2016 Ağustos - Eylül Öğretmen Atamaları Ne Zaman, Kaç Öğretmen Atanacak?

2016 Ağustos ve Eylül ayında gerçekleşecek olan öğretmen atamaları ne zaman olacak ve kaç öğretmen atanacak? 29-03-2016 salı günü aldığımız bilgiler doğrultusunda Şubat ayında atanan öğretmenlerden sonra sıra ikinci atamalara bütün gözler çevrildi. Çoğu öğretmen olmak için bekleyen kişilerin Başbakan Davutoğlu'nun 2016 yılında 20 bin öğretmen alınacağı bildirilmiştir.

2016 Ağustos - Eylül Öğretmen Atamaları Ne Zaman, Kaç Öğretmen Atanacak?
 2016 Ağustos ve Eylül ayında gerçekleşecek olan öğretmen atamaları ne zaman olacak ve kaç öğretmen atanacak? 29-03-2016 salı günü aldığımız bilgiler doğrultusunda Şubat ayında atanan öğretmenlerden sonra sıra ikinci atamalara bütün gözler çevrildi. Çoğu öğretmen olmak için bekleyen kişilerin Başbakan Davutoğlu'nun 2016 yılında 20 bin öğretmen alınacağı bildirilmiştir. Cumhur başkanının yaptığı açıklamada, eğitim koşullarının tamamen sıfırın altında olması ve Türkiye'nin öğrenim konusunda en alt seviyeye düşüp, öğrenimin bizim ülkemiz için ilk sıralarda olması ön görülmektedir. Kısacası öğrenimin bu ülkede en üst seviyede olabilmesi mesajını veren üst yetkililerin bu durumla birlikte öğretmen açığınında kapanması için ellerinden gelen bütün olanakları kullanması gerektiği nettir. Şubat ayında olan bazı spekülasyonlar karşısında, ağustos ve eylül ayında gerçekleşecek atamaların, çoğu sırada bekleyen öğretmen adaylarınında kafalarının çok karıştığı bir gerçek olduğunu kanaatindeyiz.

"Eylül Ayında Öğretmen Ataması Ne Şekilde Olacak?"
Şu anda yer alan Hükümetin, bu yıl için gerçekleşmesi gerektirdiği 216 maddeden oluşan sadece şubat ayı için açıklanan sonuçlara yer vermektedir. MEB'in yaz ayında KPSS'ye girecek olan kişiler için herhangi bir açıklama yapmaması dahilinde, tamamen çıkmaz içerisine girecek olan adayların ne yapacağı konusunda çok tedirgin oldukları bilinmektedir. 1 Kasım seçimlerinde Başbakanın yaptığı Şubat ayı içerisinde 20-30 bin öğretmen ataması söz konusuydu. 30 Bin öğretmen şubat ayında bu söz kesinleşti fakat yaz dönemi için herhangi bir gelişme resmi açıklamalarda yada ağızdan çıkan birşey olmadığından dolayı, şuan için önümüzdeki yaz aylarında KPSS'ye girecek kişilerinde çok fazla kafalarının karıştığı ve tedirginlikleri de ortadadır.
"2016 Yılının Bütçelerine Göre 51 Bin Öğretmen Atanabilir!"
Hükümet MEB'e vereceği kanunla beraber yeni öğretmen atamaları ile alakalı bu yılın bütçesine göre 51bin öğretmen adayına yer verilebilmektedir. Bunun 30 bini Şubat ayı içerisinde gerçekleştiği üzere geri kalan 20 bin küsür öğretmen adayı açıklığı yer alamaktadır. Bu açıklığı giderebilmeleri içinde MEB'e verilecek yetki doğrultusunda, yazı KPSS'ye girecek adaylar içinde bir nefes almaları bu yönde iyi olacaktır.
Cumhuriyet tarihimizden bu yana kadar en kötü öğretmen atama zamanlarını bu yıl içerisinde yaşıyoruz. Normal şartlarda MEB'in resmi verilerine göre 350 bin civarında bir öğretmen açığı yer almaktadır, bu durum karşısında yaz ayında yapılacak olan Ağustos ve Eylül ayında gerçekleşmesi düşünüldüğü öğretmen sayılarını buraya atamaları dahilinde, Milli Eğitim Vakfı'nında, kendi öğretmen aday ve adaylarınında çok fazla korkulu rüya olmaktan çıkacağıda aşikardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması