Tüm Sözlü Sınavların Kayıt Altına Alınması İçin Kanun Teklifi Verildi !

Devlet kamu hizmeti ve görevlerine girişte uygulanan tüm mülakat (sözlü) sınavların kayıt altına alınması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu..

Tüm Sözlü Sınavların Kayıt Altına Alınması İçin Kanun Teklifi Verildi !
15 Temmuz 2015 Çarşamba 09:30

       Toplumda adalet duygusunun sağlanması, kurumlarda ideolojik-etnik- mezhepsel yapılanmaların oluşmaması, bürokrasinin yıpranmaması ve hak edenlerin kamu kurumlarında istihdam edilmesinin sağlanması gerekçesiyle, Milletvekili Tacettin BAYIR tarafından hazırlanan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”;

-Devlet kamu hizmet ve görevlerine girişte uygulanan tüm sözlü/mülakat sınavlarında kayıt sistemi kullanılmasının zorunlu olmasını,

-Kayıt sisteminin kullanılmasına ilişkin usul ve esasların yönetmelikte düzenlenmesini, -Kariyer uzman istihdamında uygulanan sözlü sınavlarda herhangi bir kayıt sisteminin kullanılmayacağına dair düzenlemenin kaldırılmasını öngörüyor.

 

    657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesinin ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir: “Devlet kamu hizmet ve görevlerine girişte uygulanan tüm sözlü/mülakat sınavlarında kayıt sistemi kullanılması zorunludur. Kayıt sisteminin kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar ikinci fıkrada belirtilen yönetmelikle düzenlenir.”

MADDE 2- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 41 ini maddesinin dördüncü fıkrasındaki “Bunun dışında sözlü sınav ile ilgili herhangi bir kayıt sistemi kullanılmaz.” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.