Yöneticiler İçin Top Milletvekillerinde

652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur.

Yöneticiler İçin Top Milletvekillerinde
05 Aralık 2014 Cuma 00:29

Tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları adına yaptığımız görüşmeler neticesinde İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sayın Fatma Nur SERTER bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM başkanlığına sundu. 

Öncelikle Sayın Serter’e tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları adına teşekkür ediyoruz.

Şimdi yapılması gereken şey şu: Tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları kendi illerinin milletvekillerine ulaşarak bu haklı talebi anlatmak ve TBMM üyelerini bu konuda bilgilendirmek durumundalar. Ulaşılması ve izah edilmesi durumunda bu son derece haklı talebin geri çevrilmesi düşünülemez bile. Ankara’daki şahsa bağlı eğitim uzmanlarının gerek MEB yüksek bürokrasisini gerekse TBMM üyelerini ziyaret ederek taleplerimizi sarih şekilde iletmeleri faydalı olmuştur.

Peki, mali hakların iadesi her şeyi çözecek mi?

Elbette bunu yeterli görmeyen eğitim uzmanları çıkacaktır, ancak genel kanaat şudur ki mali haklar korunursa eğitim uzmanlarının kırgınlıkları büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Böylece kendilerine verilecek görevleri istekle ve verimlilikle yerine getireceklerdir. Hizmet içi eğitim, ARGE, saha araştırması, planlama ve koordinasyon, stratejik plan ve gelişim vb. birçok alanda tecrübelerini sahaya aktarmak isteyen eğitim uzmanları aktif duruma geçeceklerdir.

Bekir KARABULUT
Şahsa Bağlı
Eğitim Uzmanı


İşte Sayın SERTER’in sunduğu kanun değişiklik teklifi:


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur.
Gereğini arz ederim.

Prof.Dr.F.Nur SERTER
İstanbul Milletvekili

GENEL GEREKÇE

6528 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Merkez Şube Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri Eğitim Uzmanı kadrolarına atanmışlardır.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Şube Müdürlerinin kadroları, 652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesiyle, mülga durumuna düşürülmüştür. Havuza alman Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Şube Müdürleri 6528 sayılı kanunla hiyerarşik ve mali olarak daha alt bir kadro olan “Eğitim Uzmanı” kadrolarına atanmışlardır.

Aynı şekilde, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri 6528 Sayılı kanunla “Eğitim Uzmanı” kadrolarına atanmışlardır. Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin 2 nci fıkrasında, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının görevleri “...sorumluluklarına verilen görevleri yapmak, hizmetler arasında uyumlu işbirliği ve çalışma düzenini sağlamak, il müdürlüğü adına toplantılara katılmak, yazışmaları ve belgeleri il müdürü adına imzalamak, il müdürlüğüne vekâlet etmek ve millî eğitim müdürü tarafından verilen diğer görevleri yürütmekle görevli ve sorumludurlar”, yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 1 inci fıkrasında ise İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin görevleri “...Bakanlığın eğitim politikaları ve stratejik planlarını, mevzuat ve programlar doğrultusunda yönetmek, yönlendirmek, denetlemek ve koordine ederek etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmek ile görevli ve sorumludurlar. İl ve ilçe millî eğitim müdürleri, bu görevlerini il ve ilçe yöneticileri arasında yapacakları işbölümü çerçevesinde yürütür.” şeklinde tanımlanmaktadır. İlgili yönetmelikte de belirtildiği gibi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında bir kadroya karşılık gelmektedir.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin ve Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Şube Müdürlerinin, hiçbir inceleme-soruşturmaya tabi tutulmaksızın görevlerinden alınması ve maaşlarının Eğitim Uzmanları ile eşitlenene kadar dondurulması kadrolarının da tenzil edilmesi büyük mağduriyetlere yol açmıştır.

Bu yasa teklifi ile gerekçesiz ve haksız bir şekilde kadro unvanları ile mali hakları ellerinden alınmış olan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Şube Müdürlerine mali hakları iade edilmiş olacaktır.

652 SAYILI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 10 uncu maddesinin 4 üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu maddeye göre Eğitim Uzmanı kadrolarına atanmış sayılanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklar, bu kadroda kaldıkları sürece ödenir.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 
KANUN TEKLİFİNİN ORJİNAL METNİ (PDF)

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.