Türk Eğitim Sen: Eğitimi Hallaç Pamuğuna Çevirdiler, 8 Bin Yönetici Değiştirildi

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, AK Parti hükümeti tarafından eğitim sisteminin tepetaklak edildiğini, MEB’in talimatı ile yaklaşık beş ayda 8 bin okul yöneticisinin görevden alarak değiştirildiğini söyledi....

Türk Eğitim Sen: Eğitimi Hallaç Pamuğuna Çevirdiler, 8 Bin Yönetici Değiştirildi
03 Kasım 2014 Pazartesi 16:04

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, AK Parti hükümeti tarafından eğitim sisteminin tepetaklak edildiğini, MEB’in talimatı ile yaklaşık beş ayda 8 bin okul yöneticisinin görevden alarak değiştirildiğini söyledi. Yılların deneyimli ve ödüllü müdürlerinin yerine tecrübesiz ve yandaş sendika üyesi öğretmenlerin, kanundışı yöntemlerle getirildiğini aktaran Demir, “Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde değerlendirmeye alınan okul yöneticilerinden ilimizde 480, ülkemizde ise 8 bin okul yöneticisi görevlerinden alınmışlardır. Eğitim sistemi hallaç pamuğuna döndü. Mevcut yönetmeliğe aykırı yapılan iş ve işlemler hakkında hemen her gün basın yoluyla yeni bilgiler kamuoyuna sunulmuştur ancak tüm yaşananlara rağmen yapılan yazışmalarla aldığımız cevaplardan görülen odur ki hatırlı kişiler vasıtasıyla süreç farklı yönlere çekilmektedir. Yapılanlar, yapanların yanına kâr kalsın istenmektedir. Bu süreçte bazı ilçelerimizde trajikomik olaylar yaşanmaktadır. İstirahat raporlu insanlara, 7201 Sayılı Tebligat Yasası uyarınca sözlü tebligat yolu ile görevlerinden ayrılmaları konusunda uyarılar yapılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu sürecin devamında yapılan açıklamayla ilimizde 692 okulumuzun yönetici ihtiyacı olduğu duyurulmuştur. Okulların açıldığı 15 Eylül tarihinden bugüne kadar ilimizde yaklaşık yüzde 23 düzeyinde okulumuzun/kurumumuzun yöneticisi olmadan eğitim öğretime devam ediyor olmaları, eğitimin bulunduğu noktayı en açık şekliyle ifade eden bir durumdur. Bu durum içler acısı bir vaziyettir.” dedi.

'PEYGAMBER EFENDİMİZ KÂBE’NİN ANAHTARINI KİME TESLİM ETTİ?'

Okul yöneticilerinin bilerek ve istenerek 75 puan altında bırakıldığını, mülakat sürecinde de 70 ve üzerinde puan alamadıklarını aktaran Demir, kıssadan hisse bir örnekle konuyu aktardı: “Mekke'nin fethinden önce Kâbe’nin anahtarı, Osman Bin Talha’dadır. Kendisi Kâbe’nin temizliğini, bakımını yapardı. Peygamberimiz içeri girmek istediğinde Hz. Ali, anahtarı ondan alır ve içeri girerler. O esnada Peygamberimiz'in amcası Hz. Abbas, Kâbe’nin anahtarının kendisine verilmesini rica eder. Peygamberimiz de anahtarı amcasına verir. O esnada bir ayet iner. Ayette şöyle buyrulur: ‘Allah, size emanetleri ehline vermenizi emreder.’ (Nisa,58). Bunun üzerine Peygamberimiz, anahtarı Osman Bin Talha'ya verir. Peygamberimiz, ‘Ey Osman! İşte Kâbe’nin anahtarı! Bugün iyilik ve vefa günüdür. Sen cahiliye zamanında bu vazifeyi layıkıyla yaptın, inanıyorum ki şimdi daha güzel şekilde yaparsın.’ buyurdular ve anahtarı herkesin huzurunda ona teslim ettiler. Emanetin yerine getirilmesi, ehline verilmesi ve insanlar arasında adaletle hükmedilmesi yönündeki emirlerin muhatapları genel olarak bütün insanlar, özel olarak müminler ve daha özel olarak da yöneticiler gibi emanet ve adaletten kamu adına sorumlu olan şahıslar ve kurumlardır. Görüldüğü üzere işi ehline vermeyi, hatırlı kişilerle karşılaştırılamayacak kadar hatırlı Kutsal Kitap emrediyor. Velhasılıkelam söz konusu mülakat değildir, söz konusu biat kültürüdür, söz konusu nepotizmdir, söz konusu hak ve hukuk tanımazlıktır. Hak tanımamak, Hakk'ı tanımamaktır. Eğitimin içinde bulunduğu durumunun farkında olamayanlar, adalet çizgisinden uzak, ayaklarındaki prangalara mahkûm bir sürecin içerisinde, maalesef nereye savrulduğu belirsiz yelkensiz bir gemi gibidirler. Eğitim reformu adı altında ülkemiz eğitim sisteminin geldiği nokta ortadadır. Yüzlerce örnek sayılabilecek bu süreçte, sadece TEOG dahi eğitimin içerisinde bulunduğu durum için yeterli bir kanıttır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.