Türk Eğitim Sen: Mülakatlar Kayıt Altına Alınmalı

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, eğitim kurumu müdürlüğünde ilk defa ve yeniden görevlendirme ile ilgili oluşturulacak mülakat komisyonlarınca gerçekleştirilecek mülakatlarda sesli ve görüntülü kayıt sağlanmasını...

Türk Eğitim Sen: Mülakatlar Kayıt Altına Alınmalı
14 Ekim 2014 Salı 17:38

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, eğitim kurumu müdürlüğünde ilk defa ve yeniden görevlendirme ile ilgili oluşturulacak mülakat komisyonlarınca gerçekleştirilecek mülakatlarda sesli ve görüntülü kayıt sağlanmasını istedi. Uğur, bu konudaki istek ve görüşlerini Vali Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret ederek, kendisine sözlü açıklama yanında yazılı bir dilekçe ile sunduklarını kaydetti.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan'ı ziyareti sonrasında Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yapan Uğur, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirilmelerine ilişkin yönetmeliğin 18. maddesi kapsamına ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirme sürecinin tüm ülkede başladığını hatırlattı. Uğur, "İlk defa ve yeniden görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar yönetmelik ekinde yer alan eğitim kurumu müdürlüğüne ilk defa ve yeniden görevlendirileceklere ilişkin değerlendirme formu üzerinden yönetmeliğin 11. maddesi kapsamında oluşturulan değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucu oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere boş eğitim kurumu müdürlüğü sayısının 3 katı aday sözlü sınava alınacaktır. Sözlü sınava girecek adaylar yine yönetmeliğin 13. maddesi kapsamında oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilecektir. Sözlü sınav uygulaması denetimi neredeyse imkânsız olan ve uygulamada birçok haksızlığı beraberinde getiren objektiflikten en uzak sınav şeklidir. Ancak sözlü sınav uygulaması yapılacaksa dahi en azından objektif olarak yapıldığının denetlenebilmesi için ve somut verilere dayalı olarak en azından daha objektif bir sınav olması adına görüntü ve ses kaydının olması gerekmektedir." dedi.

Sözlü sınavlar ile ilgili Danıştay’ta emsal oluşturacak kararlar verildiğini kaydeden Uğur, açıklamasında şunları dile getirdi: "İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun YD. İtiraz No: 2008/774 numaralı vermiş olduğu karara göre sözlü sınavda adayın sorulara verdiği yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasının gerekli olduğu belirtilmiştir. Danıştay 12. Dairesi verdiği kararda, sözlü sınav komisyon üyelerinin her biri tarafından değerlendirme yapılarak tutanağa bağlanmış soruların ve cevaplarının neler olduğunun, bu cevaplara komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleriyle ortaya konulmamış olması gerekir. Ayrıca sözlü sınavda verilen cevapların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmaması nedenleriyle davacının sözlü sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemi hukuka uygun bulmamıştır. Sözlü sınavın sesli ve görüntülü kayıt yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesi günümüzde mümkün olduğundan bu imkânın kullanılmamasının hukuk devleti ilkesinin sağladığı güvenceyi zedelediğinden bahsedilmektedir."

Uğur, sözlü ve görüntülü kayıt imkânı varken ayrıca sözlü sınav komisyon üyelerinin soru ve cevaplarının tutanağa geçirilmesi, sözlü sınavda komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçelerinin ortaya konulması, sınav öncesinde soruların ve cevaplarının hazırlanmış olması gerektiğini de kaydetti.

Nevşehir’de eğitim kurumu müdürlüğüne ilk defa ve yeniden görevlendirme ile ilgili olarak oluşturulacak mülakat komisyonlarına da dikkat çeken Uğur, gerçekleştirilecek mülakatlarda sesli ve görüntülü kayıt sağlanması hususunda isteklerini Vali Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret ederek sözlü olarak belirtme yanında yazılı dilekçe verdiklerini sözlerine ekledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.