Türk Eğitim-sen Şube Başkanı Karabacak: Torpilin Listesi Açıklandı

Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, 1 Kasım 2014 tarihinde yapılan sözlü sınav sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Karabacak, "Açıklanan liste torpilin fotoğrafıdır." dedi.Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nde...

Türk Eğitim-sen Şube Başkanı Karabacak: Torpilin Listesi Açıklandı
01 Kasım 2014 Cumartesi 16:09

Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, 1 Kasım 2014 tarihinde yapılan sözlü sınav sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Karabacak, "Açıklanan liste torpilin fotoğrafıdır." dedi.

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nde tasfiye edilerek boşalan 96 eğitim kurumu müdürlüğüne görevlendirme yapmak üzere 16-23 Ekim 2014 tarihlerinde sözlü sınav yapıldığını açıklayan Şube Başkanı Karabacak, okul müdürlerinin görevlendirme sürecinde yandaş sendikanın tetikçiliğini yapanların sözlü sınav komisyonu olarak görevlendirilmesiyle sınav daha başlamadan meşruluğunu yitirdiğini söyledi. Karabacak, “Tamamının Eğitim-Bir Sen üyesi olduğu bir komisyonun tarafsız ve adil bir süreç yürütmeyeceğini daha önceki basın açıklamamızda ifade etmiştik. Danıştay’ın kararına rağmen kamera talebimize de cevapsız kalınması da kaygılarımızı artırmıştı.” dedi.

28 Ekim 2014 tarihinde ilan edilen sözlü sınav sonuçlarını incelendiğinde yanılmadıklarını vurgulayan Karabacak, "Bu komisyonun kendi yandaşlarına çıkar sağlamak, koltuk dağıtmak üzere görevlendirildiğini çok açık olarak gördük. Haksızlığın, hukuksuzluğun, adam kayırmanın, torpilin belgesi tescillendi. Açıklanan liste torpilin fotoğrafıdır. Sözlü sınava çağrılan 159 Türk Eğitim-Sen üyesinden 110’u sınava girmiş, sadece 29’u sınav barajı olan 70 ve üstünde puan almıştır. Oysaki Eğitim Bir-Sen üyesi sınava giren 118 kişiden 111’i 70 ve üstünde puan alarak okul müdürlüğü için yapılacak görevlendirmede başvuru hakkı kazanmıştır. Hatta Eğitim Bir-Sen dışındaki 162 kişiden sadece 41’i 70 ve üstünde puan almıştır. Diğer bir deyişle 118 Eğitim Bir-Sen üyesinden 7’si başarısızken 110 Türk Eğitim-sen üyesinden 81’i, Eğitim Bir-Sen dışındaki 162 kişiden 121’inin başarısız olması komisyonca sağlanmıştır. Bu sonuç hakarettir, insan aklıyla alay etmektir.” diye konuştu.

'LİYAKAT, BİLGİ VE BECERİYE DEĞİL, YANDAŞ OLUP OLMADIĞINA BAKILMIŞTIR'

Ayrıca 70 ve üstü puan alan 29 üyelerinin aldığı puanların da tümü içerisinde sıraladığında milimetrik hesaplar yapılarak görevlendirmelerine yetecek derecede puan verilmediğinin çok açık olarak görüldüğünü aktaran Karabacak, "Yani dostlar alışverişte görsün. Görüldüğü üzere yandaş sendikanın tetikçileri yapacağını yapmış, liyakat, bilgi ve beceriye bakmamış, yandaş olup olmadığına bakmıştır. Beklenilen haksızlık, kendilerine yakışan hukuksuzluk, uygulayıcıları tarafından yerine getirilmiştir. Vicdan yoksulu, mesleki ahlaktan uzak bu hükümete paralel yapı yine siyasi bir soykırım yapmıştır.” şeklinde konuştu.

'BİR KEZ DAHA ÇOCUKLARIMIZ KAYBETTİ'

Kırıkkale’nin bir daha kaybettiğini ifade eden Karabacak, “Bir kez daha çocuklarımız kaybetmiştir. Tarih onları Kırıkkale’nin eğitimine en büyük zararı veren yapılanma olarak hatırlayacaktır. Biz asla yılmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Kul hakkı yemekten zerrece tereddüt etmeyen bu insanları Allah’a havale ediyor, tüm bu haksızlıkları, olan biteni de kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Akıl ve vicdan sahibi hiç kimse bu sonuçların objektif ve tarafsız bir değerlendirmeyle yapıldığını söyleyemez. Bugün 'Hakkınızı helal edin, yapılan yanlışı da sözlü sınavda düzeltiriz, bu yanlıştan döneriz.' diyen Milli Eğitim Müdürüne sesleniyorum: Döndüğün doğrudur, ama yönünün doğruya olmadığı da aşikardır. Ya hiçbir hükmü olmayan ya da adaletsizliğe ve haksızlığa taraf olan Milli Eğitim Müdürüne buradan yine o gün verdiğim cevabı veriyorum: Biz kimseden himmet istemedik. Biz hakkımızı istedik, hakkımızın peşindeyiz. Tamamen taraflı, torpilli, yandaşlığa dayalı bir sınav gerçekleştiren bu komisyonu şiddetle kınıyorum.” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.