Yalçın: Ders Kitaplarının Kalitesi Artırılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 'Ders kitaplarının kalitesi artırılmalıdır. Bu kapsamda öncelikli olarak ders kitapları katılımcı bir anlayışla öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşleri alınarak alan uzmanlarının teknik desteği ile hazırlanmalıdır' dedi.

Yalçın: Ders Kitaplarının Kalitesi Artırılmalıdır
12 Nisan 2015 Pazar 09:28

 Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yalçın, "Türkiye yeni bir milletvekili genel seçimi sürecine girmiş bulunmaktadır. Son yıllarda çok önemli atılımlar yapılmasına rağmen hala el atılmayı bekleyen onlarca sorun bulunmaktadır. Eğitim camiası olarak, seçime girecek bütün siyasi partilerden, ülkemizin sorunlu alanlarının başında gelen yeni anayasa ve eğitim konularına daha fazla yoğunlaşmalarını ve öncelikleri arasına almalarını bekliyoruz" dedi.

Milletin, 30 yılı aşkın bir süredir darbe anayasası ile yönetilme ayıbından kurtarılması gerektiğini ifade eden Yalçın, "Türkiye'nin geleceğinin şekillendirildiği eğitim alanına ve çalışanlarına yönelik evrensel değerler doğrultusunda düzenlemeler yapılmalı; özgün, medeniyet değerlerimizi baz alan bir müfredat hazırlanmalı, bu işin uygulayıcısı olan ve açlıkla yoksulluk arasına sıkıştırılmış bulunan eğitim çalışanlarının mali ve özlük haklarında iyileştirme yapılmalıdır. Toplu sözleşme masasına taşıdığımız teklifler arasında en çok yer tutan sorunların eğitim çalışanlarına ait olması, eğitim alanına daha fazla kafa yormayı zorunlu kılmaktadır. Toplumların gelişmesinin, ilerlemesinin iyi bir eğitim alan bireylerin varlığıyla mümkün olduğu gerçeğinden hareketle, siyasi partilerden; seçim beyannamelerinde, başta sivil bir anayasa olmak üzere eğitimin, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümüne ağırlık vermelerini istiyor ve bekliyoruz" dedi.

Yalçın açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu vesileyle dikkat çekmek istediğimiz konulardan bazılarını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Toplumun beklentilerine cevap veren, öğrencilerimize milli ve evrensel değerler ile çağın gerektirdiği bilgi ve becerileri kazandırarak onlara toplumsal sorumluluk, şahsiyet ve karakter kazandıracak özgün müfredatlar geliştirilmelidir.

Ders kitaplarının kalitesi artırılmalıdır. Bu kapsamda öncelikli olarak ders kitapları katılımcı bir anlayışla öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşleri alınarak alan uzmanlarının teknik desteği ile hazırlanmalıdır. Ayrıca farklı öğretim programlarının tema, öğrenme alanı, beceri ve değerlerine yönelik yazılı, görsel ve işitsel materyaller geliştirilerek ücretsiz olarak çocukların istifadesine sunulmalıdır. Devamı için tıklayınız.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.