Can Güvenliği Olmayan Öğretmenin Naklen Tayini Nasıl Olur?

Atamaları zorunlu yer değiştirme kapsamında yapılan öğretmenlerin, atandıkları yerde zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka yere atanmaları veya zorunlu çalışma süreleri dolmasına rağmen görev yaptıkları yerde kalmaya devam etmeleri, bazı mazeretlerinin varlığı halinde mümkün olabilmektedir.

Can Güvenliği Olmayan Öğretmenin Naklen Tayini Nasıl Olur?
08 Şubat 2016 Pazartesi 12:18

Öğretmenlerin başka bir yere naklen atanmasına veya bulundukları yerde görev sürelerinin uzatılmasına imkan veren mazeret halleri arasında, can güvenliği mazereti de bulunmaktadır.

Can güvenliği mazeretlerine bağlı olarak öğretmenlerin yer değiştirmesi veya bulundukları yerde kalmaya devam etmeleri, Devlet
Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde mümkün olmaktadır.

Can güvenliğine istinaden yer değiştirme Bulunduğu yerde veya zorunlu olarak atanacağı yerde görev yapması;

kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakacak olan öğretmen, can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir. Öte yandan, Ailenin Korunması ve
Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında hakkında koruyucu tedbir kararı verilmiş olan öğretmen de, can güvenliği mazeretiyle yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Can güvenliği mazeretiyle başka yere naklen atanmak isteyen öğretmen, aynı bölgedeki başka bir hizmet alanına;

görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması durumunda ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir. Bu şekilde atam yapılırken, öğretmenlerin atanmasına ilişkin dönemler beklenmez. Can güvenliği mazeretinin belgelendirilmesi Bir öğretmenin, can güvenliği mazeretiyle başka yere tayin talebinde bulunulabilmesi için; öğretmenin bulunduğu yerde kalmasının kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakacağının belgelendirilmesi gerekir. Can güvenliği mazeretinin belgelendirilmesi, adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle olur.

Ayrıca, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümlerine istinaden öğretmenin yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için, söz konusu Kanun uyarınca öğretmen hakkında adli makamlarca işyeri değişikliğine ilişkin koruyucu tedbir kararı verilmiş olması gerekir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.