Yöneticilerin Büyük Mağduriyeti

Basına yansıdığı kadarıyla önümüzdeki günlerde meclise yeni bir torba yasa gelecek.

Yöneticilerin Büyük Mağduriyeti
03 Mayıs 2016 Salı 01:22

6528 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesinde bulunan Geçici 10. Maddesinin 3.,4, ve 5. Fıkraları şöyledir:

“(3) Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, İnşaat ve Emlak Grup Başkanı ve Grup Başkanı kadrolarında bulunanlar ile Bakanlık taşra teşkilatında İl Müdürü, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı ve İlçe Millî Eğitim Müdürü kadrolarında bulunanların görevleri bu maddenin yayımı tarihinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Bunlardan Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdür kadrolarında bulunanlar ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Bakanlık Müşaviri kadrolarına, Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarında bulunanlar ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına, diğerleri ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Şube Müdürü kadrolarında bulunanlar ise ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Eğitim Uzmanı kadrolarına, hâlen bulundukları kadro dereceleriyle hiçbir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılır. Ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen kadroların herhangi bir sebeple boşalması hâlinde bu kadrolar hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.

(4) Bu madde uyarınca ekli (3) sayılı listede anılan kadrolara atanmış sayılan personelin yeni kadrolarına atanmış sayıldıkları tarih itibarıyla eski kadrolarına ilişkin olarak en son ayda aldıkları aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarının (bu tutar sabit bir değer olarak esas alınır); yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarından fazla olması hâlinde aradaki fark tutarı, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın fark kapanıncaya kadar ayrıca tazminat olarak ödenir. Atanmış sayıldıkları kadro unvanlarında isteğe bağlı olarak herhangi bir değişiklik olanlarla, kendi istekleriyle başka kurumlara atananlara fark tazminatı ödenmesine son verilir.

(5) Üçüncü fıkraya göre ekli (3) sayılı listedeki Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına atanmış sayılanlar ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına atanmış sayılanlar Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet içi eğitim enstitülerinde görevlendirilir. Üçüncü fıkraya göre Eğitim Uzmanı kadrolarına atananlar, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında Bakan tarafından belirlenen birimlerde sürekli görevle istihdam edilir. Bunlardan daha önce öğretmen olarak görev yapmış bulunanlar hizmet süreleri, hizmet puanları ve tercihleri dikkate alınmak suretiyle, ihtiyaç bulunan okullarda öğretmen olarak görevlendirilebilir. Bu personelin sürekli görevle istihdam edildiği yerle ilgili olarak 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanununun geçici göreve ilişkin hükümleri uygulanmaz.”

Buradan da anlaşıldığı kadarıyla eğitim uzmanı kadrosuna atanan yöneticiler mali ve özlük haklar bakımından ciddi bir mağduriyete duçar olmaktadırlar.

Şu sıralar göreve yeniden atanıp atanmayacakları ve akıbetleri konusunda belirsizlik içerisinde bulunan yöneticiler bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini istemektedirler. Görüştüğümüz yöneticilerin konuyla ilgili görüşleri şudur: Göreve atamak ya da başka bir göreve getirmek idarenin tasarrufundadır, ancak hangi göreve getirilirse getirilsin yöneticiler özlük ve mali haklar konusunda geriye götürülmekten rahatsızlar.

Önümüzdeki haftalarda TBMM gündemine gelmesi beklenen torba kanuna bir madde eklenmesi suretiyle bu mağduriyete son vermek mümkündür.

Meclisteki tüm milletvekillerine çağrımız, bu mağduriyetin giderilmesi açısından aşağıda sunacağımız kanun teklifinin torba yasaya eklenmesidir.

Sayın Milletvekilleri konuyla ilgili bilgi almak isterlerse e-posta yoluyla ulaşabilirler ve bundan dolayı tüm yöneticiler adına minnettar oluruz.

İşte kanun teklif taslak metni:

“Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatı şube Müdürleri ile Taşra teşkilatı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin mağduriyetini giderecek kanun teklifi metni:

Madde-..........652 Sayılı Kanun hükmünde kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde-11-Bu Kanun Hükmündeki Kararnameye göre Eğitim Uzmanlığı Kadrolarına atanmış sayılanlara bu Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu kadrolara atanmadan önceki kadrolarına ait mali hakları bu kadrolarda kaldıkları sürece ödenir.”

Bekir KARABULUT
bekirkarabulut@gmail.com

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.