2017 Şubat'ta Kaç Sözleşmeli, Kaç Kadrolu Öğretmen Atamaları Olacak

2017 Şubat'ta Kaç Sözleşmeli, Kaç Kadrolu Öğretmen Atamaları Olacak

2017 Şubat'ta Kaç Sözleşmeli, Kaç Kadrolu Öğretmen Atamaları Olacak
15 Temmuz 2016 Cuma 17:39

Milli Eğitim bakanlığı 2016 Şubat ayında 30 bin öğretmen atamasıgerçekleştirdi. Atamaların ardından atama bekleyen öğretmenler sabırsızlıkla Ağustos öğretmen atamalarının yapılmasını beklemeye koyuldu. Ancak MEB tarafından yapılan açıklama atanmak için sıra bekleyen öğretmenler arasında şok etkisi yaarattı. Bakanlar sırası ile ağustosta öğretmen alımı yapılmayacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından sözleşmeli öğretmen alımı gündeme geldi ve TBMM'de komisyondan geçti. Peki MEB ne kadar öğretmen alımı yapacak, bu öğretmenlerin kaçı sözleşmeli kaçı kadrolu olacak. Detaylar haberimizde.


2017 ŞUBAT ÖĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Milli Eğitim Bakanlığı kaynakları şubat atamasının ardından verdiği bilgilerde toplamda 60 binin üzerinde bir öğretmen açığı olduğu bilgisini verdi. Bu rakamlara Temmuz ayı içerisinde öğretmenlikten emekliye ayrılacak olanlar, bir şekilde öğretmenlik mesleğini bırakacak olanlar da eklendiğinde resmi rakamlar da 100 bine yaklaşıyor. Ancak sendikalar bu açığın çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

BU hesaplamalar sınıf başına planlanan öğrenci sayısına göre kolaylıkla artabilir. ANcak şu anda bakanlık verilerinin baz alınması en doğru olan yaklaşım olacaktır. 

Peki yaklaşık 100 bin öğretmen açığı bulunan MEB kaç öğretmen atayacak. Bu öğretmenler ne zaman ve hangi göntemle alınacak. Sözleşmeli mi? Kadrolu mu?2016 YILI BRANŞLARA GÖRE ÖĞRETMEN İHTİYAÇLARI LİSTESİ TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın Ağustos ayı atamalarının yapılmayacağını açıklamasının ardından konunun üzerine eğilen CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil TBMM'de İSmet Yılmaz tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verdi. Aldığı cevap neticesinde yaptığı açıklamada Yılmaz'ın 30 bin öğretmen atamasının yapılacağı açıklaması yapmıştı.

Ancak resmi rakamlarla açıklana 67 bin öğretmen açığı varken 30 bin öğretmen alımı beklentileri karşılamayacaktır. Çünkü bakanlık açığı belirlerken minimum düzeyde belirlemektedir. Örneğin matematik öğretmenini ele alalım. Her 30 saate bir öğretmen gelecek şekilde tespit yapıldığında ihtiyaç farklı olur, öğretmenin zorunlu ders saati olan 21 saat baz alındığında farklı olur. Ayrıca bölge ve okulların konumu, öğrenci sayıları vb. durumlar nedeni ile de bazen kağır üzerindeki öğretmen ihtiyacından daha fazlası gerekebilmektedir.

Kısacası Bakanlığın açıklaması 67 bin öğretmenin elzem olduğu anlamına gelmektedir. 30 bin öğretmen ataması bu açığa derman olamayacaktır. Bu durumda bizim beklentimiz 50-60 bin civarında öğretmen atamasının yapılması yönündedir.

İsmet Yılmaz bir ifadesinde, " Bizim şu anda yaklaşık 67 bin öğretmen açığımız var. Dolayısıyla da bir arkadaşım "100 bin öğretmen atanması gerekir." derken ihtiyacı dikkate alması lazım. Bazı illerimizdeki öğretmen sayısı halihazırda ihtiyacımızın da üzerindedir. Niçin böyle oluyor? Kimisi sağlık nedeniyle, kimisi mazeret ataması nedeniyle, eş tayini gerekçesiyle -ihtiyacımız olmadığı halde- bazı öğretmenleri bazı illere atamak durumunda kaldık. Dolayısıyla da atanamayan öğretmenler sorunu var. Ama, ihtiyacın 67 bin olduğu yerde "100 öğretmenin atamasını bekliyoruz, 400 bin kişi bekliyor." açıklamasında bulunmuştu.  "Biz ağustosta atama yapmıyoruz, Şubatta öğretmen alımı yapacağız Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in tamam o zaman 50 bin öğretmen ataması olsun" teklifine İsmet Yılmaz, "Biz bu ağustosta bir atama yapmıyoruz. Biz yeni bir uygulama başlattık, ağustosta atadığımız 30 bine yakın öğretmeni, şubatta atadığımız 30 bin öğretmeni bir uyum sürecinden, bir adaptasyon sürecinden geçiriyoruz ve eylülde yeni eğitim yılıyla birlikte hepsini okullarında görevlendireceğiz. Bundan sonraki öğretmen alımını da şubatta ihtiyaçlarımızı dikkate alarak yapacağız." şeklinde beyanat vermişti. Bu açıklamadan da şu anlaşılmaktadır. 100 bin atama olmayacksa, mantık dışı ise 30 bin atama da mantık dışıdır. Mantıklı olan öğretmen açığının kapatılması değil midir?BRANŞLARA GÖRE ŞUBAT'TA ATANACAK ÖĞRETMEN SAYILARI TIKLAYINIZ

Doktorlarda da fazla açık olmasına karşın yeterince atama yapılamamaktadır. Ancak buradaki durum çok farklıdır. Maalesef Türkiye'de ihtiyacı karşılayacak sayıda doktor bulunmamaktadır. Dolayısı ile doktor sıkıntısı yaşanmaktadır. Ancak öğretmenlerde durum tamamen farklıdır. 37 bin öğretmen açığı belirtilmişken atama bekleyen 400 bin civarında öğretmen vardır. Bu öğretmenlerin dışarıda boş gezmesi ülke ekonomisi ve geleceği için büyük kayıptır. Hal böyle iken çok sayıda okulda bu öğretmenler ücretli istihdam edilmektedir. O halde MEB'in Şubat ayı da dahil olmak üzere en az 56-60 bin atama yapması zorunludur.

