Yalçın, “20 Milyon İçin Kararlı Bir Mücadele Vereceğiz”

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan memurlar için toplu sözleşme görüşmelerinde nelere ağırlık vereceklerini anlatan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Pazarlık hedeflenen enflasyon üzerinden değil, gerçekleşen enflasyon ve büyüme üzerinden yapılmalıdır." dedi

Yalçın, “20 Milyon İçin Kararlı Bir Mücadele Vereceğiz”
14 Temmuz 2015 Salı 16:15

    Memur Sen İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde basın mensuplarına iftar yemeği verdi. İftar programında konuşma yapan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Konfederasyon ve Sendikaların üye sayılarının açıklanmasına değindi. Memur Sen'in 73 bin 855 yeni üye artışı kaydettiğini, 836 bin 505 üyeye ulaştığını söyleyen Yalçın, bu verilerin göre toplu sözleşmede merkez Konfederasyonun Memur Sen olduğuna işaret ettiğinin altını çizdi.

Toplu Sözleşme Süreci Nasıl İşleyecek?

    Toplu sözleşme sürecinden bahseden Ali Yalçın, "15 Temmuz’da Konfederasyon ve Sendikaların Toplu Sözleşme görüşmelerine ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na katılacak yetkilileri, teknik personeli ve bunların yedekleri ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu için akademisyen adaylar DPB’ye bildirilecektir. 27 Temmuz’da yetkili Sendikalar ve Konfederasyonlar Toplu Sözleşme taleplerini DPB’ye iletecektir. Toplu Sözleşmenin yapılacağı yer DPB tarafından açıklanacak ve 3 Ağustos’ta Toplu Sözleşme görüşmeleri başlayacaktır. Kamu İşveren Heyeti Başkanı ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı bir araya gelerek Toplu Sözleşmenin gündemini belirleyecektir.  23 Ağustos’ta taraflar ya uzlaşarak Toplu Sözleşme imzalayacak ya da uyuşmazlık tutanağı imzalayacaklar. 26 Ağustos 2015,  Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvurunun son günü. 31 Ağustos Toplu Sözleşme görüşmelerinin (Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararları da dahil) bitiş tarihidir" şeklinde konuştu.

Hükümet En Kısa Zamanda Kurulmalı

      Memur Sen olarak 20 milyon memur emekçisi için toplu sözleşme sürecini en iyi şekilde değerlendireceklerini belirten Ali Yalçın, "Kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük haklarına yönelik yeni kazanımlar üreteceğiz." dedi.

     Hükümetin en kısa zamanda kurulması gerektiğini ifade eden Yalçın, bunun toplu sözleşme süreci için önem arz ettiğini söyledi.

      Memurların taleplerini değerlendirmek için Memur Sen olarak 25-26 Temmuz’da tek gündemi Toplu Sözleşme olan Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu yapacaklarını söyleyen Ali Yalçın, "İl başkanlarımız, Sendika yönetim kurulu üyelerimiz, Sendikalarımızın genel başkanları ve Konfederasyonumuzun yönetim kurulu üyeleri olarak Toplu Sözleşmeye yönelik talep, teklif ve stratejiye dair son istişaremizi yapacağız." diye konuştu.

Toplu Sözleşmede Neler Talep Edeceğiz?

    "İmza atılacak metin kamu görevlilerine huzur getirmeli" diyen Ali Yalçın toplu sözleşmede neler talep edeceklerini şu şekilde açıkladı, "Maaş artışı boyutuyla yüzdelik artı taban aylık koalisyonu, diğer taraftan refah payı artı enflasyon farkı koalisyonu isteyeceğiz. Bu koalisyonlara eşlik edecek başka tekliflerimiz de olacak. Toplu Sözleşme teklif paketimizde, aile yardımı artışı, vergi adaleti, fazla çalışma ücretleri, yemek, yiyecek, giyim, ulaşım ve kreş yardımları ile kadın ve engellere yönelik taleplerimiz yer alacak. Pazarlık hedeflenen enflasyon üzerinden değil,  gerçekleşen enflasyon ve büyüme üzerinden yapılmalıdır."

Hedeflenen Enflasyon değil, Gerçekleşen Enflasyon

    Hükümetin hedeflerinde yüzde 60'lara varan bir sapma olduğunu belirten Ali Yalçın, "2013 yılında yüzde 5 enflasyon hedefi konmuş, ancak gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 7.4 olarak gerçekleşmiştir. 2014’te ise yine yüzde 5 enflasyon öngörülmüş, ancak gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 8.2 olarak gerçekleşmiştir.  Dolayısıyla biz, hükümetin Toplu Sözleşme masasına gerçekleşen enflasyon, artı büyüme payı içeren teklifle gelmesini bekliyoruz." diye konuştu. 

  
    YalçınPazarlıkHedeflenenDeğilGerçekleşenEnflasyonÜzerindenOlmalı

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.