"üst Düzey Kamu Görevlileri Hükümet Memuruna Dönüştürülmek İsteniyor"

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Meclis'te torba yasa tasarısı mesaisinde, 100. maddenin görüşülmeye başlayacağını belirterek,"Askeri vesayeti kaldırmak için mücadele ettiğini söyleyenler, memurları siyasi vesayetinin kucağına...

05 Ağustos 2014 Salı 11:43

 Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Meclis'te torba yasa tasarısı mesaisinde, 100. maddenin görüşülmeye başlayacağını belirterek,"Askeri vesayeti kaldırmak için mücadele ettiğini söyleyenler, memurları siyasi vesayetinin kucağına atıyor. Bu madde ile üst düzey kamu görevlileri ve polisler iş güvenceleri yok edilerek hükümet memuruna dönüştürülmek isteniyor." dedi.

Memurların belli bir kısmının iş güvencelerini yok edecek olan maddenin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olması nedeniyle yazılı basın açıklaması yapan İsmail Koncuk,” İktidara geldiği günden beri memurları özel sektör çalışanı gibi hükümetin keyfi tutumuna mahkûm etme hayalindeki AKP’nin bu hayaline, önce üst düzey kamu görevlileri ve polisler için devlet memurluğu kavramının yok edilmesi aşamasıyla ulaşmayı hedefliyor.” açıklamasında bulundu.

Koncuk, 100. madde ile ilgili bilgiler vererek, "Memur lehine çıkmış olan mahkeme kararını uygulamayan idareciye de cezai soruşturma açılamayacağı hüküm altına alınıyor. Başka bir ifade ile, hü­kü­met ka­mu­da dai­re baş­ka­nı ve üs­tü yö­ne­ti­ci­ler ile em­ni­yet teş­ki­la­tın­da­ki yö­ne­ti­ci ve po­lis me­mur­la­rı­nı gö­rev­den ala­bi­le­cek. Mah­ke­me­ler gö­re­ve ia­de ka­ra­rı ver­se bi­le, ka­rar 2 yıl bo­yun­ca uy­gu­lan­ma­ya­cak. 2 yıl son­ra uy­gu­la­nır­ken de ka­mu gö­rev­li­le­ri es­ki gö­re­vi­ne de­ğil, baş­ka bir gö­re­ve ve­ri­le­bi­le­cek. Gö­re­ve ia­de ile il­gi­li mah­ke­me ka­rar­la­rı­nı ye­ri­ne ge­tir­me­yen ka­mu gö­rev­li­le­ri hak­kın­da ce­za so­ruş­tur­ma­sı ve ko­vuş­tur­ma­sı ya­pı­la­ma­ya­cak. Ya­ni, gö­re­ve ia­de ile il­gi­li mah­ke­me ka­ra­rı­nı uy­gu­la­ma­mak adli suç oluş­tur­ma­ya­cak." diye konuştu.

Koncuk, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu madde ile devlet memurluğunun hükümet memurluğuna dönüştürülecek. Bir ülkede yargıya güvenilmeyecek, yargı kararlarına uyulmayacaksa vatandaşlar hangi kuruma güvenecek, kimin kararları uygulanacaktır? Devleti tek elden idare ederek demokrasiyi ve hukuku rafa kaldırmak amacındaki anlayışa, milletin iradesini temsil eden TBMM’nin müsaade etmemesi gerekmektedir.”

Askeri vesayeti kaldırmak için mücadele ettiğini söyleyenlerin, memurları siyasi vesayetinin kucağına attığını ifade eden Koncuk, “Bugün üst düzey kamu görevlilerinin ve polislerin iş güvencelerinin yok edilerek hükümet memuruna dönüştürülmesi, yarın tüm memurların özel sektör çalışanı gibi kaderlerinin idarecilerin iki dudağı arasına terk edilmesi ile son bulacak bir planın parçasıdır.” şeklinde konuştu.

Bu uygulama ülkeyi sıkıyönetime terk etmek, hukuku yok etmek, yargı kararını iç etmek ve memuru hükümetin kölesi haline getirmek anlamı taşımaktadır diyen Koncuk, “Bu noktada öncelikle milletin iradesini temsil eden milletvekillerinin gerekli tepkiyi göstererek hukukun üstünlüğüne ve yargı kararlarına sahip çıkması, iktidarın da ülkeyi tek adam idaresine sürükleme gayretinden vazgeçmesi en doğru adım olacaktır. Temennimiz, demokrasiyi, hukuku ve Devlet memurluğu ilkesini yok edecek bu maddenin Tasarı metninden çıkarılması ve akl-ı selimin galip gelmesi yönündedir.” ifadesinde bulundu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.