YÖNETİCİ ROTASYONUNDA KORKUNÇ ŞÜPHE

İl/ilçe millî eğitim şube müdürlerinin 2015 yılı yer değiştirme işlemlerinin, hangi usul ve esaslara göre yapılacağını belirlemek üzere hazırlanana kılavuz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı.

YÖNETİCİ ROTASYONUNDA KORKUNÇ ŞÜPHE
19 Haziran 2015 Cuma 15:24

İl/ilçe millî eğitim şube müdürlerinin 2015 yılı yer değiştirme işlemlerinin, hangi usul ve esaslara göre yapılacağını belirlemek üzere hazırlanana kılavuz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı.

İsteğe bağlı ve hizmet süresine göre yapılacak yer değiştirmelerin düzenlendiği kılavuzda ayrıca yer değiştirme takvimi de bulunuyor.

Takvime göre 25.05.2015-29.05.2015 tarihleri arasında mazeret başvuruları alındı.

Öğrendiğimize göre İstanbul ilinde 31 şube müdürü yer değiştirmelerinin iptali amacıyla MEB’e doktor raporu göndermişler. MEB’e ulaşan bu 31 sağlık raporundan 19’u kabul edilmiş ve bu kişilerin mazeretlerinden dolayı 1 yıl daha İstanbul ilinde kalmaları kabul edilmiş. Ancak sorun şu ki aynı doktorlardan aynı içerikle MEB’e gönderilen 12 kişinin raporu olumsuz bulunmuş ve bu kişilerin mazeretleri kabul edilmemiş.

Sayın MEB yetkilileri şu soruları cevaplamalıdır:

BİR: Gönderilen 19 rapor neye göre kabul edilmiştir? Ne gibi objektif kriterler vardır ve bunlar neden kılavuzda ayrıntılarıyla yer almamıştır?

Mesela Türkiye genelinde hastanesi olmayan il veya ilçe var mıdır? Bu 19 kişide ya da yakınlarında

–Allah korusun- ne tür bir hastalık vardır ki İstanbul dışında tedavisi mümkün değildir?

İKİ: Diğer 12 kişinin raporları sahte midir? Yalan ya da yanlış beyanda mı bulunmuşlardır ya da raporlarda teknik bazı eksiklikler mi vardır?

ÜÇ: Batı’da ve büyük illerde bol keseden alınan raporlarla rotasyonların bu şekilde sulandırılması Doğu’daki yöneticilerde bir kırılganlık ve yılgınlık oluşturmayacak mı?

Bu soruların MEB tarafından bir basın açıklamasıyla vuzuha erdirilmesi elzemdir.

MEB yöneticileri farkında mı bilmem ama kimse onlara güvenmiyor. Hatırlarsınız bir reklam sloganı vardı da büyük bir firmanın sahibi şunu söylüyordu: “İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi yeğlerim.” İnsanların güvenin kaybeden MEB yöneticilerinin mesuliyeti büyüktür.

Bazı yağdanlık eğitim siteleri gibi “Öğretmen dostu Bakan”, “Müsteşar sorunları yerinde çözüyor”, “Bilmem ne projesi eğitimi Jüpiter’e çıkardı” gibi vıcık vıcık yazılar beklemeyin bizden. Maalesef MEB, cumhuriyet tarihinde hiç böyle duruma düşmedi.

Ben şundan şüpheleniyorum: İstanbul’dan giden 31 rapordan sonra bunlar boş durmadı ve siyasileri ve/veya malum sendikayı harekete geçirdi. MEB’e baskı yapıldı ve MEB yöneticileri siyasi gücü olanların raporlarını kabul edip ‘kimsesiz’ 12 şube müdürünün raporunu da reddetti.

‘Haksızlık’ mı? Güldürmeyin Allah aşkına, ‘HAK’ ve ‘MEB’ kelimelerinin aynı cümle içinde kullanılması imkânsız hale geleli çok oldu!

 

Kılavuz için Tıklayınız.

Yer Değiştirme Takvimi için Tıklayınız.

 

Oğuz AVŞAROĞLU

Personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.