ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN ERTELENMESİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİK MADDESİ ÇOĞU İLDE UYGULANMIYOR

Bir okuyucumuzdan gelen maili sizlerle paylaşıyoruz:

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN ERTELENMESİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİK MADDESİ ÇOĞU İLDE UYGULANMIYOR
"Ben Malatya' da görev yapan bir öğretmenim. Ben zorunlu hizmetimi ertelettim. Ama çoğu Milli Eğitim Müdürlüğü değişen yönetmeliği uygulamıyor. Bu yüzden çoğu arkadaş zorunlu hizmetini erteletemedi ve mağdur olacaklar. Kimse mağdur olmasın diye bu konuyu haber yapmanızı rica eder saygılarımı sunarım.

Emin olun ki bu konuyu haber yaparsanız binlerce öğretmenin mağdur olmasını engelleyeceksiniz Allah'ın izniyle."


ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN ERTELENMESİ İLE İLGİLİ YÖNETMELİK MADDESİ ÇOĞU İLDE UYGULANMIYOR
6 Mayıs 2010 Tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Zorunlu çalışma yükümlülüğünün ertelenmesi" başlıklı 33. Maddesi'nin 8. Fıkrası'nda " Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülüğe tabi olmaması halinde öğretmen olan eşinin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir. " ibaresi bulunmaktadır.
Yukarıda belirtilen ibare 17 Nisan 2015 Tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. Maddesi'nde kaldırılmıştır. 17 Nisan 2015 Tarihli Yönetmeliğin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. Maddesinin A Fıkrasında " Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar zorunlu hizmeti ertelenir." ibaresi bulunmaktadır.


Milli Eğitim Müdürlükleri 6 Mayıs 2010 tarihli yönetmeliğin 33. maddesinin 8. Fıkrasını hala geçerli sanıyorlar ve 17 Nisan 2015 tarihli yeni yönetmeliği yok sayıyorlar. Yeni yönetmeliğin 45. Maddenin a fıkrasında sadece aile birliği ibaresi ile tüm herkesi kapsayan ifade eklenmiştir. Yönetmelikteki bu değişiklik sebebiyle ikisi de öğretmen olan aynı zamanda zorunlu çalışma yükümlülükleri bulunan eşlerin ikisinin de aile birliği mazereti nedeniyle zorunlu çalışmalarını erteletebilmeleri gerekmektedir.
Bakanlığın bu konuya müdahale ederek yeni yönetmeliğin uygulanması ile ilgili taşra teşkilatına gerekli uyarıları yapmaya davet ediyoruz.
6 Mayıs 2010 tarihli yönetmeliğin resmi gazete linki
//www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=//www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/05/20100506.htm&main=//www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/05/20100506.htm
17 Nisan 2015 tarihli yönetmeliğin resmi gazete linki
//www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=//www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417.htm&main=//www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417.htm

 YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması