Toplu Sözleşme’de Memurlara Verilen Müjdelere Rafa Kalktı

2013 yılında Toplu Sözleşme masasında memurlara verilen müjdelere rafa kalkmış durumda.

Toplu Sözleşme’de Memurlara Verilen Müjdelere Rafa Kalktı
30 Haziran 2014 Pazartesi 22:30

 2013 yılında Memur-sen ile Hükümet  toplu sözleşme için masaya oturmuş, memurlara  2014 ve 2015 yıllarında verilecek zam oranlarını belirlemişti.
Mali konuların yanında bir de özlük haklarıyla ilgili yetkili konfederasyon olan Memur-sen ile Hükümet bazı konularda anlaşmaya varmıştı. 2014 Ocak ayında yasalaşması gereken konularda hala bir gelişme yok. Meclis kapanacak,akabinde Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.Fakat alınan kararların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala yasalaşmaması memurların canını sıkıyor. Her platformda bugüne kadar defalarca Memurlara Müjde olarak ifade edilen konular ne oldu.Bahar geldi akabinde yaz geldi,galiba müjdeler rafa kalktı ve sonbahara kaldı.Aşağıda belirttiğim konularda defaten verilen müjdeler nerede.Bu müjdeleri verenler nerdesiniz.Ey sendika Ve Hükümet yetkilileri.Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda halihazırda bir Torba Yasa Görüşmeleri yapılırken bu anlaştığınız konuların bu torba yasaya eklenmesi için neden gıkınız çıkmıyor.Müjde olarak defalarca ifade edilen ancak bir türlü yasalaşmayan mevzulara gelince

BİR TÜRLÜ YASALAŞMAYAN TOPLU SÖZLEŞME KONULARI


“1- ÖĞRETİM ELEMANLARINA MAHSUS İLAVE MAAŞ ARTIŞI (AKADEMİK ZAM)
2- 4/C’Lİ PERSONELİN KADROYA GEÇİRİLMESİ
3- 2005 YILINDAN SONRA GÖREVE BAŞLAYANLARA BİR DERECE VERİLMESİ
4- DİSİPLİN CEZALARININ AFFINA İLİŞKİN DÜZENLEME YAPILMASI
5-EMEKLİ İKRAMİYESİNİN HESAPLANMASINDA OTUZYILLIK SÜRE SINIRLAMASININ KALDIRILMASI
6- AİLE (EŞ VE ÇOCUK) YARDIMININ ARTIRILMASI
7- FAZLA MESAİ ÜCRETİNE YÖNELİK MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ
8- 28 ŞUBAT MAĞDURU KAMU GÖREVLİLERİNİN SOSYAL GÜVENLİK HAKLARI
9- YÜKSEK ÖĞRETİM MEZUNU İŞÇİLERİN MEMUR KADROSUNA GEÇİRİLMESİ
10- İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARININ KADROYA GEÇİŞ KAYNAKLI MAAŞ MAĞDURİYETİ
Bir türlü yasalaşmayan bu mevzularda olacak gelişmeleri memurlar sabırsızlıkla bekliyor.Defalarca Bakanlar kuruluna sevkedildi, Meclise sevkedildi,Torba yasa çıkıyor denildi fakat ortada bir şey yok.Diğer tarafta ise Toplu Sözleşmenin hükümet kanadı olan Faruk ÇELİK’in bugüne kadar verdiği sözleri tutmada sınıfta kaldığı gerçeği de aşikardır. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi arefesinde ve şu mübarek günlerde,halihazırda görüşmeleri devam eden Torba Yasaya Memurları sevindirecek bu konuların eklenmesi yerinde ve doğru bir karar olacaktır.
Kaynak: AjansKamu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.