarım dersleri öğretmenlerine çalım attılar, bizler rehber öğretmenler için üçyüz öğrenciye bir öğretmenin yetmeyeceğini beklerken üç bin öğrenciye bir öğretmen verdiler yetmiyor şimdi de büro memuru gibi 8-17 çalışmaları isteniyor. Memurlar için görevde yükselmeler, norm kadro ve görev tanımlamaları, liselerin dönüşümlerinde, Anadolu liselerine öğretmen atamalarında getirilen sınavların kaldırılmasında ve başka onlarca konun hepsinde de biz çalışanlar ters köşeye yatırıldık.
Gazeteciler Sayın Başbakan’a Cumhurbaşkanlığını soruyorlar, cevap olarak diyor ki bizim sağımız solumuz belli değildir sizi ters köşe yapabiliriz. Yukarıda sıraladıklarımızda görüldüğü gibi bizler yıllardır ters köşeye yatırıldığımızı anlatıyorduk ama kimseye inandıramıyorduk. Bakın ey Sayın kamu oyu; Sayın Başbakanımız bunu itiraf etti şimdi inandınız mı?

Remzi ÖZMEN

Eğitimci Sendikacı Yazar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.