ZAM VE TAZMİNATLARIN ARTMASI EMEKLİLİK HAKLARINI ETKİLER Mİ?

Ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanların aylık maaş miktarının önemli bir kısmını zamlar ve özelikle de tazminatlar oluşturmaktadır.

ZAM VE TAZMİNATLARIN ARTMASI EMEKLİLİK HAKLARINI ETKİLER Mİ?
15 Şubat 2016 Pazartesi 02:59

Devlet memurlarının özlük haklarında iyileştirme yapılması söz konusu olduğunda, aylık ücret unsurlarından olan zam ve tazminatlarda artış yapılması yoluna da gidilmektedir. Zam ve tazminatlarda yapılan artış ile aylık maaşları artan memurlar, bu artışın emekli maaşlarına nasıl yansıyacağını da merak etmektedirler.

Devlet memurları hakkında uygulanan zam tazminatlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve buna dayanılarak çıkarılan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”la belirlenmiş olup, bu belirlemelerde zaman içerisinde; kanun, bakanlar kurulu kararı veya toplu sözleşmelerle çeşitli değişiklikler de yapılmaktadır.Zamlar (yan ödemeler)


ZAM VE TAZMİNATLARIN ARTMASI EMEKLİLİK HAKLARINI ETKİLER Mİ?

Çeşitli adlar altında ödenen yan ödemelerin (zamlar), zaman içerisinde memur maaşları içerisindeki ağırlığını ve önemini yitirmiştir.

Yan ödemeler (zamlar); iş güçlüğü zammı, iş riski zammı, mali sorumluluk zammı veya temininde güçlük zammı adı altında ödenmektedir. Devlet memurları hakkında söz konusu zamlardan sadece biri uygulanabileceği gibi, yapılan görev ve bulunulan kadroya göre birden fazla yan ödeme de uygulanabilmektedir.

Yan ödemelerdeki artışların, ilgili memurların emekli olmaları durumunda alacakları emekli maaşları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktırTazminatlar

Devlet memurları, bulundukları hizmet sınıfı ve görev unvanlarına göre, tazminat ödemeleri kapsamında; Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı gibi tazminatlardan yararlanmaktadırlar.

Bu tazminatlara yapılacak artışların emekli maaşına etkisi, ilgili memurların işe giriş tarihlerine göre farklı şekilde olacaktır. 01/10/2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanların emekli aylıkları üzerinde herhangi bir etkisi olmayan tazminat ödemeleri, bu tarih ve sonrasında işe giren memurların emekli maaşlarını ise etkileyecektir.

Öte yandan, Devlet memurlarına; bölge, kurum, birim, çalışma mahalli, görevin niteliği ve benzeri kriterlere dayalı olarak asıl tazminatlar dışında ilave, ek veya ayrıca ödenen tazminatlardaki artışlar ise, ilgililerin emekli aylıkları üzerinde etkili olmamaktadır.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.