YÖNETİCİLER GÖREVE İADE İÇİN BAKANLIKTA! KULİSLER BURADA

Anayasa Mahkemesinin şahsa bağlı eğitim uzmanlığına atanmayı iptal etmesinin ardından il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin nasıl bir uygulamaya tabi tutulacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığından bilgiler gelmeye başladı. UEYDER üyesi bir grup yönetici Bakanlık’ta bazı görüşmelerde bulundu. Hem bu görüşmelerden hem de harici izlenimlerimizden bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

YÖNETİCİLER GÖREVE İADE İÇİN BAKANLIKTA! KULİSLER BURADA
27 Temmuz 2015 Pazartesi 17:27

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Anayasa Mahkemesinin şahsa bağlı eğitim uzmanlığına atanmayı iptal etmesinin ardından il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin nasıl bir uygulamaya tabi tutulacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığından bilgiler gelmeye başladı. UEYDER üyesi bir grup yönetici Bakanlık’ta bazı görüşmelerde bulundu. Hem bu görüşmelerden hem de harici izlenimlerimizden bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Duyumlarımıza göre Nabi Avcı ve Yusuf Tekin bu konuda anlaşmazlığa düşmüşler. Avcı il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin kararnamelerinin yazılıp görevlerine iade konusunda talimat vermiş ama Tekin buna karşı çıkmış. Hatta kararnameler hazırlanmış ama Tekin’in karşı çıkması üzerine kararnameler bekletilmiş. Tekin buna karşılık olarak hali hazırda görevlendirme çalışan yöneticilerin kararnamelerini hazırlatmış. MEB’de ciddi bir kararname çatışması yaşanıyormuş.

Duyumlarımıza göre İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise özlük ve mali hakların iade edileceğini ancak AYM kararlarının geriye işletilmeyeceğini ve dolayısıyla göreve iadenin uygulanmayacağını ifade etmiş. Yine eğer söylenenler doğruysa Hamza Aydoğdu’nun kendisine yöneltilen ‘Merkez Şube müdürlerinin kararnamelerini yazdınız bizim kararnamelerimizi de yazın.” İfadesine karşılık “Şube müdürleri şahsa bağlı şube müdürüydü sizin durumunuzdan farklıydı.” demesi şaşkınlığa yol açmış. Bilindiği gibi 6528 sayılı kanunla tüm merkez şube müdürleri de şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılmışlardı. Bir genel müdürün böylesine gündemde olan ve ülkeyi kasıp kavuran bir konuda bilgisinin olmaması doğrusu korkunç bir şey!

Eğer duyumlarımız doğruysa hem atama daire başkanı hem de insan kaynakları genel müdürünün “Arkadaşlar mahkemeye gidin, AYM kararı geçmişe doğru işlemez.” demesi nasıl bir şeydir? Allah’ım MEB’i kimler idare ediyor? Ey ümmeti Müslüman, AYM kararları nereye doğru işler? Havaya doğru mu? Yere doğru mu nereye? Kazanılması Allah’ın emri olan yüzlerce davanın göz göre göre açılması ve adli makamların meşgul edilmesi, kamunun binlerce lira zarara bile bile sokulması kusura bakmayın ama vatana ihanet değil mi?

Akşama kadar şapır şapır ter akıtarak çalışan asgari ücretlinin cücük kadar maaşından vergi kes, sonra yandaş sendikalı yağız tipler yerinde kalsın diye bile bile bu paraları mahkemelerde şurada burada çar çur et! Vallahi de, billahi de, tallahi de bunun hesabını burada da öbür tarafta da veremezsiniz.

Ey MEB yöneticileri, sizi kandırıyorlar. Size kim akıl veriyorsa dinlemeyin onları. Yarın sıkıntıya düştüğünüzde telefonunuza çıkarlarsa ben etek giyer Kızılay meydanında gezerim! AYM kararını uygulamamak çok büyük bir suçtur, AYM kararı sonrası hiçbir şey eskisi gibi olamaz, AYM adamın canını alır! AYM kararını uygulamamak ve/veya bu kararı tanımadığını iddia etmek hukuku ve devleti tanımamak anlamına gelir. Kenan Evren’in 40 yıl sonra hasta yatağında yargılandığı düşünüldüğünde bu ülkede hukuk er ya da geç, kör topal da olsa bir gün işler ve hukuksuzluğa göz göre göre imza atanlar bunun hesabını maddi manevi verirler. Tüm mağdur yöneticiler hem suç duyurusunda bulunacaklar hem de maddi manevi tazminat davası açacaklardır. Hem de isim isim! Bu isimlerin kimler olacağını tahmin ediyorsunuz herhâlde.

Sayın Bakan,

Şu anda bürokratlarınız abandone olmuş durumdalar. MEB şu an yö-ne-ti-le-mi-yor! Yukarıdaki duyumlardan hareketle söylüyorum aslında merkez teşkilatı kendi dertlerine düşmüşler. İl milli eğitim müdür yardımcılarının ve ilçe milli eğitim müdürlerinin göreve iadesiyle diğer Bakanlık bürokratlarının da dönüşünün önünü açmaktan endişe duyuyorlar.

Sayın Bakan,

Bu konuya el atın. Verin talimatı ve bu yöneticileri görevlerine iade edin. Sonra rotasyon mu yapacaksınız ya da başka bir uygulama mı bilemiyorum ama bu iade bir lütuf değil zorunluluktur.

Sayın Bakan,

Türkiye nasıl bir ülke haline geldi ki insanlar mahkeme kararlarını uygulatmak için kapı kapı gezmek zorunda kalıyorlar. Sizin Bürokratlarınıza kim akıl veriyor bilmem –aslında biliyoruz- diyorlarmış ki “AYM kararları geriye doğru işlemez." O öyle değil Sayın Bakan. Sizin çevreniz geniştir, tanıdıklarınızdan Hukuk Fakültesi öğrencisi çocuğu olan varsa bir akşam oturmasında sorun ona! Bu AYM kararını uygulamak zorundasınız. Hadi görevden alınırken bir umut kalırım düşüncesiyle birçok kişi dava açmadı, şimdi kaybedecek bir şeyi olmayan binden fazla idareci sırf AYM kararı uygulansın diye idare mahkemelerine gidecekler. Ne kadar komik bir şey değil mi Sayın Bakan? İdare mahkemelerine gidip AYM bizi iade etti siz de eder misiniz? Diyecekler!

Özet:

İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri şimdilik maddi ve özlük haklarına kavuşsalar bile bu mücadele asla sonuçlanmayacak. İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri için bu bir haysiyet davasına dönüşmüştür. Tüm yöneticiler son nefeslerine kadar bu hukuk mücadelesini devam ettirecekler ve hileyle ellerinden alınmaya çalışılan itibarlarını söke söke geri alacaklardır.

 

Müstakim KOKMAZ

personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.