BRANŞ ÖĞRETMENLERİ BAŞBAKANA SESLENİYOR

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ BAŞBAKANA SESLENİYOR

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ BAŞBAKANA SESLENİYOR
16 Kasım 2015 Pazartesi 23:37

Sayın Başbakanımız , Sayın Milli Eğitim Bakanımız ve Sayın Müsteşarımız ;
 
Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduğu ilk günden bu yana eğitim ve öğretim konusunda sürekli reform ve değişimler ile eğitimi ileriye götürme çabası icerisindedir. Son yıllarda öğretmenlerin gerek alan bilgisi gerek genel kültür bilgisini ölçmeye yönelik yapılan test sınavları öğretmenlerin yeterlilik alaninda kendini daha yetistirmesine zemin oluşturmaktadir. Böylece branş öğretmenlerinin niteliği daha da artmaktadır. Bunlarda başlıcaları Türkçe , matematik ,tarih ,coğrafya ,sosyal bilgiler, fen bilimleri,fizik,kimya ,biyoloji  vb dersler ön plana çıkmaktadır.
       
Şubatta olacak olan 30 bin kontenjanın ADALETLİ ADİL BİR  DAĞILIM için bu sese kulak vermenizi bekliyoruz. Her sene büyük payın bir iki branşa verilmesi diğer branşları mağdur etmektedir. Bu atamlarda bir bölümün 4 bin 5 bin gibi sayılar alıp diğer bölümlerin haksızlığa uğramaması için gereken adil dağılım yapılmalıdır. Sizlerin adaleti sağlayacağınızdan ve bizlere destek olacağınızdan hiç süphemiz yoktur.
       
     
Her branşın kendine has önemliliği vardır . Mesala bazı branşların dilinden bakacak olursak;
     
Öğrenciler eğitim hayatlarının ilk basamağında dil eğitimini alanda uzman ve yetkin olmayan sınıf öğretmenlerinden almaktadırlar. Dolayisi ile dil bilinci mantığıni tam olarak kavrayamamaktadirlar.Bu yüzden TÜRKÇE Öğretmenlerinin niteliğinin önemi bilinmelidir.
     
Öğrencilik hayatının ilk aşaması olan okul öncesi eğitim zorunlu olmalıdır. Okul öncesi  ilk adımdır, bu adım atlanmamalıdır. Eğitimde fırsat eşitliği için, her çocuk okul öncesi eğitim alma hakkı vardır ve bu branşların sağlam bir nitelikte olması için OKUL ÖNCESİ nin de zorunlu olması gereklidir.
         
Bir zorunluluk getirilmesi gereken durumda fiziksel etkinlik derslerinin bir Beden Eğitimi öğretmeninin işlemesi ve yaptırması durumudur. Çünkü o yaşta ki öğrencilerin iskelet ve kas sistemi çok hassas olup doğru bir şekilde egzersiz yapılmadığında ileri yaşlarda fiziki olarak çok sıkıntılı bir süreç yaşayacaklardır. Bu durum fiziki gelişime zararı olmasıyla birlikte sosyolojik ve psikolojik olarak ta etkileneceklerdir. Bunun için ilk okulda fiziksel etkinlik gibi temel eğitim derslerinin bir sınıf öğretmeninin değil BEDEN EĞİTİMİ Öğretmenlerine verilmesi gereklidir.
     
Küresel ilkim değişikliğine dur demek için COĞRAFYA ve Afet eğitimi şart.  Çünkü doğada ki boşluk affetmez. G20 nin gündeminde küresel iklim değişikliğinin var olmasıda ayrıca çok manidar.   Baskentini bilmeyen, Uşak ilinin Karadeniz Bölgesinde bilen bir nesil olmaması için Coğrafyanın önemi bilinmelidir.

Hayatı anlamak ne kadar zorsa FEN dersini anlamakta bi o kadar zor gelir.Iste tamda bu noktada iyi yetistirilmis Fen Öğretmenlerine ihtiyaç duyulur .Ülkemiz Fen dersine bağlı olan Teog ve uluslararası düzenlenen PISA gibi sınavlarda sonlarda yer almaktadır .Buna bir son vermek için , üreten, sorgulayan, kendini geliştiren yeni nesil yetişmesi için FEN BİLİMLERİ'ne (FİZİK , KİMYA VE BİYOLOJİ ) gereken önem verilmeli , derse alanında kendini gelistirmis yenilikçi Fen Bilimleri Öğretmenleri girmelidir.
   
Gelişmelere açık dinamik evrensel ve hayatı tekdüze görmekten kurtaran her canlıda başka bir dunya gosteren gizemli bir yolculuktur biyoloji .Aynaya baktığında gördüğün her şey yani seni sana seninle anlatan ,yaşam için yaşanırlır bir dünya, önemli bir bilim dalıdır BİYOLOJİ.
     
Sanat yoluyla eğitme konusu en önemli eğitim yollarından biridir. Müzik’te sanat dalları içerisinde etki alanı en geniş branşlardan biridir. Okullarda geçmişten gelen zengin öz kültürümüzün, Türk musikisi ve dünya müziklerinin daha sağlıklı, anlaşılır, doğru bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için MÜZİK dersi önem arz etmektedir.
   
Öğrencilerin ruh ve karakterlerini şekillendirmekte etkin rol oynayan öğretmenlerin bu işlevlerini yerine getirmesinde onların üretkenliğine katkı sağlayacak yolların açılmasına izin verilmelidir. Bu yüzden MÜZİK , RESİM  ,SPOR vb gibi yetenek gerektiren branşların çocuklardaki sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı olması için bu branşlarada önem verilmelidir.
     
 Türk toplumu tarihimizi dizilerden öğrenmeye maruz bırakılmıs bu işte yeterli eğitimi alan tarih öğretmenleri yeterli önem verilmemiştir. Milletimizin var oluşunu vatanını bilmesi için TARİH dersine önem verilmelidir.
     
Zeki olmak, karşılaştığı sorunlara çözümler üretebilmek, sorunlara kendine özgü çözüm getirebilmek insanı eğlendiren, mutlu eden bir varlık olan MATEMATİK dersine önem verilmelidir.
     
Vatandaşlık görevi ve sorumluluklarının öğrenilmesini , öğrencilerin, Türk milletine, bayrağına ve Türk ordusuna karşı sevgi, saygı ve güven duygusunu artması , Atatürk ilke ve inkılâplarının öneminin anlaşılması ve bunların korunması bilincinin yerleşmesi için SOSYAL BİLGİLER dersinin önemi bilinmelidir.
     
Öncelikle milletlerin ruh ve karakterlerini şekillendirmekte etkin rol oynayan öğretmenlerin bu işlevlerini yerine getirmesinde onların üretkenliğine katkı sağlayacak yolların açılmasına izin verilmelidir. Şubatta olacak olan 30 bin kontenjanın ADALETLİ ADİL BİR  DAĞILIM için herkesin bu sese kulak vermesi gerekir. Her sene büyük payın bir iki branşa verilmesi diğer branşları mağdur etmektedir. Bu atamlarda bir bölümün 4 bin 5 bin gibi sayılar alıp diğer bölümlerin haksızlığa uğramaması için gereken adil dağılım yapılmalıdır. Sizlerin adaleti sağlayacağınızdan ve hakkımız olan branşlara geçen norm fazlası sınıf öğretmenlerine rağmen hakkımızı koruyacağınızı çok iyi bilmekte ve branş öğretmenlerinin yanında bulunacağınıza gönülden inanıyoruz. 

BRANŞ ÖĞRETMENLERİ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.