Yetiştirme Kursları Gerçekten Alternatif Olabildi Mi?

Yetiştirme Kursları Gerçekten Alternatif Olabildi Mi?

Yetiştirme Kursları Gerçekten Alternatif Olabildi Mi?

Dershanelerin kapatılma süreciyle birlikte ilk defa 2014–2015 eğitim öğretim yılında hizmete başlayan yetiştirme kursları özellikle taşradaki okullarda sorunlarla başladı ve bu sorunlar her nedense giderilmedi ve merak edilen husus ise 2015–2016 eğitim öğretim yılında bu sorunların giderilip giderilmeyeceği;

 Öğretmenlere hadi şu kursa başlayın demekle kursa başlanmıyor ya da istenilen verim elde edilmiyor.Taşrada açılan yetiştirme kurslarında büyük sörunlar yaşanmaktadır.

Öğretmenin en baştaki sorunu doküman sorunudur.

Öğretmenlerin fotokopi çekmek için kendilerine kâğıt verilmiyor, okulda mevcut bulunan fotokopi makinesi ise ya çalışmıyor ya da kartuşu bitmiş oluyor ve öğretmenlerde kendi ceplerinden çarşıdaki kırtasiyelerden fotokopi çektiriyorlar. Özellikle MEB paralel yapının dergilerini yasakladığı için öğrencilere başka alternatif kaynak bulmak zorlaşıyor MEB yeterli kaynak üretemediği için özellikle ara sınıflarda daha da çok sıkıntı çekilmektedir. Öğretmen kimi yerlerde şehre gidip geldiği için kursta verilen para yol parasını dahi karşılamamaktadır. Her ne kadar yüzde yüz zam gelse de geliş gidiş 25 tl ödeyen öğretmen öğle yemeğini de çarşıda yemek zorunda kaldığı için geriye herhangi bir ücret kalmamaktadır.

Özellikle hafta sonu yapılan kurslarda okulun fiziki koşulları tamamen uygunsuz olmaktadır. Türkiye kış memleketi ve soğuk bir ülkedir ve kış mevsiminde okullarda kalorifer yanmamaktadır ve öğrenciler okula gelmek istememektedir gelenlerde hastalandığı için diğer hafta gelmemektedir. Hafta sonları hizmetlilere her hangi bir ücret ödenmediği için görevlide haliyle temizlik, kalorifer yakma gibi işleri yapmamaktadır.

Özellikle yine hafta sonları köylerden öğrencileri getirecek araç bulunmamaktadır. Taşımalı sistemle köyünden hafta içi okula gelen öğrenci hafta sonu taşımalı sistem olmadığı için kursa gelememektedir, gelen öğrencilerde kendi imkânlarıyla gelmektedir. Köyden gelen öğrenciye yine hafta sonu olduğu için yemek dahi verilemediğinden öğrenci ya aç kalmakta ya da köyden getirdiği peynir ekmekle yetinmektedir. Sorunların çözümleri yapılmadan kurslar sadece açılmış olur ve istenilen verim elde edilmez.

Yetkililer ya bu sorunları görmeli ya da başarı kelimesini unutmalıdırlar. Özellikle ilçe milli Eğitim Müdürlerin görüşleri sorulmaktadır. Halbuki derse giren öğretmenin görüşleri alınıp uygulamaya konsa daha başarılı olur. 

türkkamu.net
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması