"türkiye'de Her 3 Kadından Biri 18 Yaşın Altında Evlendiriliyor"

İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, Türkiye’de son üç yılda 18 yaş altında evlenen toplam kadın sayısının 134 bin 629, 18 yaşını doldurmadan evlenen erkek sayısının ise 5 bin 763 olduğu kaydedildi. Buna göre Türkiye’de reşit...

11 Ekim 2014 Cumartesi 13:43

İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, Türkiye’de son üç yılda 18 yaş altında evlenen toplam kadın sayısının 134 bin 629, 18 yaşını doldurmadan evlenen erkek sayısının ise 5 bin 763 olduğu kaydedildi. Buna göre Türkiye’de reşit olmadan evlendirilen kız çocuklarının sayısının erkek çocukların sayısından 20 kat daha fazla.
Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Pınar Çelik Arpacı, ’11 Ekim kız çocukların günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, ilginç bilgiler aktardı.

Günümüzde kız çocuklarının durumunun hiç de iç açıcı olmadığını anlatan Avukat Arpacı, “Kız çocukları dünyanın dört bir yanında ayrımcılığa, şiddete ve istismara maruz kalmakta, tecavüze uğramakta, meta haline getirilmektedir. Kız çocukları ücretsiz tarım işçiliğinden, mevsimlik işçiliğe, ev içi çalıştırılmaya kadar pek çok alanda emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.” ifadesini kullandı.

Avukat Arpacı, Türkiye’de her üç kadından birinin 18 yaşın altında evlendirildiğine dikkat çekti. Avukat Arpacı, şunları ifade etti: “İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, son üç yılda Türkiye’de 18 yaş altında evlenenlerin toplam sayısı 134 bin 629. 18 yaşını doldurmadan evlenen erkek sayısı ise 5 bin 763. Reşit olmadan evlendirilen kız çocuklarının sayısı erkek çocukların sayısından 20 kat daha fazla.”

UNICEF’in 2012 verilerine göre, 15 yaşın altındaki kız çocuklarının doğum esnasında ölme riskinin 20 yaşındaki kadınlara kıyasla 5 kat daha fazla olduğunu vurgulayan Avukat Arpacı, “Kız çocukların çocuk gelin olması ağır bir insan hakları ihlalidir.

Tüm dünyada ve ülkemiz de kız çocuklarına sağlanmayan imkanlar ve haklar bu günün anlamını açıkça ortaya koymaktadır. Kağıt üzerinde var olan haklara ve imkanlara erişim ise yine ülkemizde kız çocuklarımızın pek çoğu için oldukça zordur.” diye konuştu.

2012-2013 eğitim-öğretim yılı itibariyle yürürlüğe giren 4+4+4 olarak bilinen eğitim sisteminde kesintisiz eğitimin ortadan kalkmasının kız çocuklarının eğitimini olumsuz etkileyeceğini iddia eden Avukat Arpacı, “Bundan dolayı da kız çocuklarının eğitim hakları ellerinden alınmıştır. Kaliteli eğitime, her türlü sosyal ve gelişim bazlı aktiviteye ulaşamamak çoğunlukla yoksul ailelerin çocuklarının özellikle kız çocuklarının kaderi olmaktadır.” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.