YÖNETİCİLERİN HAKLARI İADE EDİLECEK!

Yeni siyasi konjonktürle birlikte AYM’den daha adil, daha rasyonel ve bir an evvel bir karar vermesi bekleniyor.

YÖNETİCİLERİN HAKLARI İADE EDİLECEK!
11 Haziran 2015 Perşembe 12:27

personelmebhaber.net/özel haber

 

Anayasa Mahkemesi 14.5.2015 tarihli toplantısında, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun, Türkiye'de veya Türk vatandaşları tarafından Türkiye dışında yayımlanmış eserler üzerindeki hakların eser sahibinin ölümünden sonra ve koruma süresinin bitiminden önce Bakanlar Kurulu kararı ile kamuya mal edilebilmesini düzenleyen 47. maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinin iptaline oyçokluğuyla karar vermiştir.

Böylece Risale-i Nurların basımı ve çoğaltılmasının devlet tekeline alınmasının önü kapatılmıştır.

Bu öyle sıradan bir karar değildir. İptal edilen düzenlemenin amacı ‘cemaat’in elinden Risale-i Nurların alınmasıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan cemaatle ilgili özel tasarrufu ve talimatıyla bu düzenleme yapılmıştı. Dolayısıyla 8 Haziran günü ortaya çıkan tablo olmasaydı AYM Cumhurbaşkanına rağmen böyle bir iptal kararı alabilir miydi? Açık olmak lazım gelirse ben buna inanmıyorum. Mahkemeler her ne kadar bağımsız karar verir gibi hamasi cümlelere kurulabilir ama üzerlerinden ağır siyasi baskının kalkmasıyla AYM üyeleri daha ‘normal’ kararlar almaya başladılar.

Buradan hareketle 6528 sayılı kanunla ilgili sonuç için de umutlanabiliriz. Bilindiği gibi 6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla dershaneler kapatılmış; bakanlık müfettişleri, il milli eğitim müdürleri/ ilçe milli eğitim müdürleri, merkez şube müdürleri ve eğitim kurumu yöneticileri hem görevden alınmışlar hem de büyük hak gasplarıyla karşı karşıya kalmışlardı.

AYM üyeleri ve başkanıyla defalarca bu konular görüşülmüştü. Her seferinde raporun tamamlandığı ama gündeme alınmadığı ifade edilmişti. Böylesine önemli konularda karar alamayan AYM açıkçası –bizce- Cumhurbaşkanının hışmından korkmuştu.

Yeni siyasi konjonktürle birlikte AYM’den daha adil, daha rasyonel ve bir an evvel bir karar vermesi bekleniyor.

Baskıların kalkması sadece ve sadece hukukun ‘HAK’ olmasını netice verecektir.

6528 sayılı kanunun derhal sonuçlanmasını yüz binlerce insan dört gözle beklemektedir.

Oğuz AVŞAROĞLU

personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.