2016 Ağustos Ataması Olacak Mı? 2016 Ağustos Atamasında 50 Bin Öğretmen Mi Atanacak?

Milli eğitim Bakanlığı öğretmen atamaları ne zaman? Ağustos ayında öğretmen atamaları yapıp yapmayacağı ve atama yapılacaksa öğretmen

2016 Ağustos Ataması Olacak Mı? 2016 Ağustos Atamasında 50 Bin Öğretmen Mi Atanacak?
18 Nisan 2016 Pazartesi 09:57

10 Şubat 2016 tarihinde 30 bin öğretmen ataması yapıldı. Atanan öğretmen adayları sevinirken, atanamayanlar ise bir sonraki atamada şansını denemek üzere şimdilik öğretmen olma hayalini askıya almak durumunda kaldı. Atanamayan öğretmenler şimdi de 2016 Ağustos ayında yeni bir atama yapılmasını istiyor. Eğer 2016 Ağustos ayında yeni bir öğretmen ataması yapılırsa, ne kadar öğretmen atanacak?  Geçtiğimiz gün yapılan şubat atamalarında 30 bin öğretmen mesleğine kavuştu ama bunun yanında başvuru yapan bir çok öğretmende atanamayarak hayal kırıklığı yaşadı.

Atanan 30 bin öğretmen yeterli oldu mu? Ağustos'da atama olacak mı olacaksa ne kadar kontenjan ayrılacak haberimizde. Ağustos Öğretmen Ataması ile ilgili hükümet kanadından çelişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ağustos ayında öğretmen atamaları yapıp yapmayacağı, ve atama yapılacaksa öğretmen atamaları kadrolarının ne kadar olacağı MEB bütçesi görüşmelerinde ele alındı. Atama bekleyen öğretmen adayları 2016 Ağustos ayı öğretmen atamalarında atama yapılıp yapılmayacağını yapılacaksa da ne kadar atama yapılacağını büyük bir merakla takip ediyorlar. Öğretmen atamaları ile ilgili sorular gündemdeki sıcaklığını korurken atama bekleyen öğretmenler Şubat ataması ile atanamayınca Ağustos 2016 atamaları için ümitlenmeye başladı.

Peki 2016 Ağustos öğretmen ataması yapılacak mı? Atama yapılacaksa kaç öğretmen atanacak? Öğretmen atama kadroları ne zaman belli olacak? Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ayında 30 bin öğretmen atamaları yapınca, Ağustos ayı öğretmen atamaları için şu an kalan kadro 20 bin olarak gözüküyor. MEB'in yıllık ortalama 50 bin öğretmen atamaları yaptığı varsayılırsa 30 bin Şubat atamasında yapıldığı için ek bir atama izni verilmezse Ağustos ayı öğretmen atamalarının 20 bin olacağını söylemek mümkündür. Yani bu durumda Ağustos ayında sınava girecek her 20 öğretmen adayının 1 i Ağustos ayın öğretmen atamalarında atanmış olacak.

Ağustos ayı öğretmen atamaları konusunda MEB-İKGM Sn Hamza Aydoğdu 2015 Ekim ayında basın toplantısında şunları kaydetmişti.: "2016 yılında Meclis’ten toplam kaç öğretmen talebi olacağının sorulması üzerine Aydoğdu, “İhtiyacımızın hepsi kadar talep ediyoruz. Kural şu, her yıl bütçeden bütün bakanlıklara verilen bir kadro var. Bu verilen kadronun yüzde 50’si MEB’e veriliyor. Yetmediği için de biz sürekli ek kadro istiyoruz. Ortalama şu, bizim hem Şubat’ta hem Ağustos’ta yaptığımız öğretmen ataması sayısı ortalaması 50 bin ile 52 bin arasında. Cumhuriyet tarihi boyunca görev yaptığı süre itibariyle en çok atama yapan bakan da Sayın Bakanımız Nabi Avcı. Son üç yılın ortalamasına baktığımız zaman 50 bin olduğu zaman yıllık atama sayısının 30 bin atanırsa geri kalan ortalama rakamı da Ağustos’ta atanır diye düşünüyorum. Bu artadabilir, azaladabilir.

Ama ilkesel olarak şu, biz hem Ağustos’ta atama yapıyoruz hem de Şubat’ta atama yapıyoruz. Bu artık gelenek haline geldi” açıklamasında bulundu." Nabi Avcı'dan 2016 Ağustos Öğretmen Ataması İle İlgili Önemli Açıklamalar. Nabi Avcı Ağustos 2016 Öğretmen ataması iptal edildiğini ve artık atamaların sadece Şubat aylarında olacağını açıkladı. Şubat 2017 haricinde atama olmadığı dile getirdi.  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğretmen atamalarını Şubat ayına endekslemeyi düşündüklerini söyleyen Avcı, Ağustos ayında öğretmen ataması olmayabileceğini açıkladı. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.