Ek Atama İzinleri Maliye Bakanlığı'nda

KPSS Kadrolarındaki Yetki Maliye Bakanlığı’ndadır

Ek Atama İzinleri Maliye Bakanlığı'nda
11 Mart 2016 Cuma 10:40

2016 yılı bütçe görüşmeleri tamamlandı, hem komisyon sürecini hem de genel kurul görüşmelerini takip ettik. Kurumların Maliye Bakanlığı’ndan ek kadro talepleri olduğunu duyurduk hatta bazı Bakanlar alacağı personel sayısını bile açıkladı.

Kamu kurumlarının bütçeyle verilen atama izinleri dışındaki ek atama izinlerini Maliye Bakanlığı ve DPB onaylamaktadır. Bazı yazılı basında çıkan Atama için kadroları, Maliye Bakanlığı vermiyor haberleri gerçeği yansıtmamaktadır 2016 Bütçesi Atama Sınırları ( İ Cetveli) Açıktan veya nakil suretiyle; 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında öğretim üyeleri hariç olmak üzere boş öğretim elemanı kadrolarına 5.000, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında serbest memur kadrolarına 51.000 olmak üzere, yapılabilecek toplam atama sayısı sınırı 56.000 adettir. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2015 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilir. 2016 bütçesine göre 5 bin öğretim elemanı ve 51 bin memur ataması öngörülüyor.

Yani bütçeye göre 56 bin atama öngörülüyor.

Bunun 30 binini MEB Şubat ayında öğretmen atayarak kullandı. Geriye 21 bin kadro kaldı.

Ocak ayında kurumlara 1450 kadro dağıtılmıştır.

19 bin 550 kadronun dağıtımı DPB tarafından yapılacaktır.

Dağıtılan bu kadrolar ister merkezi yerleştirmelerde, ister nakillerde, ister A grubu kadrolarda, ister mülakatla atamalarda kullanılır. Yani kurum istediği şekilde kullanabilir.

Atama İçin İzinleri Maliye Bakanlığı Veriyor Yukarıda 2016 yılının bütçesine göre atama sayılarını verdik. Bunlar kadrolu alımlardır. Kamu personeli adayların beklentisine cevap verecek olan kurum Maliye Bakanlığı’dır.

Bütçe dışı ek kadrolarla merkezi yerleştirmelerde daha fazla kadro açılması mümkün. Yeni kadro açılma seçeneklerini maddeler halinde takipçilerimize sunuyoruz.

1) 2016 bütçesine göre atama sınırlaması 56 bindir. Kanunla bu sayı arttırabilir.

2) Kurumlar ek kadro ve atama için Maliye Bakanlığı’na başvuru yapmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İŞKUR gibi kurumlar ek atama istemektedirler. Maliye Bakanlığı, sözleşmeli ve hizmet alımı yoluyla ek personel alımına onay verirse yani vize verirse kurumlar personel alabileceklerdir.

3) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2071 1000 personel alacağını açıkladı. Bunun 300-400’ü kadrolu olacak olup diğerleri sözleşmeli kadrolardır. Sözleşmeli atamalar bütçeye bağlı atamalar değildir.

4) Kanun tasarısı veya teklifiyle bir kuruma yeni kadro ihdasları yapılabilir. Bu kadrolar serbest kadrolar şeklindeyse ve atamalar bütçe dışı bırakılmışsa ek atamanın yolu açılmış olur. Kadro ihdasları da Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmeden Maliye’den geçmektedir.

5) Hizmet alımı (taşeron) bile olsa kurumların yapacağı atama sayılarını Maliye onaylamaktadır. Nitekim Aile Bakanlığı, 3000 personel alımını Maliye’nin onayıyla yapacaktır. KPSS Mağdurları Kadrolar Artsın İstiyor 2016-1 yerleştirme takvimi açıklandı. 2014 KPSS puanıyla yapılacak son atamada adaylar kadro sayılarının artması için yoğun bir mücadele vermektedir.

Bütün bölümler, ilgili kurumlardan daha fazla atama talep etmektedir. Ancak kurumlar topu Maliye Bakanlığı’na atıyor. "Evet top, Maliye Bakanlığı’ndadır. " Maliye Bakanlığı /Bakanı talep edilen ek kadro ve atama taleplerine onay verirse adayların istediği olacaktır. Memur adaylarının sorununu çözecek önce Maliye Bakanlığı, sonra TBMM’dir.

(Kpsscafe)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.