Toplu Sözleşmede Nöbet Sorunu Unutulmasın !

Bugünlerde devam eden memurların Toplu Sözleşmelerinde çözüm bekleyen en önemli sorunlardan birisi de hiç şüphesiz öğretmenlerin nöbet eylemi sorunudur..

Toplu Sözleşmede Nöbet Sorunu Unutulmasın !
04 Ağustos 2015 Salı 19:58

     Bilindiği üzere geçtiğimiz eğitim öğretim yılında önce Eğitim İş, ardından Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen süresiz nöbet eylemi kararı almıştı. Bunun yanında Anadolu Eğitim Sen ve yetkili sendika Eğitim Bir Sen de öğretmen ve yöneticilere nöbet karşılığında ücret verilmesi gerektiği yönünde basın açıklamaları yoluyla bu konudaki duruşlarını ortaya koymuşlardı. Özetle tüm sendikalar, kamu çalışanlarının tamamı tuttukları nöbet karşılığında ücret alırken sadece öğretmen ve yöneticilerin ücret almamalarının kabul edilemez olduğu konusunda hemfikir olup, mutlaka ücret verilmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

      Nitekim nöbet eylemi geçtiğimiz eğitim öğretim yılında okullarda öğretmenlerin çoğunluğu tarafından uygulanmıştır. Bu durumdan okulların düzeni, disiplini, dolayısıyla eğitim ciddi manada zarar görmüştür. Çok daha önemlisi öğrencilerin güvenliği ve hatta can güvenliği söz konusu olduğu için bu eylem çocuklarımız için hayati önem taşımaktadır.

       Böylesi tehlikeli bir süreci kazasız belasız geçirmiş olmaktan dolayı eğitim camiası sene sonunda derin bir oh çekmiştir.  Şayet bu sene de bu sorun çözülmez de aynı şekilde nöbet eylemleri devam ederse -ki eylem kararları süresiz olduğu için devam edecektir-okulları ciddi bir tehlike bekliyor demektir. Sorun bu denli ciddi iken yani çocukların can güvenliği söz konusu iken bu sorunu çözmekle görevli olan başta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri olmak üzere devlet yetkililerinin kayıtsız kalmaları hakikaten düşündürücüdür! Bu sorun ve eylem kararları halen tazeliğini korurken zaman tam da çözüm zamanıdır.  Sorun ortada, talepler belli, tüm sendikaların bu konuda tavrı net, çözümün adresi ise Toplu Sözleşme masasıdır. Vakit saat de gelmiştir. Laf değil iş zamanıdır. Devlet için sorumluluk zamanı, sendikalar için ise reklam değil samimiyet zamanıdır…

        Tüm sendikların talebi olan bu konunun Toplu Sözleşme masasında çözülmesi için bu günler önemli bir fırsattır.  Memur Sen, Türkiye Kamu Sen ve KESK, Eğitim ve Bilim İş Kolu Sendikalarının ortak talebi olan bu sorunu ortak bir sorun olarak yüksek sesle dillendirmeli ve masada mutlaka çözüme kavuşturmalıdırlar. Aksi halde samimiyet testinden tüm sendikalar sınıfta kalmış olacak ve bu yönde yapılan nöbet eylemi ve basın açıklamalarının tamamının göstermelik ve de sadece reklam uğruna yapıldığı netleşmiş olacaktır. Dikkatle ve ibretle izliyoruz… 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.