Yönetici Atama Yönetmeliği Parti Devletinin Eksiğini Tamamlamıştır

YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ PARTİ DEVLETİNİN EKSİĞİNİ TAMAMLAMIŞTIR

Yönetici Atama Yönetmeliği Parti Devletinin Eksiğini Tamamlamıştır
17 Haziran 2014 Salı 11:42

Biz Milli iradenin temsilcisiyiz. Yetmiş Altı Milyonun Hükümetiyiz. Bizi Millet getirdi millet götürür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Muz Cumhuriyeti değildir. Biz kimsesizlerin kimsesiyiz. Kenarı Dicle de bir koyunu kurt kapsa bunun hesabı bizden sorulur. Ne güzel sözler değil mi? Tam da içimizden bizim Hükümetimiz böyle olmalıdır demek gelmiyor mu? Devlet bu ölçülerle yönetilirse itirazı olan olur mu?

O halde itirazımız neyedir. Ben lafa değil icraata bakarım diye itiraz ettiğinizi duyar gibiyim. Kuşkusuz itirazımız uygulamada devletin Millete değil bir zümreye ait olmasıdır. Devletin devlet olmaktan çıkıp aşiretleşmesinedir. Peki Parti devleti ile Başbakanın sık sık dilendirdiği Milli irade devleti arasında ne fark vardır, buna bakalım.


Milletin Devletinde kural ve kaide vardır. Milli menfaatler parti menfaatinin üzerindedir. Vatandaş kendisini hukuk karşısında eşit görür, devlet kapısında eşit görür, hukuk vatandaşı yürütmenin yanlı tutumları karşısında güvence olur. İşe almada, iş vermede partili olan değil liyakat sahibi olan görev alır. Kadro seçmede objektif kriterler vardır. Devlet hiyeraşik bir düzen içerisinde idare edilir. Devlette görevli olmayanlar devlet çalışanına talimat veremez, onlara iş buyurmaz, terbiye etmeye kalkmaz. Vatandaş ve çalışan taleplerini partilere değil devleti yönetenlere iletirler, aracı kullanmazlar. Nesnel ölçü olarak bilinen tarafsız kurumlarca yapılacak sınavdan vazgeçilmez, mülakat işe almada bir ölçü olarak getirilse bile objektif ve denetlene bilir kriterlerle uygulanır. Basını Milletin sesi olarak dördüncü kuvvet görevini baskı altında kalmadan yerine getirir.


Peki bir devlet neler yaparsa parti devleti olur? Yönetenler devletin kural ve kaidelerini hiçe sayarlar. Kendi çıkarlarına uygun yasalar çıkartırlar. Vatandaşın bir kısmı kendisini öteki görür, güvende hissetmez. Vatandaşın hukuka güveni azalır, yürütmeye yakın olanlar hukuk karşısında üstün görülür. Hukuka sık sık müdahale edilir, davaya göre savcı, hakim atanır. Devlet hiyeraşik bir yapı içerisinde yönetilmez, kurumlara dışarıdan talimatlar verilir yerine getirmeyen terbiye edilir. Vatandaş taleplerine çözüm bulmak için parti teşkilatlarına başvururlar. İş almada işe çıkarmada liyakat esas alınmaz, partililere öncelik verilir. Devlet yönetiminde paralel yapılanmalar söz sahibi olurlar. Sivil ajanlar, ispiyoncular önemsenir, yandaşa imtiyaz verilir, yeni kast sistemleri oluşur. Çalışanlar parti devletinin oluşturduğu paralel yapılarca tehdit edilir. Basın sürekli baskı altındadır, parti devletinin lehine olanlar ödüllendirilir, eleştirenler susturulur.


Bütün bunların yönetici atama yönetmeliğiyle ne ilgisi vardır? Yukarıda sıraladıklarımızın büyük çoğunluğu hali hazırda uygulanıyor mu? Milli Eğitim de İl, İlçe ve Şube Müdürlüğü atamaları hangi ölçülere göre yapılmıştır, BU ATAMALARDA PARTİZANLIK VAR MIDIR YOK MUDUR? Yeni yayınlanan Yönetici Atama yönetmeliği gereğince atanacak idarecileri belirlemede bunların etkisi nedir? Elinde liste kurumları dolaşan tehdit üstüne tehdit savuran aymazlar bu cesareti parti devleti değil de kimden alıyorlar. Bütün bu yaklaşımlar gösteriyor ki Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tüm vatandaşlarından vergisini topluyor ama yandaşlarını birinci sınıf vatandaş görüyor. Bu yönetmeliğin mantığı da, çıkartılma amacı da bundan başkası olamaz.


Sonuç olarak yıllardır parti devleti olan Irak ve Suriye Baas Yönetimlerini eleştirenler, onların yerine ikame olmaya hazırlanıyorlar dersek, abartmış olur muyuz?
 
Remzi ÖZMEN
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.