Yaz Kur'an Kursları Ek Ders Ücretleri Ne Kadar?

Yaz Kur'an kurslarında öncelikli olarak din hizmetleri sınıfında bulunan personele görev verilecektir. İhtiyaç duyulması halinde dini yükseköğrenim mezunları ile hafızlık belgesine sahip imam-hatip lisesi mezunlarının yanı sıra Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlık yeterlilik belgelerinden en az birine sahip olanlar da görevlendirilebilecektir.

Yaz Kur'an Kursları Ek Ders Ücretleri Ne Kadar?
27 Haziran 2014 Cuma 18:54

Yaz Kur'an kurslarında görevlendirilenlerden; 24.07.2009 tarihli ve 27298 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde; en az 15 öğrencisi bulunanlara; yılda 2 ay haftada 5 gün ve günde 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecektir.


Buna göre 2014 Yaz Kur'an Kursunda Öğreticilik yapan bir din görevlisi tahminen 1 ayda 500-530 tl arası ek ders ücreti alacak. (Haftada 15 saat Ayda 60 saat)için Yani 1 saat ders brüt 11.50 (net 10.00 tl) ücret alacak...

 

Yaz Kur'an kurslarında Diyanet işleri Başkanlığı Kur'an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesinin 58. maddesine göre görevlendirme yapılacaktır.


Program üzerinde hiçbir şekilde personel kaydı tutulmayacak olup, görevlendirmeler İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nce kullanılan, İKYS (http://ikys.diyanet.gov.tr) programı üzerinden yapılacaktır.(Bu Haber diniajans.com dan kopyalanmıştır.)
 
Yaz Kur'an kurslarında görevlendirilenlere, Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Kararlarına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın 5. maddesine göre ek ders görevi verilir.Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Kararlarına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın 11. maddesine göre ek ders ücreti tahakkuk ettirilecektir. (Yeterlilik belgesi olmayan imam-hatip lisesi mezunları görevlendirilebilmekle birlikte ek ders ücreti tahakkuk ettirilmez. Ancak söz konusu öğreticilerin ek ders ücretleri mahallindeki vakıf ve derneklerce karşılanabilir.(Bu Haber diniajans.com dan kopyalanmıştır.


Söz konusu ek dersler program tarafından kursiyerlerin sisteme kayıt tarihine ve sayılarına göre hesaplanacak olup, ek derslere ait “Tahakkuk Cetveli” öğreticilerin beyanı esas alınarak program üzerinden alınacak ve kesinlikle elle doldurulmayacaktır. Elle doldurulan ve kontrolü sistem tarafından yapılmayan listelere ödeme yapılmayacaktır.KURAN KURSLARI YÖNERGESİNDE İLGİLİ MADDE


Ek ders ücretleri


Madde 27- (Değişik: 05/11/2009 tarihli ve 69 sayılı Onay) Kur'an kurslarındaki öğreticiler ile yaz Kur'an kursları ve camilerde Kur'an öğretimi kurslarında görevlendirilenlere 14/07/2009 tarihli ve 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar (EK-6) gereğince Bütçe Kanunu'nun ilgili harcama kaleminden aşağıdaki esaslara göre ek ders ücreti ödenir.


a) Kur'an kurslarında ek ders görevi, öncelikle aynı kurstaki Kur'an kursu öğreticilerine verilir.


İhtiyaç duyulması halinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonlar Yönetmeliği'nin 21 inci maddesi gereğince görevlendirilecek geçici öğreticilere de ek ders görevi verilebilir.


b) Yaz Kur'an kurslarında öncelikli olarak din hizmetleri sınıfında bulunan personele görev verilir. İhtiyaç duyulması halinde dinî yüksek öğrenim mezunları ile hafızlık belgesine sahip imam hatip lisesi mezunlarının yanı sıra Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlık yeterlilik belgelerinden en az birine sahip olanlar da görevlendirilebilir. Yaz Kur'an kurslarında en az 15 kursiyeri bulunanlara; yılda iki ay, haftada beş gün ve günde üç saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir. 

 
c) Camilerde Kur'an öğretimi kurslarında görev verilecekler için Başkanlıkça düzenlenen kurslara katılan ve başarılı olan din hizmetleri sınıfındaki personel görevlendirilebilir. En az 15kursiyeri bulunması halinde camilerde açılan Kur'an öğretimi kurslarında; yılda 100 saati geçmemek üzere, haftada 3 gün ve günde 2 saate kadar ek ders görevi verilebilir.


d) Müftülükler, eğitim-öğretim başlamadan önce Kur'an kursları, yaz Kur'an kursları ve camilerde Kur'an öğretimi kurslarında ek ders görevi verilecekler için liste halinde mülki amirde"onay" alırlar ve her kurs için ayrı ayrı olmak üzere "Ders ve Ek Ders Cetveli" (EK-7) düzenlerler.


e) Kur'an kursları, yaz Kur'an kursları ve camilerde Kur'an öğretimi kurslarında ek ders ücreti, fiilen yapılan dersler için ödenir. Kanunen geçerli mazeretler sebebiyle de olsa fiilen işlenmemiş dersler için ek ders ücreti tahakkuk ettirilmez.


f) Kur'an kursu öğreticilerinin ek ders görevleri belli günlerde toplanmaz. Ek dersler haftanın günlerine yayılır. Buna göre yapılan haftalık ders programının bir örneği öğreticiye verilir.


g) Yatılı Kur'an kurslarında, öğrencilerin ders çalışma, yeme, yatma, dinlenme ve benzeri hizmetlerin yürütülmesinde; öğretici, geçici öğretici, istemeleri halinde yönetici veya anılan Yönetmeliğin 21 inci maddesinde belirtilen niteliklere haiz olmaları kaydıyla Başkanlık personeli veya resmi görevi bulunmayanlar da mülki amirin onayı ile görevlendirilebilir. Nöbetler, nöbe tmahallinde kalınacak şekilde günlük ders saatinin bitiminden ertesi gün ders saatinin başlamasına kadar devam eder. Kendilerine bu şekilde nöbet görevi verilenlere fiilen görev yaptıkları her gün karşılığında, haftalık olarak fiilen girilen ders ve ek ders saatleri dışında ayrıca 2 saat ek ders ücreti ödenir. Bu şekilde ek ders ücreti ödenecek görevli sayısı; öğrenci sayısı 100'e kadar olan yerlerde  gün başına bir görevliyi, 100 ve daha fazla olan yerlerde ise gün başına iki görevliyi geçemez.


h) Kur'an kursları, yaz Kur'an kursları ve camilerde Kur'an öğretimi kurslarında ek ders görevi verilenlerin ek dersleri, kurs yöneticisi veya bu kurslarda görevlendirilenler tarafından "Ek Ders Devam Defteri"ne günlük olarak işlenir. Söz konusu defter kurs mahallinde muhafaza edilir. Ay sonunda bu deftere göre "Ek Ders Ücreti Tahakkuk Cetveli"(EK-8) iki nüsha tanzim ve tasdik edilerek bir nüshası "Ders Ücret Bordrosu"na (EK-9) eklenir. Bir nüshası da müftülükte saklanır. 


k) Hafızlık eğitimi yapılan sınıflarda en az 5 öğrenciye hafızlık yaptıran öğreticilere, derslere girdikleri sürece yıl boyu (hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil) ek ders ücreti ödenir.


1) Kur'an kursu öğrencileri için yapılacak yarışma sınavı ve öğretim yılı sonunda en fazla bir hafta sürede yapılacak olan yılsonu sınavları için teşkil edilecek komisyonlarda görevlendirilenlere; fiilen katıldıkları her bir komisyon üyeliği için günde 5 saat ek ders ücreti ödenir. Bir sınavda aynı kişiye hem komisyon üyeliği hem de sınav gözcülüğü görevleri için ek ders ücreti ödenemez.


m) 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasındaki hükme göre sözleşmeli personele ek ders ücreti ödenmez.


n) Kur'an kurslarındaki öğreticiler ile yaz Kur'an kursları ve camilerde Kur'an öğretimi kurslarında görevlendirilenlerin ek dersleri, Kurslarda Okutulacak Haftalık Ders ve Ek Ders Saati Sayısını Gösterir Cetvel'de (EK-10) belirtilmiştir.


Kaynak: Diniajans.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.