MEB SÖZLEŞMELİ YÖNTEMİNE GERİ DÖNÜYOR

Milli Eğitim Bakanlığı yıllar önce denediği fakat başarılı olamadığı, sonuç olarak da çareyi kadro vermekte bulduğu '' Sözleşmeli Öğretmenlik'' modelini yeniden gündemine aldı. 

TBMM'den de geçen tasarı ile ilgili olarak Bakan Yılmaz "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız." demişti.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER ATAMA YÖNTEMİ

Sözleşmeli öğretmenlerin alınacağının açıklamasının ardından en önemli açıklama ise mülakat ile geldi. Yetkililer sözleşmeli öğretmenlerin KPSS puanının yanısıra mülakattan da geçirileceğini açıkladı. Bu dudumda tüm sözleşmeli öğretmenler mülakatla alınacak. Ancak Ergil bu konuyu facebook hesabında gündeme getirmiş ve Şubat'ta kadrolu ve mülakatsız alım yapğılacağını açıklamıştı.

Bakanlık Kalkınmada Öncelikli Bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin adaylıkları bitince yer değiştirmek istemesi sebebiyle sözleşmeli öğretmen formülü kararı aldı. SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK'TE YOL HARİTASI BELİRLENDİ

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki kanun tasarısı görüşüldü. Tasarıya sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili hükümler eklendi. Tasarıya göre;

Sözleşmeli öğretmenler, KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla Bakanlıkça yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak.

Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek.

Sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak.

Bu öğretmenler 3 yıl süreyle başka yere atanamayacak, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak.

Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde de sözleşmeli öğretmenin eşi, sözleşmeli öğretmene tabi olacak.YER DEĞİŞTİRME HAKKI OLMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenler için hazırladığı bu yeni tasarısı ile yer değiştirmelerin de önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanında dershaneler sürecinde kadroya alınmaları yargı sebebiyle kısıtlanan öğretmenlere bu sayede öncelik verilebileceği de bakanlık gündemde yer alacağa benziyor.ÇAKILI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MODELİ NE DEMEK?

MEB Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda Türkiye Maarif Vakfı’yla ilgili görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, ücretli veya sözleşmeli öğretmenlerin yerine getirecekleri yeni ‘çakılı sözleşmeli öğretmen’ modelini açıkladı. Bakan Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğretmen açığını kapatmayı hedefleyentasarı hakkında şöyle konuştu: 

“‘Ücretli ya da sözleşmeli öğretmen çalıştırmak doğru bir yöntem midir?’ Kesinlikle doğru değil. Ama bir doğrusu var, bir de hayatın gerçeği var. Güneydoğu’ya öğretmen atıyoruz, 1 yıl sonra yüzde 90’a yakını geri dönüyor. Mazeret ataması nedeniyle, eş tayini dolayısıyla. Eş tayinini atamasak bu sefer diyecek ki, ‘Anayasada devlet aileyi koruyacak. Aile bütünleştirmesini sağlamıyorsunuz.’ Ee, Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım. Bir yasa getireceğiz, diyeceğiz ki, ‘Sözleşmeli öğretmen çakılı...’ Çakılı öğretmeni 5 yıl Doğu’da ve Güneydoğu’da çalıştıracağız, ondan sonra kadroya alacağız. 8 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’nin diğer yerlerine gitme imkânını vereceğiz. Aksi halde sözleşmeli statüyü kaldırırsanız Güneydoğu’ya 1 öğretmen bulamayabilirsiniz. Rotasyon üzerinde bakıyoruz, gerçekten eğitimin kalitesini artırmak istiyoruz. Bir öğretmen 12 yıl bir okulda kalıyor. Acaba bir öğretmeni, 12 yıl bir okulda kaldıktan sonra başka okula göndermek iyi mi olur, doğru mu olur? Bunun artısı var, eksisi var. Daha değerlendiriyoruz, kararı vermedik, çünkü çok hassas bir şey.”SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI 30 BİN CİVARINDA OLACAK

Doğu ve Güneydoğu'da görev almak istemeyen öğretmenleri bu yol ile oraya göndereceklerini de belirten İsmet Yılmaz Şubat ayında yapılması planlanan öğretmen atamalarının Şubat 2017'de gerçekleşeceğini ve 30 bin civarında olacağını da sözlerine ekledi. Sözleşmeli öğretmenlerin yapması gereken herhangi bir şey bulunmazken bakanlık tarafından belirlenen öğretmenler bu yollardan öğretmenliğe adım atacak.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK

Sözleşmeli öğretmen alım tarihi ile ilgili bilgiler veren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sorulan bir soru üzerine "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız" dedi.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN NASIL OLUNUR

Sözleşmeli öğretmen olabilmek için gerekli şartları yerine getiren öğretmen adaylarının MEB tarafından erişime açılan başvuru tarihinde başvuru yapmaları sonucunda gerçekleşiyor.

Haberde kamudanhaber internet sitesinden alıntılar yapılmıştır.DERS SAATİ VE ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK BRANŞLAR TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.