Yönetici Atama Yönetmeliği İle İlgili Bir Öneri..

YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ İLE İLGİLİ BİR ÖNERİ

Yönetici Atama Yönetmeliği İle İlgili Bir Öneri..
29 Nisan 2016 Cuma 02:49

2013 yılında yayımlanan yani halen geçerliliğini koruyan  okul yöneticilerini atama yönetmeliğini, gördük ki her zaman gelen gideni aratır misali  çıkan yönetmelikte, mevzuatta eksiklikler, yanlışlar ve KHK’lerle çelişen ifadeler gördük.  Bu yönetmelikle, İçine kapalı hale gelen bir MEB teşkilatı söz konusu. Peki nasıl bu hale gelindi?

Sayın Ömer Dinçer devrim niteliğinde adımlar atmıştır. Teşkilat yasası Millî Eğitim Bakanlığının yeniden yapılandırıldı; 6/4/2011 tarihli ve 6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak, Bakanlar Kurulu’nca 25/8/2011 tarihinde kararlaştırıldı. Bu yasayla; Müsteşar ve Müsteşar Yardımcılarının yapısı değişti, hizmet birimleri ; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü,Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Grup Başkanlığı, İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği,Özel Kalem Müdürlüğü gibi bölümlere ayrıldı. Ve daha birçok yapılar oluşturuldu; uzmanlık kadroları gibi… Bu yapılan bütün değişiklikler milat niteliğindeydi. Bununla yetinilmedi, 4+4+4 eğitim sistemi bir anda hayatımıza girdi. Gerçektende devrim niteliğinde iş ve işlemler oldu. Taşra reformunu da uygulaya bilseydi devrim nitelikli olacaktı fakat yapılan atamadaki kişilerin seçimi devrime gölge düşürdü. Nabi avcının bakanlığa gelişi ve son yeni MEB teşkilat yasası başlı başına devrim niteliği taşıyor fakat bu olumlu  süreci baltalamanın ve gölge düşürmenin anlamı yok, Bunları hatırlattıktan sonra asıl konuya dönmek istiyorum
Yönetici atama yönetmeliği
Mevcut yönetici atama yönetmeliği Sayın Dinçer’in zamanında yapılmaya çalışılan, üzerinde çalışılan fakat yetiştirilemeyen, Sayın Avcı’nın gelişiyle beklemeye alınan ve bir anda ortaya konulan yönetmelik oldu. Burada yeni yönetmeliğin yanlışlarını saymakla bitmeyeceği için bahsetmeyeceğim. Çünkü herkes durumun farkında. Yalnız, olması gereken taslağın kamuoyuna duyurularak her kesimin –eğitim kesiminin- görüşleri dikkate alınarak bir yönetmelik meydana getirilmesiydi. Bu yönetmeliğin öyle çelişkili maddeleri ve farklı yorum getirilebilecek yönü var ki nasıl bir çalışmadır dedirtiyor bütün kesimlere…
MEB’in yürürlükten kaldırılan yönetmeliği bile altı kez değişikliğe uğramış (29.8.2009/27334, 10.9.2009/27345, 15.5.2010/27582, 9.10.2010/27724, 09.08.2011/28020, 21.07.2012/28360 ), yine de eksik görülen yönleri vardı. Beklenen adil, tutarlı, her kesimin olmasa bile çoğunluğun mutabık kalabileceği bir yönetmelikti. Fakat kabul edilmesi, kabullenilmesi güç bir yönetmelik ortaya kondu. Aslında ortaya konan yönetmelik bir nevi birkaç haftada çıkarılmış, aceleye getirilmiş, sanki hiç üzerinde düşünülmemiş gibiydi. MEB’in kurumsal geçmişi sanki yokmuş, yürürlükten kaldırılan yönetmeliğe hiç bakılmamış gibiydi. Kısacası pes dedirten bir yönetmelikti bu…
Peki ne yapılmalı?
İyi bir yönetim için, eğitimin kalitesini arttırmak için, taşranın en önemli unsurları olan Müdürler, Müdür Yardımcıları, nasıl seçilmeli? Burada kabul görür veya görmez, bir görüş olarak sunmak istiyorum;zira yeni yönetici görevlendirme yönetmeliğin de adil olması gerekir. Herkesin görüşünü alıp da “camii ne kadar büyük olursa olsun imam bildiğini okur” anlayışı terk edilmez ise bir arpa boyu yol alınamaz
Bu yönetici görevlendirme yönetmeliğinde önerilerimi sıralamak istiyorum
1-Okul müdürlüğü sınavla olmalı ve en az 3 yıl müdür yardımcılığı yapmış kişilerin sınava gireceği ve başarılı olan 60 ve üstü alan adayların  sınavda başarılı sayılması esas olmalıdır.
2-Yazılı sınavda başarılı olan adaylar mülakata tabii tutulmalı ve mülakat sınavının %25’i EK1 in %25 i ve yazılı sınav puanlarının %50 sinin toplamı ile Okul yöneticisi atanmalıdır.
3- okul Müdür yardımcılarını Okul Müdürleri belirlemeli ve tekliflerini okul müdürleri sunmalıdır. Müdür yardımcısı kendi okulundan değil görev başında olan öğretmenler arasından müdür teklif etmelidir.
4- Tüm okullarda Müdür Başyardımcılığı kaldırılmalıdır. Okul yönetiminde müdür ve müdür yardımcıları olmalıdır.
5- Ek1 değerlendirmede kişinin sadece olumlu olan yönü değerlendirilmelidir
Ödülleri, eğitimi, aldığı sertifikalar, uzman ve başöğretmenlik,yazdığı makale ve kitaplar, projeleri gibi özellikleri dikkate alınmalıdır.
6- Bir öğretmen 3 dönem (4+4+4) seferden ve Bir okul yöneticisi de asla 15 yıldan fazla okul idareciliği yapmasına izin verilmemelidir.
7- Halen idareci olan  8 yıldan fazla okul idareciliği yapmış tüm okul müdürleri sınava tabii tutulmalı 70 puan ve üstü alan yeniden görevlendirilmeli 70 puan alamayan tüm okul yöneticilerin idareciliklerine son verilmelidir
Bunlar naçizane önerimdir doğru veya yanlış uygulanması halinde eğitimde başarının ve okullarda iç huzurun sağlanacağına inanıyorum.
alıntılar yapılmıştır.
Mehmet GÜMÜŞDAĞ /VASAT ÖĞRETMEN
 
KAMU.TV.TR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.