Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları

Eğitim Yöneticilerinin, bilgi ve becerilerini geliştirmek, verimliliklerini arttırmak, bilimsel ve teknolojik gelişmelere uyumlarını sağlamak, değişim ve gelişimleri takip etmek, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak ve vizyoner bakış geliştirebilmek amacıyla Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları düzenlenmiştir.

Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları
03 Şubat 2015 Salı 15:43

  Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’nda Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursları eğitim çalışmasının açılışı gerçekleştirildi.

            Açılışa, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katıldı.

         İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yaptığı açış konuşmasında, “Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak en başından beri öncelikli sorumluluğumuz, bilgi toplumuna dönüşümü gerçekleştirecek müdürlüğümüz bünyesindeki kadrolarımızın ideal donanımını sağlamaktır.

           Gelişmiş ülkeler, yatırımlarının önemli bölümünü kurum personelinin değişim ve gelişimine yönlendirmektedir. Hızla yenilenen dünyamızda öğrenme ve öğretme eksikliğinin giderilmesi amacıyla büyük kaynaklar ayrılmaktadır.

            Son yıllarda ülkemizde Bakanlığımız bünyesinde artarak devam eden bu ve benzer eğitimlerin yarar ve önemi yadsınamaz. Bu eğitimler milli gelirden eğitime ayrılan payın ne denli büyük olduğunun bir göstergesidir.

           Toplumlar sorunlarını, insanın en temel özellikleri olan liderlik yeteneği ve iletişim becerisi ile çözüme ulaştırır. Kurumlar, kişilerin iletişimiyle hayat bulur, yöneticilerin liderliğinde yükselir. Bu nedenle yönetimde lider anlayışı vazgeçilmezdir.

            Lider, mücadeleci, çalışkan ve atılım gücüne sahiptir. Organizasyonu başarıya odaklayan önder kişidir. Lider önde giden, yol gösteren, öğreten, aydınlatan, ait olduğu kurumun bireylerini aynı hedeflere yönelten, ihtiyaçlarını zamanında sezinleyip, bunları örgütleyen, kurum kültürünü şeffaf ve güçlü iletişim köprüleriyle oluşturan, dağınık güç ve bilgiyi bir araya toplayıp sinerji yaratan, bilge ve yetenekli kişidir.

            Kurumların başarısı çalışanların ortak çabasıyla gerçekleşecektir. Yönetim sürecini engelleyen faktörler, bireysel ve kurumsal ilerlemeyi koordine eden liderlerin öncülüğünde giderilecektir. Bu nedenle lider, yenilik ve değişime katkı sağlayacak başarıların anahtarıdır.

Eğitimde anahtar konumundaki okul yöneticilerimizin başarılı olması, kendilerini geliştirmesi her bakımdan yetkin hale gelmesi kaçınılmazdır.

Bakanlığımız İnsan Kaynakları genel Müdürlüğü tarafından planlanan eğitimlerde hedeflerimiz, yeni görevlendirilen ve halen okul müdürlüğü görevini sürdüren yöneticilerimizin bilgi ve becerilerini geliştirmek, verimliliklerini arttırmak, bilimsel ve teknolojik gelişmelere uyumlarını sağlamak, değişim ve gelişimleri takip etmek, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak ve en önemlisi vizyoner bakış geliştirebilmektir. Bizler, eğitim camiası olarak, geleceğin bireylerini yetiştiriyoruz. Nihai hedefimiz en iyiye, en güzele ulaşmaktır.

Bu hedefler doğrultusunda hazırlanan üç haftalık programımız boyunca akademisyen ve eğitimci arkadaşlarımızın sizlere önemli katkılar sağlayacağını düşünüyor, başarılar diliyorum.

Sözlerime Büyük Selçuklu İmparatorluğu veziri Nizamülmülk’ün bir sözüyle son vermek istiyorum.

 Bundan yirmi yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Demir alın ve güvenli limanlardan çıkın artık...Rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin” dedi.

Konuşmanın ardından Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sayın Muharrem ÖZDEN, “İletişim ve Okul Çevre İlişkileri” konusunda bilgiler verdi.

               Akademisyenler ve Müdürlüğümüz personeli tarafından verilecek olan eğitimler 3 hafta süresince devam edecektir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.