Yandaş Atama, İsyan Ettirdi

Muğla’da mülakatla atanacak müdürlerin önceden tespit edildiğini söyleyen ve buna uygun puan vermesinin kendisinden istendiğini belirten komisyon üyesi Şube Müdürü Öğütveren “Allah korkusu taşıyorum. Bu haksızlığa ortak olamam” dedi ve istifa etti

Yandaş Atama, İsyan Ettirdi
31 Ekim 2014 Cuma 10:10

SERBAY MANSUROĞLU

Hükümetin müdür atamalarındaki usulsüz yandaş atamalarında kendisine yakın komisyondaki üyeye dahi pes dedirtti. Muğla’da okul ve kurum müdürlerini atamak için 16-23 Ekim tarihleri arasında mülakat yapılması kararı alındı. Mülakatlar için 2 komisyon belirlendi. Valilik onayıyla komisyon üyeleri atandı. 
 
PUANLAR AYARLANMIŞ!
Mülakatların ilk gününde Rehberlik Araştırma Merkezi’nde toplanan 2. Komisyon’un üyesi Seydikemer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Öğütveren’e Komisyon Başkanı İradet Genç “İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin kimlerle çalışmak istedikleri, hatta kimin hangi okula atanacağı belirlendi. Biz de bu isimlere bu puanları vereceğiz” dedi. 
 
TALEBİ KABUL ETMEDİ
Komisyon Başkanı Genç, AKP’ye yakın olduğu idda edilen Öğütveren’den mülakatlar sırasında kendisinin vereceği puanın aynısını ya da yakın bir puan vermesini istedi.  Öğütveren bu talebi kabul etmeyeceğini, hak ve adalet ölçüleri içinde puan vereceğini belirtti.  Öğlene kadar mülakatlarda yer alan Öğütveren bu süre zarfında 13 adayın değerlendirmesine katıldı.
 
İSTİFA ET TELEFONU
Öğle arasında İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın “istifa et” telefonu üzerine Valiliğe verdiği dilekçeyle komisyondan istifa etti. 
Öğütveren dilekçesinde Allah korkusu taşıdığını, öğleden sonra İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’tan gelen ‘istifa et’ talebi nedeniyle komisyondan istifa ettiğini bildirdi.
 
‘KOMİSYONLARI TANIMIYORUZ’
Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran yaşananlara tepki göstererek “Komisyonları tanımıyoruz. Uygulamalar yasal olmadığı gibi, mülakat adı altında sınava giren arkadaşlarımızın mesleki onurları ile oynanmıştır. Bu ortaoyununda yer alanlar er geç yargı önünde hesap verene kadar bu sürecin takipçisi olacağız” dedi. Türk Eğitim Sen ise konuyu yargıya taşıdı.
Valilik makamına Allah korkusu olan dilekçe 

Öğütveren’in Valiliğe yazdığı istifa dilekçesi şöyle: 16-23 10-2014 tarihleri arasında Muğla’da yapılacak Müdürlük mülakatında 2. komisyonda Valilik oluru ile görevlendirildim. Komisyonun göreve başlamasından önce komisyon başkanı İradet Genç tarafından ‘İlçe Milli eğitim Müdürleri kimlerle çalışmak istediklerini belirlediler. Hatta kimin hangi okula atanacağı belirlendi. Biz de bu isimlere bu puanları vereceğiz’ dedi. Ben bunu kabul etmediğimi, herkese hak ve adalet ölçüleri içinde puan vereceğimi, mevzuat ve genel kültür sorularına verilen doğru veya yanlışa göre puan vereceğimi belirttim. İradet bey bunu kabul etmedi.  Ben de noter olmadığımı, Allah korkusu taşıdığımı belirterek bu konuda doğrudan şaşamayacağımı belirttim. Öğlene kadar 13 kişiyi mülakata aldım. Öğlen arası İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’lı Murat Eskiakgün’ün telefonundan beni araması üzerine görüştüm. Tamer bey görevimden feragat etmemi istedi. Ben de görevden almalarını söyledim. Bunun üzerine beyaz bir kağıt alarak görevden feragat ettiğimi yazmamı istedi. Ben de olayların gidişatının doğru olmadığını, etik ve ahlaki bulmadığımı söyledim. Ancak olayların daha fazla Milli Eğitim camiasına zarar verme olasılığını düşünerek verimli çalışma ortamının olmadığını düşünerek komisyon üyeliği görevimden feragat ediyorum. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.