Türk Eğitim Sen: Engellilerin İstismarına Son Verilsin

Türk Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği İzmir Şubesine ziyaret etti. Engellilerin sorunları hakkında bilgi alan Sarısayın, "Unutulmamalıdır ki, her insan bir engelli adayıdır....

Türk Eğitim Sen: Engellilerin İstismarına Son Verilsin
28 Aralık 2014 Pazar 11:55

Türk Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği İzmir Şubesine ziyaret etti. Engellilerin sorunları hakkında bilgi alan Sarısayın, "Unutulmamalıdır ki, her insan bir engelli adayıdır. Onları anlamak, onlarla bütünleşmek toplum kurallarının bir gereğidir. Ülkemizde 8 milyon dolayında engelli vatandaşımızın olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam ülkemizde her yüz kişiden on birinin çeşitli nedenlerle fiziksel, zihinsel, ruhsal ya da sosyal yönden kendi kendine yetemeyecek durumda olduğunu ortaya koymaktadır. Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve onların huzur ve mutluluğunun sağlanması için birinci görev yöneticilerimize düşmektedir." dedi.

"ENGELLİLER TOPLUM GÖZÜNDE DİLENCİ OLARAK GÖRÜLÜYOR"

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Batur, Adnan Sarısayın’a ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek konuşmasını şöyle devam etti: "Bazı federasyonlar kendilerine üye derneklerin menfaat ve çıkarlarını gözetmek için Valiliklere yazdıkları yazılar ile hem valilikleri hem kamuoyunu yanıltmaktadırlar. Örneğin 2860 sayılı yardım toplama kanunu adı altında okullarda zarf dağıtarak yardım toplama makbuzu, pulu vb. diyerek para toplanabilmektedir. Oysa ki Derneklerin tüm faaliyetleri kurumlar tarafından finanse edilmektedir. Özellikle ilk ve ortaokullarda müzikli gösteri yapıyoruz diyerek öğrencilere zarflar dağıtılıp para toplanmasına karşıyız. Bu bizi dilenci konumuna düşünerek rencide etmektedir. Bizler bu tip yardım toplanmasını istemiyoruz. Öğrencilerimiz harçlıklarını yardım olsun diye bu derneklere vermektedir. Ve engelliler sanki dilenci durumuna düşürülmektedir. Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği olarak bizim gibi düşünen diğer derneklerle birlikte engellilerin istismarının engellenmesini istiyoruz. Velilerin çocuklarına verdikleri harçlıkların dilenci dernekler tarafından toplanmasını istememekteyiz. Yardım toplamanın bir usul ve adabı olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Engellilerin çalışma şartları ile ilgili şunları söyleyen Adnan Sarısayın, "Birçok engelli çalışanımız için mevcut şartlar yeterli değildir. Örneklendirmek gerekirse, birçok kurumumuzda halen engelli asansörleri kurulmamış, engelli tuvaletleri hayata geçirilmemiştir. Bu bağlamda yetkililer derhal harekete geçmeli ve fiziki şartları bir an önce hayata geçirilmelidir. Ayrıca engellilerin çalışmalarında mevsimsel zorlukların da yöneticiler tarafından göz önüne alınması gerekir. Özürlüler ile ilgili 2002/58 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde 3. Maddede düzenlenen ‘Olumsuz hava şartlarında talimata gerek kalmadan özürlülerin izinli sayılması’ hükmünün aşırı yağışlı, soğuk olan kış mevsiminde de geçerli olması gerekir.” şeklinde konuştu.
Salih Batur ise, “Kış mevsiminde trafikte zorlanıyoruz. En azından sabah bir saat geç işe başlarsak sıkıntı çekmeden işimize, akşam da bir saat erken iş yerinden çıkarsak sıkıntı çekmeden evimize ulaşırız." diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.