Ücretli Rehber Öğretmenlik Kararı Meb’den Çıkar Mı?

Öğretmen atamaları için 87 alana 40 bin kontenjana atama başvuruları devam ediyor. En fazla öğretmen açığı Rehber Öğretmenliği ve Din Kültürü branşındadır. İlk atama ...

Ücretli Rehber Öğretmenlik Kararı Meb’den Çıkar Mı?
24 Ağustos 2014 Pazar 22:48

Öğretmen atamaları için 87 alana 40 bin  kontenjana atama başvuruları devam ediyor.  En fazla öğretmen açığı Rehber Öğretmenliği ve Din Kültürü branşındadır. İlk atama kontenjanlarında Rehber Öğretmenlik için 2628 kadro ayrılmıştır. Atamada bütün branşlara taban puan getirilmiştir. 60 puanın altında puan alan PDR mezunları değişiklik olmazsa atanamayacak.    9-10 Eylül’deki atamalarda PDR branşında  kadrolar boş kalabilir.

Felsefe ve Sosyoloji mezunlarına 146 kontenjan ayrılmıştır.  Felsefe Grubu mezunları Özel okul ve dershanelerde Rehber Öğretmenlik yapabiliyor.  Felsefe Grubu mezunları  MEB’e Rehber Öğretmen olarak atanamıyor.   Felsefe Grubu mezunları MEB’te ücretli öğretmen olarak çalışamıyor.

    Binlerce Felsefe ve Sosyoloji mezunu nasıl istihdam edilecek?

1)      40 bin atama için başvurularda Felsefe Grubu mezunlarına 3. öncelikli olarak Rehber öğretmenlik hakkı verilebilirdi. Kontenjan sayısına bakıldığında böyle bir uygulamanın düşünülmediği görülüyor.

2)      40 bin atama sonucunda açık kalan kadrolara Felsefe Grubu mezunları için Rehber öğretmenlik hakkı verilebilir. Ancak geçen seneki ilk atamadan sonra boş kalan kadroları diğer branşlara ayırmışlardı. Böyle bir uygulamanın da planlanmadığı söylenebilir.

3)      Şubat atamasının 2014 yılında yapılacağı şimdiden konuşuluyor. Seçim zamanına denk geldiği ve Bakan değişikliği olduğu için Şubat atamasının yapılacağı tahmin ediliyor. Bu atamada Felsefe Grubu mezunlarına Rehber Öğretmenlik şansı verilebilir. Bu yönde bir çalışma yapılır mı yapılmaz mı bilinmez.

4)      Felsefe Grubu mezunlarına Ücretli Rehber Öğretmenlik hakkı tanınabilir. Geçen sene bazı iller görevlendirme yapmıştı ancak daha sonra MEB tarafından ücretli rehber öğretmenlik iptal edilmişti. Bazı iller yeniden ücretli rehber öğretmeni görevlendirmeyi planlıyor ancak MEB’in izin verip vermeyeceği belli değil.

Bazı okullarda rehber öğretmeni hiç yok. Doğu ve Güneydoğu’daki okullara atananlar ise 3 yıl sonra yer değiştirmeyle Batı illerine atanıyorlar. Bazı okullara haftanın 2 günü, bazı okullarda haftanın 3 günü rehber öğretmen görevlendiriliyor.

Rehberlik anlamında okullarda ciddi sıkıntılar vardır. PDR öğretmeni eksiğinin ücretli rehber öğretmenleriyle kapatılması gündeme alınmalıdır. Özellikle orta öğretim kurumlarına görevlendirilecek Felsefe grubu mezunları hem felsefe-sosyoloji-mantık-psikoloji   derslerine girerler hem de okullarda rehberlik yapabilirler.  Hatta Felsefe grubu mezunlarına ücretli Din Kültürü öğretmeni olarak görev verilebilir. Din Kültürü dersinin yanı sıra Seçmeli Hz.Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Demokrasi ve İnsan Hakları gibi derslere de girebilirler. MEB, Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının istihdam ve atama sorunlarına çözüm bulmalıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.