Yönetici Atamalarında İki Model

EĞİTİM Şurası’nın ana gündem maddelerinden biri olan “Eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması” başlığı altında toplanan komisyonda eğitim yöneticilerinin seçimi, yetiştirilmesi ve atanmasına ilişkin iki model önerisi sunuldu.

Yönetici Atamalarında İki Model
03 Aralık 2014 Çarşamba 19:43

 Şura Hazırlık Raporu’nda da yer verilen bilgiler ve öneriler şöyle:

EĞİTİM YÖNETİCİSİ ADAYLARININ SEÇİLME ÖLÇÜTLERİ
*Yüksek lisans derecesine sahip olunması, 
*Okul müdürlüğüne atanmada ön koşul olarak müdür adaylarının eğitim fakültesi mezunu olması, 
*Merkezi olarak yapılan yazılı sınavdan başarılı olması, 
*Okul müdürü olarak atanmadan önce, belli bir süre müdür yardımcılığı yapmış olması, 
*Okul müdürü olarak atanılacak okulda, öğretmen olarak çalışabilme hakkını kazanmış olması, 
*Okul müdür yardımcıları nitelikli öğretmenler arasından seçilmesine öncelik verilmesi, 
*Okul müdür yardımcısı adayları 3 ila 10 yıl arasında değişen bir öğretmenlik deneyimine sahip olması.

EĞİTİM YÖNETİCİSİ ADAYLARININ YETİŞTİRİLME ÖLÇÜTLERİ
*Okul yönetimi ile ilgili ve süresi 1 ay ila bir yıl arasında değişen eğitim sonunda alınan sertifikaya sahip olması, 
*Okul müdürü adayları deneyimli bir okul müdürü veya üniversite öğretim üyesinin denetiminde okulu yöneticiliği ilgili bir staj yapmış olması, 
*Ulusal düzeyde yapılandırılmış Ulusal Okul Müdürlüğü Yeterlik Programı'ndan Okul Yöneticiliği Yetkinlik Belgesi almış olması, 
 Ulusal Okul Müdürlüğü Yeterlik Programı'nda; 
*İyi yönetim uygulamalarına ilişkin örneklere yer verilmesi, 
*Müdür yardımcılarının bu programa için 1 yıl tam zamanlı devam etmesi. 
Eğitim Yöneticisi Yetiştirme Merkezleri Ulusal düzeyde Eğitim Yöneticisi Yetiştirme Merkezleri kurulmalı. Bu merkezler, TUİK tarafından belirlenmiş olan bölge tanımlamalarına göre her bölgede eğitim yönetici adaylarının yetiştirilmesinden ve yetkinlik sınavı düzenlenmesinden sorumlu olmalı.

ULUSAL OKUL MÜDÜRLÜĞÜ YETERLİLİK PROGRAMI
Bu merkezlerin üyeleri bölgedeki üniversitelerin eğitim (bilimleri) fakültelerinin eğitim bilimleri bölümü öğretim üyeleri, il milli eğitim müdürü, teftiş kurulu başkanı, eğitim ve atamadan sorumlu milli eğitim müdür yardımcısından oluşmalıdır. Bu merkez tarafından “Ulusal Okul Müdürlüğü Yeterlik Programı” düzenlenmeli. Ulusal Okul Müdürlüğü Yeterlik Programının düzenlenmesi ve yürütülmesinden Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı sorumlu olmalı.

ULUSAL OKUL MÜDÜRLERİ STANDARTLARI
Programın hedef kitlesi okul müdürlüğüne başvurmak isteyen müdür yardımcılığı veya bölüm başkanlığı gibi yönetsel görevlerde bulunan öğretmenlerdir. Program, okul yönetimi ve okul geliştirme araştırmalarına dayanmalı, okul ve diğer örgüt türlerindeki en iyi yönetim uygulamalarından yararlanmalı. Program, okul müdürlerinin sahip olması gereken bilgi, beceri ile kişilik özelliklerini ortaya koyan "Ulusal Okul Müdürleri Standartlarını esas almalıdır. Yeterlik programı başarı ile tamamlandığı takdirde, okul müdürlüğü görevi için yeterlik sağlanmış olmalıdır. Yine adayların geçmiş mesleki yaşantılarını da dikkate alması nedeniyle esnek ve ilk defa ve yeni atanmış müdürlerin yöneticilik becerilerini geliştirmelerine temel oluşturacak niteliktedir.

Gamze KOLCU/ANTALYA/HÜRRİYET


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.