Yök Yönetmeliğinde Değişiklik

12/04/2014 tarihinde 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Üst Kuruluşları İle Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde yer alan “Görevde yükselme sınavı sonucu atanacaklarda aranacak özel şartlar” başlıklı 7.maddesi’nin (a) bendi; “Çiftlik müdürü, yurt müdürü, hastane müdürü, şube müdürü kadrolarına atanabilmek için; En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak, İlan tarihi itibarıyla yükseköğretim üst kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarında şef, koruma ve güvenlik şefi, uzman, sivil savunma uzmanı, araştırmacı, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, müze araştırmacısı, çözümleyici, başhemşire, müdür yardımcısı kadrolarından birinde veya en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolardan birinde çalışıyor olmak” şeklindedir.

Yök Yönetmeliğinde Değişiklik
16 Mayıs 2015 Cumartesi 10:06

Bahse konu Yönetmelik hükmünde “En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak” şartı ile “en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolardan birinde çalışıyor olmak” şartı birlikte değerlendirildiğinde bu düzenleme sadece lisans düzeyinde öğrenim gören kişilerin unvan değişikliğine vesile olmakta, görevde yükselme gibi bir amaç içermemektedir. Örneğin “kadrolu tekniker” olarak çalışan bir kişi, çalıştığı süre içerisinde dört yıllık yüksek öğrenim görerekgörevde yükselme sınavı ile yönetim hizmetleri grubuna atanmak isteyebilir.  DolayısıylaGörevde yükselme sınavı sonucu atanacaklarda aranacak özel şartlar arasında “ön lisans düzeyinde öğrenim gerektiren kadrolardan birinde çalışıyor olmak” şeklinde ibarenin yer alması ve Yönetmeliğin amacına hizmet etmesi gerekmektedir. Türk Eğitim-Sen olarak Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı’ndan mağduriyetlerin önlenmesi bakımdan bu yönetmelik hükmünün düzeltilmesi  talep edilmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.