Yeni Atanan Öğretmenler Göreve Ne Zaman Başlayacak?

Yeni atanan öğretmenler ,göreve ne zaman başlayacak?Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)40 bin öğretmen atamasını bugün gerçekleştirdi.

Yeni Atanan Öğretmenler Göreve Ne Zaman Başlayacak?
22 Eylül 2014 Pazartesi 19:59

Açıklanan sonuçların ardından atanan öğretmenler için sevinç atanamayanlar için ise hüzün vardı.Peki atanan öğretmenler göreve ne zaman başlayacaklar? Atamaların duyurulması, tebligat ve göreve başlama (2014 Eylül 40 Bin İlk Atama)

Atamaların duyurulması, tebligat ve göreve başlama (2014 Eylül 40 Bin İlk Atama)

I. Atamaların duyurulması, tebligat ve göreve başlama

1. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, atamaların yapıldığı tarihte Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

2. Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine internet ortamında gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirtikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır.

3. Ataması yapılanlar, aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlama talebinde bulunacaktır. İstenilen belgeleri tam olarak ibraz edenler göreve başlatılacak; belgelerinde eksiklik görülenler ya da belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacaktır.

4. Tebligatı beklemeksizin göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurmak suretiyle göreve başlayabilecektir.

5. Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engel hali bulunmayanlar göreve başlatılacak; göreve başlatılmasında tereddüde düşülenler ise değerlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Dairesi Başkanlığına bildirilecektir.

6. Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Dairesi Başkanlığına gönderilecektir. Bu adaylar hakkında Bakanlıkta oluşturulan Sicil Kaydını İnceleme Komisyonunun vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır.

7. Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı hususunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; adaydan, yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecektir. 

Ayrıca ATAMALARIN DUYURULMASI, TEBLİGAT VE GÖREVE BAŞLAMA bölümünde ise” Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine internet ortamında gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirtikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır” diye belirtilse de adaylara internet ortamından tebligat yapılmayıp bunun yerine öğretmenlerin atandığı illere elektronik ortamda yapılan atamakararnamelerinin tebligatları Milli eğitim Bakanlığınca da yeterli görülmektedir.

Atanan öğretmenlerin tebligatlarının gelmesini beklemelerine gerek yok. Çiçeği burnunda öğretmenler atandıkları illerde bulunan Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak resmi olarak görevlerine başlayabilirler. 22 Eylül Pazartesi bile göreve başlayabilecekler.

Göreve olabildiğince geç başlamak isteyenler ne zamana kadar bu yasal hakkını kullanabilirler buna da açıklık getirelim.657 sayılı devlet memurları kanunu Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi başlığı

62. madde: İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;

a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,

b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,

İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.