YÖNETİCİLERİN TALEBİ NABİ AVCI'YA ULAŞTI

Uluslararası Eğitim Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya şahsa bağlı eğitim uzmanlarının taleplerini içeren bilgi notu sundu

YÖNETİCİLERİN TALEBİ NABİ AVCI'YA ULAŞTI
17 Ağustos 2015 Pazartesi 21:01

ŞAHSA BAĞLI EĞİTİM UZMANLARININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ İÇERİR BİLGİ NOTU

KONU:

14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesi ile 652 sayılı KHK’ya eklenen (Geçici Madde) 10/3. Maddesiyle görevden alınan il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri.

ORTAYA ÇIKAN MAĞDURİYET:

A- MADDİ KAYIP:

“…diğerleri ile geçici 3 üncü maddeye istinaden şahsa bağlı Şube Müdürü kadrolarında bulunanlar ise ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen Eğitim Uzmanı kadrolarına, hâlen bulundukları kadro dereceleriyle hiçbir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılır. Ekli (3) sayılı liste ile ihdas edilen kadroların herhangi bir sebeple boşalması hâlinde bu kadrolar hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır.

(4) Bu madde uyarınca ekli (3) sayılı listede anılan kadrolara atanmış sayılan personelin yeni kadrolarına atanmış sayıldıkları tarih itibarıyla eski kadrolarına ilişkin olarak en son ayda aldıkları aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarının (bu tutar sabit bir değer olarak esas alınır); yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarından fazla olması hâlinde aradaki fark tutarı, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi utulmaksızın fark kapanıncaya kadar ayrıca tazminat olarak ödenir. Atanmış sayıldıkları kadro unvanlarında isteğe bağlı olarak herhangi bir değişiklik olanlarla, kendi istekleriyle başka kurumlara atananlara fark tazminatı ödenmesine son verilir.”

Şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan bizler 01.01.2015 tarihinden bu yana memurların aldıkları maaş zamlarından yararlanamamaktayız ve maddi kaybımız gün be gün artmaktadır.

B- STATÜ KAYBI:

Tamamımıza yakınımız ya eğitim kurumu yöneticiliği ya da şube müdürlüğü sınavını yüksek puanla kazanarak yönetici olmamıza rağmen elimizden yöneticilik görevimiz bir inceleme soruşturma olmaksızın alınmıştır.

C- PSİKOLOJİK YIPRANMIŞLIK:

Ülkemizde son dönemde ortaya çıkan bazı olağanüstü gelişmeler nedeniyle bizlerin görevden alınmamız da toplumda değişik algılara yol açmıştır. Yıllarca fedakârca görev yaptıktan sonra hak etmediğimiz biçimde toplum önünde dışlanmışlık pozisyonunda tutulmamız tamamımızı psikolojik olarak olumsuz etkilemiştir.

ÇÖZÜM:

Kuşkusuz idarenin yöneticileri görevden alma inisiyatifine büyük saygı duyuyoruz ve hiçbirimiz aynı görevde sürekli kalma eğiliminde değiliz. Ancak 6528 sayılı kanunla görevden alınanlar arasında mali ve özlük hakları kaybolan tek kesimiz ve nitekim Anayasa Mahkemesi de gerekçeli kararında kazanılmış haklarımızın elimizden alındığını tescillemiştir. Dolayısıyla mali ve özlük haklarımız teslim edilmesi bizim en öncelikli talebimizdir.

Mali-özlük haklarımız teslim edildikten ve il müdürlüklerinde kurul komisyon ve tüm çalışmalara il milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü statüsünde katkı vermemiz sağlandıktan sonra bizlerin aktif görevde olup olmamamız idarenin tasarrufundadır ve tüm eğitim uzmanları da bu tasarrufa büyük saygı duymaktadır.

Tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları adına arz ederiz.

                

Uluslararası Eğitim Yöneticileri Derneği

           Yönetim Kurulu

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.