AÇIĞA ALINAN MEMURLAR NE YAPACAK?

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR NE YAPACAK?

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR NE YAPACAK?
29 Temmuz 2016 Cuma 10:59

15 Temmuz hain darbe girişimi ardından kamuda 60 bin üzerinde memur açığa alındı. 23.07.2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname” ile açığa alınan memurlarla ilgili sürecin ne şekilde işleyeceği açıklığa kavuşturuldu.

İlgili KHK’nın 4. Maddesinin memurlarla ilgili (f) fıkrası şu şekilde:

(1) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen;

14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile bu Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinde belirtilenler hariç diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgisine göre ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılır,

Bu çerçevede yapılan çok çeşitli değerlendirmelerle açığa alınan memurlarla ilgili yukarıdaki maddeye göre ifade dahi alınmadan komisyon marifetiyle işlem yapılacağı sonucu çıkıyor. Ancak valiliklerin yine de tek tek ifade alma hazırlığında olduğu da duyuluyor.

Neticede yapılan değerlendirmede iki sonuç çıkacak: memur ya meslekten ihraç olacak ya da görevinde kalacak. Diğer cezaların uygulanması OHAL KHK’sına göre olası değil.

Görevinde kalacak olan memurlar için sorun olmayacak ve eksik maaşları da hesaplarına yatırılacak. Peki, ihraç edilecek olan memurlar için süreç nasıl işleyecek?

Bazı yayın organlarında ihraç edilecek memurlar için mahkeme kapılarının da kapalı olduğu yazıldı. Oysa KHK’da ifade şu şekilde geçiyor: “MADDE 10 – (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle açılan davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez.” Bildiğiniz gibi idari davalarda Yürütmeyi durdurmalı dava açmak da mümkündür. OHAL KHK’sı sadece bunu engelliyor. Memurların esastan dava açmaları önünde engel yok. İdari dava bakımından iç hukuk yollarını tüketen memurların Anayasa Mahkemesine bireysel dava açma hakları da bulunuyor. Ayrıca her ne kadar şu an için askıda da olsa memurlar ileride AİHM’e dava açamaları imkanı ileride olabilirİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.