Yeni Atanan Öğretmenlerden İstenen Belgeler

Ataması yapılan öğretmenler hangi tarihler arasında ve hangi belgelerle nereye başvuru yapacaklar? İşte MEB’in yeni ataması yapılan öğretmenlere yaptığı duyuru.

Yeni Atanan Öğretmenlerden İstenen Belgeler
05 Şubat 2015 Perşembe 21:09

 Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, ataması yapılan öğretmenlerin atandıkları okullara başvurularıyla ilgili açıklama yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yeni atanan öğretmenlerin yarından itibaren aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini belitti.
1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin Fotokopisi
2) Nüfus cüzdan fotokopisi
3) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans veya Pedagojik Formasyon Belgesi
(Mezuniyetine göre olması gerekenlerden istenmektedir.)
4) Son altı ay içinde çekilmiş İki adet vesikalık fotoğraf
5) Onaylı Elektronik Başvuru Formu
6) Mal Bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir)
7) Kamu kurum ve kuruluşlarında hâlen aday ya da asıl Devlet memuru olarak çalışanlardan KPSS sonucuna göre İlk Atama biçimiyle atananlardan Muvafakat Belgesi (EK-5/b)
8) Adli sicil kaydı bulunanlardan Sabıka Sorgulama Belgesi
9) 1 adet 5 cm kalınlığında sarı renkli klasör
10) Plastik dosya ayracı (10’lu)
Atanacak öğretmenlerle ilgili MEB'den yapılan duyuru
H. ATAMALARIN DUYURULMASI, TEBLİGAT VE GÖREVE BAŞLAMA
İ. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, atamaların yapıldığı tarihte Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.
2. Atama kararnameleri, il millî eğitim müdürlüklerine internet ortamında gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirtikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır.
3. Tebligat yapılan sözleşmeli öğretmenler, bulundukları eğitim kurumu müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak sözleşmelerinin feshini isteyeceklerdir. Sözleşme feshinin istenmesi hâlinde bulundukları eğitim kurumu müdürlüklerince göreve başlama esnasında gerekli olan ve hâlen geçerliliği bulunan belgelerin birer örneği, ataması yapılan öğretmenlerin dosyalarında bırakılmak kaydıyla asılları öğretmene teslim edilecek, dosyaları da en kısa sürede atandıkları il millî eğitim müdürlüğüne gönderilecektir.
4. Ataması yapılanlar, aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlama talebinde bulunacaklardır. İstenilen belgeleri tam olarak ibraz edenler göreve başlatılacak, belgelerinde eksiklik görülenler ya da belgeleri eksikolanlar göreve başlatılmayacaktır.
5. Tebligatı beklemeksizin göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurmak suretiyle göreve başlayabileceklerdir.
6. Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeler İl Millî Müdürlüklerince değerlendirilecektir. Göreve başlatılmasına engel hali bulunmayanlar göreve başlatılacak, göreve başlatılmasında tereddüde düşülenler ise değerlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Grup Başkanlığına bildirilecektir.
7. Sabıka sorgulama belgesinde Adli sicil kaydı vardır ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Grup Başkanlığına gönderilecektir. Bu adaylar hakkında Bakanlıkta oluşturulan Sicil Kaydını İnceleme Komisyonunun vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır.
8. Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte göreve başlama esnasında sağlık durumunun, öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı hususunda tereddüt oluşması hâlinde aday göreve başlatılmayıp yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü hastanelerden alınacak sağlık kurulu raporu istenecektir.
9. Adaylar, Bakanlığımızca Eylül ayı içerisinde uyum eğitimine alınacaklarından bu eğitim başlamadan önce göreve başlama hususunda gerekli özeni göstereceklerdir.
10. Göreve Başlamada İstenecek Belgeler
-Öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında;
1.Başvuru esnasında istenilen belgeler,
2.Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (2 adet),
3. Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir.),
4. Elektronik Başvuru Formu'nun onaylı örneği,
5. Millî sporcular, yukarıdaki belgelerin yanında elektronik ortamda beyan ettikleri 12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 12/05/2011 tarihi ve sonrasında düzenlenen/denklik işlemleri yapılan millî sporcu belgesi/belgeleri veya kurumca onaylı örneği,
6. Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi
istenecektir.
I. GÖREVE BAŞLAMAYANLAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEMLER
Öğretmen olarak ataması yapılanlardan başvurusunda belirtilen elektronik posta Adresine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik posta yoluyla tebligat yapıldığı hâlde yasal süre içinde göreve başlamayanların atamaları 657 sayılı Kanunun 62 ve 63 üncü maddeleri kapsamında iptal edilecektir. Bu durumda olanlar, atandıkları tarihten itibaren 1 (bir) yıl geçmeden öğretmenliğe yeniden atanmak üzere başvuramayacaklardır.
Öğretmen adaylarının başvuruları ve atamaları Ek-1 Atama Takviminde belirtilen süreler içerisinde yapılacaktır.
İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.