Üniversiteye Giriş Sisteminde Yeni Model Kafaları Karıştırdı..

MEB'in üniversiteye giriş sınavında değişiklik yapacak yeni bir sistem üzerinde çalıştığı belirtildi.

Üniversiteye Giriş Sisteminde Yeni Model Kafaları Karıştırdı..
26 Mayıs 2014 Pazartesi 15:58

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB ) üniversitelere geçiş için de yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalışılan sistem “ders dışı etkinliklerin” de dikkate alınmasıyla ABD’deki üniversiteye giriş sistemine benziyor.

DERS DIŞI UĞRAŞLAR

Tarabya İngiliz Okulları’nın düzenlediği “Liseden Üniversite ye Geçişte Farklı Bakış Açıları” paneline katılan MEB Yükseköğrenim ve Yurtdışı Eğitimler Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semih Aktekin , yükseköğretime geçişte üzerinde çalıştıkları yeni sisteme dair bilgiler verdi.

Aktekin, “Yükseköğretime geçişte öğrencinin ders dışı uğraşlarını, sanat, spor ve boş zaman etkinliklerini de göz önüne alarak puanlandıracağımız bir sistem düşünüyoruz. Eğitimde bilgiyi önceleyen sistem yerine becerileri de ön plana alan yeni bir sistem kurmanın peşindeyiz” diye konuştu.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı bu sistemde yalnızca öğrencinin notları ya da ders dışı etkinlikleri üniversiteye geçişte yeterli olmayacak. Merkezi olarak yapılacak sınav sonuçları da etkili olacak. Üzerinde durulan iki sınav modeli var.

Bunlardan biri tıpkı liselere geçişte 6 dersten toplam 12 sınavın merkezi olarak yapılmasını öngören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde (TEOG) olduğu gibi liselerde de bazı derslerin merkezi olarak yapılması. 5 ya da 6 dersten merkezi olarak sınavlar MEB tarafından yapılacak ve yerleştirme puanının hesaplanmasında tıpkı liselerde olduğu gibi bu sınav sonuçları etkili olacak.

Bir başka sınav modeli ise Yükseköğretime Geçiş Sınav ı (YGS) yapılması ve bunun sonuçlarının kullanılması. Ancak bu sınavın YGS gibi yılda bir kez değil, ABD üniversitelerine girişte sonuçları dikkate alınan SAT gibi yılda birkaç kez yapılması öngörülüyor.

HEM SINAV SONUCUNA HEM SOSYAL ETKİNLİĞE BAKIYOR

Habertürk'ün haberine göre, ABD üniversiteleri kendi şartlarını kendileri belirliyor. Üniversitelere başvurular öğrenci tarafından yapılıyor ve üniversiteler öğrencilerini seçiyor. Yani merkezi bir yerleştirme sistemi yok. Ancak başvuruda iki aşamalı sözel ve matematik becerilerin ölçüldüğü SAT ile İngilizce , matematik, okuma ve bilimsel muhakeme bilgisinin ölçüldüğü ACT (American College Test) sınav sonuçları istenir. Ayrıca lise notları, okul ve sınıf sıralaması, sosyal etkinlikler, niyet mektubu, öğretmenlerin tavsiye mektubu başvuru dosyasında yer alır ve etkilidir. Değerlendirme bu dosya üzerinden yapılır.

***


Siz de sorularınızı editor@egitimajansi.com adresine iletebilir,yorumlar alanına görüşlerinizi belirtebilirsiniz.
Haberi gündemde tutmak istiyorsanız haberi oylamanız yeterli.


İŞTE SİZDEN GELENLER;

''Abbas Bey Merhaba
8.sınıf öğrencisi olan kızımın Teog sınavı sonuçlarına göre İzmir Fen Lisesine girme şansı bir hayli yüksek.
Bu lisenin akademik başarıları herkesçe bilinmekte ve taktir görmektedir. Bizi bir veli olarak düşündürense
getirileceği ön görülen yeni Üniversite giriş sistemi. Amerika da ki Üniversite giriş sistemine benzer
bir uygulamanın getirilmesi durumunda İzmir Fen Lisesi gibi devlet liselerinin bu sisteme hazır olmadığı kanaatindeyim.
Yani bu okullar da akademik başarı (TÜBİTAK yarışmaları vb) ön planda olduğu için sosyal yönden öğrenciler yeteri kadar hazır bir hale gelemeyecektir. Diğer bir hususta getirilmesi düşünülen TEOG vari merkezi sınavlarda okul notları ve yıl sonu başarı puanları çok önemli hale gelmektedir. Devlet liseleri ve özellikle Fen Liselerinde yapılan sınavlar ile Özel Anadolu ve Fen Liselerinde yapılan sınavların kalitesi arasında dağlar kadar fark olduğunu siz bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Özel Fen ve Anadolu Liseleri bir şekilde yüksek sınav notları ve yıl sonu başarı puanları ile öğrencilerini Üniversiteye girişte öne çıkartıyorlar.

Sayın Bakanımızın bu olumsuz tablo hakkında bir açıklaması olacak mıdır. İyi bir geleceğin, iyi bir üniversiteden, iyi bir üniversitenin iyi bir liseden geçtiğini sürekli söylüyorsunuz. İleride olası bir olumsuz durumla karşılaşmamak ve de pişmanlık duymamak  için öğrencimizi İzmir Fen Lisesi gibi bir devlet lisesine mi yoksa Özel bir kolejin Fen Lisesine mi gönderelim.
Bu konuda yapacağınız haberleri ve görüşlerinizi bir veli olarak sabırsızlıkla bekliyoruz.
Saygılarımla.
Mehmet BOZKURT''

Eğitimajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.