"yeni Eğitim Yılı Bakanlığın Yanlış Uygulamaları İle Problemli Başladı"

Aktif Eğitim Sen Yozgat İl Temsilcisi Ekrem Kayaaslan, yeni eğitim öğretim yılının Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları ile birlikte problemli başladığını söyledi. Aktif Eğitim Sen Yozgat İl Temsilciliği...

23 Eylül 2014 Salı 15:06

Aktif Eğitim Sen Yozgat İl Temsilcisi Ekrem Kayaaslan, yeni eğitim öğretim yılının Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları ile birlikte problemli başladığını söyledi.
Aktif Eğitim Sen Yozgat İl Temsilciliği tarafından Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yapıldı. İl Temsilcisi Kayaaslan, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Kayaaslan, “ 2014-215 eğitim-öğretim yılı, Milli Eğitim Bakanlığının yanlış, yanlı ve maksatlı uygulamaları nedeniyle birçok problemle birlikte başladı. Bakanlığın tutumundan öyle anlaşılıyor ki, bu problemler kısa vadede çözülmek şöyle dursun daha da derinleşme, çözümü giderek zorlaşan sorunlar yumağına dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.”dedi.
İktidarın ve Milli Eğitim Bakanlığının hukuksuz v emaksatlı uygulamalarına sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Kayaaslan, “ Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, ne ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz çocuklarımızın ne de bugün bu çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim çalışanlarımızın, iktidarın ve Bakanlığın basiretsiz, hukuksuz ve maksatlı uygulamalarına mahkum edilmesine seyirci kalmayacağız. yüzden, çalışma barışını bozan siyasal ve sendikal kadrolaşmaya, insanlar arasında ayrımcılığı körükleyen ve ötekileştiren her türlü fişlemeye, liyakat yerine yandaşlığı gözeterek yapılan hukuksuz görevlendirme ve tasfiyelere, iyi planlanmamış bir rotasyonla eğitim çalışanlarının hayatlarının alt-üst edilmesine, özel okullara teşvikler verilirken, devlet okullarımızın maddi imkansızlıklara mahkum edilmesine, öğretmenlerimizin asli görevleri dışında nöbet görevi gibi angarya işlere zorlanmasına “HAYIR” diyoruz.” diye konuştu.
“Milli Eğitim Bakanlığı son dönemde eğitimin milli olma özelliğini zedeleyecek uygulamalara imza atmaktadır.” diyen Kayaaslan, şöyle devam etti: “ Milli eğitim sistemimiz, planlı ve sistematik olarak; toplumdaki tüm kesim, görüş ve anlayışların üzerinde ve tümünü kuşatıp kucaklayan bir anlayıştan uzaklaştırılarak, sadece siyasi iktidarca makbul sayılan tek tipçi bir anlayışla siyasallaştırılmaktadır. Siyasi irade, Bakanlığın tüm kademelerinde ve okullarımızda, partizan bir anlayışla hareket ederek siyasal ve sendikal kadrolaşmaya gitmektedir."
Bakanlığın, fişleme, tasfiye, kadrolaşma gibi illegal faaliyetlere biran önce son vermesi ve asli görevi olan eğitim-öğretime yönelmesi gerektiğine dikkat çeken Kayaaslan, “Biz çözüm odaklı bir sendika olarak söz konusu bütün konuların aktif ve teyakkuz halinde takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu hususta duyarlılık sahibi herkesi ve kamuoyunu ortak doğrularda ve çözümü hedefleyen yapıcı çalışmalarımızda iş birliği yapmaya davet ediyor ve birilerinin yasal sorumluluklarını yerine getirmemelerine inat, Aktif Eğitimciler olarak, devletimize, milletimize, eğitim sistemimize ve öğrencilerimize karşı sorumluluklarımızın gereği olarak aralıksız çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Aktif Eğitim-Sen olarak eğitime zarar veren kanunsuzluğun hukuksuzluğun karşısında olacaklarını söyleyen Kayaaslan,”Sendika olarak, siyasal, sendikal kadrolaşmaya hayır diyoruz. Kamu çalışanlarına yönelik fişlemelere hayır diyoruz. Hukuksuz tasfiyelere hayır diyoruz. İyi planlanmamış bir rotasyona hayır diyoruz. Özel okullara teşvik verilip eğitimcilerin ve okulların yokluğa mahküm edilmesine hayır diyoruz. Angarya nöbet görevine hayır diyoruz.”şeklinde konuştu.
Kayaaslan basın açıklamasının ardından milli eğitimdeki yapılan uygulamaları protesto etmek için siyah çelengi Yozgat Milli Eğiitm Müdürlüğü girişine bıraktı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.