Vip Torpil Listesine Tepki Gösteren Chp'li Karakaş: Keyfi Yönetim Sergileniyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, yolsuzluklar açığa çıkarılmadığı takdirde temiz bir toplum ve siyasetin oluşturulamayacağını vurguladı. CHP Genel Başkanı Haluk Koç’un açıkladığı ‘3’üncü VİP torpil listesini’...

Vip Torpil Listesine Tepki Gösteren Chp'li Karakaş: Keyfi Yönetim Sergileniyor
13 Ocak 2015 Salı 14:02

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, yolsuzluklar açığa çıkarılmadığı takdirde temiz bir toplum ve siyasetin oluşturulamayacağını vurguladı.

CHP Genel Başkanı Haluk Koç’un açıkladığı ‘3’üncü VİP torpil listesini’ hatırlatan Karakaş, “Devlette görev almak için imtihanlar yapılıyor, sınavlar açılıyor. Kurullara da uymuyorlar. Tamamen keyfi bir yönetim sergileniyor. Tüm AKP bakanlarının, ileri gelenlerinin oğulları, çocukları, yakınları; hepsi bütün bu kurallara uymadan, sınavlara girmeden 657’ye göre yerleştiriliyor. Bu keyfi yönetime son vermek görevimiz.” dedi.

'MUTLAKA YOLSUZLUĞUN HESABI SORULACAKTIR'

TÜYAP Kitap Fuarı’na katılmak üzere CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ile Adana’ya gelen Karakaş, İl Binası’nda basın toplantısı düzenledi. Cuma günü TBMM’nde AKP’li 4 eski bakan ile ilgili oylama yapılacağını dile getiren Karakaş, “Avrupa basınında izliyoruz. Gerçekten şeffaf, temiz toplumu, demokrasiyi savunan dünya ölçeğindeki bütün kuruluşlar bu yolsuzlukları son 150 yılın en büyük, açık ve saydam yolsuzlukları olarak nitelendiriyor. 4 bakan, tapeler orda; hepimiz dinledik. İnsanların yüzünü kızartan diyaloglar var orda, (dönemin) Başbakanının oğulluya yaptığı, diğerleri… Bunu aklamaya çalışıyorlar. Bu kadar büyük, herkesin gözü önünde olan bir yolsuzluğu, belki AKP parlamento çoğunluğu örtmeyi düşünebilir. Ama bu yolsuzluğun hesabı mutlaka sorulacaktır. Hem de yakın zamanda. Çünkü bu yolsuzluklar açığa çıkmazsa temiz bir toplum ve siyaset oluşturmamız mümkün değil. Sonuçta bu yolsuzluklarda dönen paralar halkın ihtiyaçlarından gitmiştir. Bu bakıdan yolsuzlukları kapanmış olarak kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

'HER ŞEY YUKARIDAN EMİRNAMELERLE YÖNETİYOR'
Mecliste cuma günü gizli oylama yapılacağını, AKP’li vicdan sahibi bazı milletvekillerinin –hiç değilse– gizli oylamada cesaretli davranabileceğine dikkat çeken Karakaş, “Edemiyorlar, orada da rahatsız olanlar var. Bizzat başbakanın bir danışmanı söyledi. O partide (AKP) o kadar bir tek adam egemenliği var ki… Yukarıdan emirnamelerle her şeyi yönetiyor. Partisinin içerisinde bile demokratik bir yarışa tahammülü olmayan anlayış bugün iktidarda ve cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. Dolayısı ile bu yolsuzlukların üzeri örtülmeyecektir.” açıklamasını yaptı. Ülke için 2015’teki seçimlerin çok önemli olduğunun altını çizen CHP’li Karakaş, sosyal ve ekonomik sıkıntılar, AKP hükümetinin giderek otoriter bir sistem yerleştirmeye çalışması, Anayasa değişikliğini hedeflemesi ve parlamenter sistem yerine ‘Türk tipi otoriter bir başkanlık sistemini’ getirmeyi tasarlamasının bu seçimleri önemli hale getirdiğini kaydetti.

'BUNLAR BİRER KARİKATÜR GÖSTERİLER'
Tayyip Erdoğan’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı ‘Sarayında 16 Türk devletinin sembol kıyafetlerini giyen askerlerle’ karşılamasına dair bir soruyu cevaplayan Ercan Karakaş, cumhurbaşkanın ‘saray’ dediği 1000 odalı binalarla Türkiye’nin itibarının artacağını ve güçleneceğini zannettiğini bildirdi. Karakaş, şöyle devam etti: “Bunlar karikatür gösteriler. CHP iktidarında bu saray ODTÜ’ye devredilecek, orada bilim yapılacak. Türkiye’nin dünyadaki itibarlı yeri ancak daha çok bilimle, üretimle ve demokrasiyle sağlanır. Bunların tam tersini yapan bir iktidar, istediği kadar saraylar, seremoni yapsın. 16 devleti temsilen oraya kıyafetler koysun. Bunların hiçbir anlamı yok. Türkiye kişi başına 10 bin dolarlık gelire sıkışmış kalmış. İnsani gelişme ölçülerinde en arkalardayız. Hukuk devleti yerlerde sürünüyor. Ülke hukukla değil emirnamelerle yönetiliyor. Demokrasi konusunda melez diye bilinen sınıfa giriyor.”

‘AHLAK BOZULDUĞUNDA DÜZELTMEK MÜMKÜN DEĞİL’
CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ise bir ülkede bozuk bir ekonominin düzeltilebileceğini; fakat ahlak bozulduğunda onu düzeltmenin çok zor olduğunu anlattı. Ahlaki çöküntünün bir toplumun başına gelebilecek en kötü şey olduğuna işaret eden Güneş şunları söyledi: “Bir virüs gibidir. Halkı yüreğinden kemirir ve çökertir. Bir ülkenin tepesindeki 4 bakan için eğer başbakan ‘evet sen yolsuzluk yaptın galiba, istifa et’ deyip de sonra onların yargıya gitmesini engelliyorsa ortada çok büyük bir ahlaki çöküntü vardır. (Bakanlar) suçlu olduklarını kendileri söyledi: Bize yargıya götürmeyin, gidersek beraat edemeyiz. Onun içinde birkaç günlük ikna süreci oldu. O bakanlar razı olmadı. Daha sonra tepeden de talimat geldi, gerçek başbakandan. Biliyorsunuz bir başbakan bir de vekâleten bir başbakan var. Tepedeki kişi (herhalde) vekâlet yapana söyledi: Bunlardan birisi değil, hepsi beni ilgilendiriyor. Bunları asla sevk etmeyin, dedi. Oy birliği o karar o karar çıktı.”

Suriye’de ve Irak’ta dünya tarihinin en büyük terörünün oluştuğunu savunan Hurşit Güneş, “Oluştu ve bu hükümet oluşturdu. Bu hükümetten 2105 seçimlerinde sadece Türk halkı değil, bölge halkı da kurtulmalı. Adana’da görülen Sarin Gazı davası kapatıldı. O davaların tümü Suriye’deki ve Iraktaki çoluk, çocuğun katliamındaki asıl sorunlardı, göstergelerdi.” şeklindeki görüşleri ileri sürdü.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.